Reklama

Technologie

Kazachstan utracił Su-30SM w katastrofie

Fot. mod.gov.kz
Fot. mod.gov.kz

Jak poinformowało ministerstwo obrony Kazachstanu, podczas podejścia do lądowania w bazie lotniczej Bałchasz rozbił się samolot wielozadaniowy Su-30SM. Załoga zdołała się katapultować.

Wypadek miał miejsce podczas wieczornego lotu 16 kwietnia 2021 roku o 20:45. Brak jest szczegółowych informacji o okolicznościach zdarzenia. Zgodnie z komunikatem samolot odbywał rutynowy lot treningowy. Dwuosobowa załoga wielozadaniowej maszyny Su-30SM katapultowała się i znajduje się pod opieka medyczną. Ich zdrowie nie jest zagrożone. Okoliczności zdarzenia bada specjalna komisja sił powietrznych i ministerstwa obrony.

W oficjalnych źródłach nie znalazły się informacje, czy utracony samolot należał do dostarczonych w latach 2015-2017, czy też do najnowszych 8 maszyn, które przyleciały do Kazachstanu w listopadzie i grudniu 2020 roku. Łącznie Kazachstan zamówił w ramach 3 kontraktów 26 maszyn Su-30SM z których dostarczono co najmniej 20. W służbie znajduje się również około 10 nadal sprawnych myśliwców Su-27.

Su-30SM to dwumiejscowy samolot wielozadaniowy, o możliwościach zbliżonych do eksportowych samolotów Su-30MK/MKI, eksploatowanych między innymi przez Indie. Interesującą cechą jego konstrukcji jest umieszczenie w przedniej części dodatkowych powierzchni sterowych w układzie "kaczka". 

W odróżnieniu od wersji eksportowych Su-30SM posiada całkowicie rosyjskie systemy pokładowe, takie jak radar wielozadaniowy Bars-R. Samoloty zdolne są zarówno do działań myśliwskich, jak też atakowania celów naziemnych i nawodnych szeroką gamą uzbrojenia kierowanego o łącznej masie sięgającej 8 ton.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama