Reklama

Technologie

Izraelsko-kanadyjskie radary dla Węgier. Uzupełnienie systemu NASAMS?

Fot. IAI
Fot. IAI

Dowódca węgierskich sił zbrojnych Ferenc Korom podpisał z koncernem Rheinmetall Canada kontrakt, dotyczący dostaw trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych ELTA ELM-2084 wykorzystywanych m.in. w systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Iron Dome. Mają one zastąpić nadal stosowane radary rosyjskie. Dostawy powinny rozpocząć się już w przyszłym roku.

Informacji na temat zawarcia 11 grudnia 2020 roku umowy udzielił państwowej agencji informacyjnej MTI Gaspar Maroth, komisarz węgierskiego rządu ds. rozwoju obronności. Nie ujawniono wartości ani liczby zamówionych urządzeń. Maróth stwierdził jedynie, iż jest to kontrakt większy niż czeskie zamówienie na radary ELM-2084 z 2019 roku, które obejmowało 8 jednostek i kosztowało 125 mln dolarów.  

Umowa stanowi element programu modernizacji obrony przeciwlotniczej w ramach którego 1 grudnia 2020 roku Węgry zamówiły za niemal pół miliarda dolarów system obrony powietrznej krótkiego zasięgu NASAMS 2, który ma zastąpić posowieckie wyrzutnie 2K12 Kub. Radary ELTA ELM-2084 będą natomiast zastępować w latach 2021-2023 przestarzałe, posowieckie stacje radiolokacyjne P-37, PRW-17 oraz ST-68U.

Ciekawe jest to, że kontrakt z Węgrami zawarł Rheinmetall Canada, który od czasu przyjęcia ELM-2084 na wyposażenie sił zbrojnych Kanady produkuje tam stacje na licencji, ale węgierskie egzemplarze zostaną dostarczone z Izraela przez spółkę ELTA. Najprawdopodobniej chodziło o zawarcie kontraktu z dostawcą z państwa członkowskiego NATO.

 

Wielofunkcyjne radiolokatory EL/M-2084 są wyposażone w anteny z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) bazujące na azotku galu. Zgodnie z informacją Rheinmetall Defence są zdolne zarówno do obserwacji sektorowej (w azymucie 120 stopni), jak i dookólnej, w zależności od wybranego trybu pracy. Maksymalny zasięg wykrywania celów powietrznych przez radar typu MMR wynosi według producenta nawet 250 km. Mogą być przewożone przez samochody ciężarowe. Były projektowane z myślą o wykrywaniu i śledzeniu celów o niskiej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego oraz pracy w warunkach zakłóceń radioelektronicznych.

Warto przypomnieć, że stacja radiolokacyjna wykorzystywana w standardowym zestawie przeciwrakietowym Iron Dome (pol. Żelazna Kopuła), wprowadzonym przez Izraelczyków w 2011 roku i od tego czasu wielokrotnie używanym bojowo to odmiana radaru EL/M-2084. Jest to wariant, który trafił do Kanady i prawdopodobnie ta sama wersja została za pośrednictwem Rheinmetall Canada zakupione przez Węgry. „Klasyczna” stacja EL/M-2084 tego typu jest natomiast stosowana w systemie David’s Sling.  

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (1)

  1. andys_2

    "...Dowódca węgierskich sił zbrojnych Ferenc Korom podpisał z koncernem Rheinmetall Canada kontrakt, dotyczący dostaw trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych..." Najbardziej zainteresowało mnie stwierdzenie , że kontrakt podpisał DOWÓDCA sił zbrojnych Węgier! Ciekawe , kto u nas podpisuje takie kontrakty? Zapewne, doskonale zorientowany w sprawach wojskowych, ambitny, cywilny minister!!

Reklama