Technologie

Grupa WB na targach IDET 2021 w Brnie

Fot. Grupa WB
Fot. Grupa WB

Grupa WB zaprezentowała swoją najnowszą ofertę podczas czeskich targach wojskowych IDET 2021 w Brnie. Co istotne, produkty Grupy WB były obecne nie tylko na jej własnym stoisku, ale również zostały zaprezentowane przez lokalnych, czeskich partnerów. Dotyczy to na przykład systemu komunikacji cyfrowej Fonet, która znajduje się na wyposażeniu pojazdów dostarczanych siłom zbrojnym Republiki Czeskiej.

Ekspozycja Grupy WB w Brnie obejmowała m. in. radiostacje R35010 i 3501 oraz radia osobiste [email protected] i PERAD. Ostatnie z wymienionych został połączony z osobistym systemem dowodzenia i obserwacji U-Gate. To urządzenie rozszerzające świadomość sytuacyjną żołnierza. U-Gate umożliwia odbieranie i przekazywanie danych, w tym obrazu, oraz m. in. kierowanie amunicją krążącą i dostęp do najważniejszych informacji, także przy użyciu rozwiązań „rozszerzonej rzeczywistości”.

Zaprezentowano też przykładową konfigurację cyfrowej platformy komunikacji pojazdowej Fonet. To zestaw urządzeń i oprogramowania, tworzący jednolitą bazę wymiany danych między wozami bojowymi na polu walki. Fonet to system kompatybilny z każdą radiostacją dostępną na rynku, integruje wyposażenie wewnętrzne pojazdu i steruje sieciami przewodowymi i radiowymi. System został w całości opracowany i jest wytwarzany w Polsce. Pełne prawa intelektualne należą do Grupy WB, dlatego możliwe było sprzedanie licencji na jego lokalną produkcję do kilku państw, w tym Stanów Zjednoczonych. Dotąd wyprodukowano tysiące egzemplarzy, które trafiły do różnych użytkowników na całym świecie, w tym również do czeskich sił zbrojnych.

Natomiast nowością było prezentowane m. in. w ramach systemu W2MPIR rozwiązanie kodowanej sieci łączności niskoemisyjnej Silent Network, która zapewnia komunikację ale jednocześnie stanowi system pozycjonowania niezależnych od satelitarnych systemów GPS i odporny na zakłócenia. Pozwala on m. in. naprowadzać skutecznie na cele amunicję krążącą i bezzałogowce rozpoznawcze.

image
Fot.Grupa WB

Nie zabrakło również na IDET 2021 bezzałogowców różnego typy oferowanych przez Grupę WB. Były to przede wszystkim wielozadaniowe FlyEye oraz uderzeniowe Warmate, w tym zarówno wariant z stałym płatem jak i WARMATE-TL dostosowanej do startu z wielorazowego użytku kontenera transportowego-wyrzutni. W obu przypadkach to systemy modułowe, z wymiennymi głowicami bojowymi.

Współpracuje z nimi system wielozadaniowy FlyEye, opracowany pierwotnie na potrzeby artylerii, dlatego od początku kompatybilny z narodowym systemem zarządzania polem walki Topaz. FlyEye służy do obserwacji pola walki, może być wykorzystywany także w trybie konwojowym do sprawdzania terenu przed przejazdem pojazdów. Nowe moduły misyjne pozwalają mu także pełnić rolę latającego retransmitera sygnału. Dzięki temu zasięg radiostacji osobistych zwiększa się do kilkudziesięciu kilometrów. Jest tym samym węzłem wspomnianej wcześniej sieci komunikacyjnej Silent Network. Wspólnie Warmate i FlyEye mogą tworzyć wielozadaniowy powietrzny inteligentny rój W2MPIR. To rozwiązanie skalowalne, którego użytkownik dobiera odpowiednie komponenty do aktualnych potrzeb. Systemy bezzałogowe FlyEye i Warmate atrakcyjnie wyeksponowano także na stoisku czeskiego partnera GRUPY WB.

Reklama
Reklama

Komentarze