Reklama

Technologie

Bułgaria odebrała zmodernizowane Su-25

Fot. mod.bg
Fot. mod.bg

Do bułgarskiej bazy Bezmer dotarła na pokładzie samolotu Ił-76 ostatnia, ósma maszyna szturmowa Su-25 zmodernizowany przez 558 Zakłady Naprawy Samolotów w Baranowiczach na Białorusi. W najbliższych dniach samolot będzie gotów do lotów.

Płatowiec o numerze bocznym 254 to jednomiejscowy Su-25K który na Białorusi przeszedł remont główny oraz modernizację, mającą zapewnić możliwość eksploatacji przez kolejnych 8 lat. Ze względu na ograniczone środki, ministerstwo obrony Bułgarii nie mogło zmodyfikować wszystkich 14 posiadanych płatowców a jedynie 8 maszyn. Większość z nich wróciła do służby w 2020 roku, a ostatnie dwa dostarczono w 2021 roku.

Bułgarskie Su-25 zostały wyposażone w dodatkowe systemy łączności, nowocześniejsza nawigacje i systemy IFF. Będą one używane maksymalnie do lat 2027-2028, kiedy powinny zostać zastąpione, najprawdopodobniej przez kolejną transzę samolotów wielozadaniowych F-16. Bułgaria w 2020 roku oficjalnie zamówiła pierwsze 8 samolotów wielozadaniowych F-16 Block 70, ale docelowo mają one zastąpić wszystkie MiGi-29 i Su-25 znajdujące się obecnie w służbie. O ile pozwolą na to środki finansowe, powinno to oznaczać wyposażenie w samoloty wielozadaniowe co najmniej trzech eskadr bułgarskiego lotnictwa.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama