Współdziałanie europejskich śmigłowców i dronów

3 maja 2018, 08:22
H145-Manned-Unmanned-Teaming-capabilities-1
Fot. Airbus Helicopters

W ramach programu Manned Unmanned Teaming (MUM-T) Airbus Helicopters i Schiebel przetestowały zdolność współdziałania śmigłowca H145 z dronem Camcopter S-100. Bezzałogowy wiropłat był pilotowany przez operatora znajdującego się na pokładzie maszyny Airbusa. 

Jak informuje Airbus Helicopters była to pierwsza tego typu próba współdziałania platform załogowych i bezzałogowych podjęta przez europejski przemysł lotniczy. Podczas testów sprawdzono kilka scenariuszy, w tym wykrywania obiektów niedostępnych dla tradycyjnych śmigłowców. Próby były wspierane przez austriacką Agencję Uzbrojenia i Technologii Obronnych.

image
Śmigłowiec H145M, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Podczas realizowanych scenariuszy operator bezzałogowca znajdował się na pokładzie śmigłowca H145 aczkolwiek w ramach prób kontrolę nad bezzałogowym S-100 przekazywano też operatorowi naziemnemu, co mogłoby być przydatne np. w razie konieczności odwołania załogowej maszyny z misji. W ramach prób osiągnięto poziom zdolności MUM-5 LOI 5, co oznacza, że platforma załogowa mogła w pełni przejąć kontrolę nad dronem.

W przyszłości całkowita integracja między systemami załogowymi i bezzałogowcami ma zostać wykorzystana w kolejnych typach europejskich śmigłowców takich jak np. NH-90 i Tiger umożliwiając m.in. prowadzenie dalekiego rozpoznania i eksplorowania nieznanego terenu bez narażania załóg. Wkrótce jak deklaruje Airbus Helicopters ta technologia ma więc trafić do szerokiego asortymentu produktów znacznie uatrakcyjniając dotychczasową ofertę. 

image
Schiebel S-100 prezentowany na ILA 2018, fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Podobne rozwiązania stosują już Amerykanie, którzy dronami RQ7Bv2 Shadow i MQ-1C zastępują śmigłowce rozpoznawcze OH-58 Kiowa, do tej pory wspierające działania wiropłatów szturmowych. Stało się to możliwe wraz z wprowadzenie do służby maszyn AH-64E Guardian, które wyposażone są w monitor pokazujący w czasie rzeczywistym obraz z sensora drona. 

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
KOSA
poniedziałek, 7 maja 2018, 20:36

Już dawno powinniśmy przystąpić do tego typu testów. Przetestować zdolność współdziałania śmigłowca z dronem. Tylko u nas ani śmigłowców ani dronów klasy Camcopter S-100. DLACZEGO nie ma zakupu śmigłowców tej klasy (H145) ? Amerykanie już dawno kupują swoje LAKOTY. Niemcy H145 Dla swojej armii Francuzi. A nasi ? Policja bez śmigłowców !!! Straż Pożarna bez śmigłowców!!! Straż Graniczna bez śmigłowców. MOSG bez Śmigłowców. MW beż śmigłowców!!! za co ci w MON z inspektortu UZBROJENIA BIORA Pieniądze? ZA CO?

Kowalskiadam154
piątek, 4 maja 2018, 13:58

Postępowa Europa z wykorzystaniem dronów jak zwykle 20 lat za Ameryką a z bojowymi to już wogle

Pilot Tigra
czwartek, 3 maja 2018, 16:02

Już dawno proponowałem, by helikopterowi bojowemu towarzyszyło kilka dronów, które automatycznie zachowywałyby stałą odległość i miejsce w przestrzeni wobec helikoptera i min. samobójczo atakowały pewne grupy nadlatujących pocisków i rakiet. Kelikopter mógłby też walczyć uzbojeniem dronów, a sam zabierać mniej broni, więcej paliwa i opancerzenia oraz zwiększać swą szybkość. Piloci \"Tigra UHT\" mogliby też podprowadzić swe drony na pole walki i przekazywać cele oraz całość sytuacji walczącej dronami stacji naziemnej. Zdradające się radarami (tak jak Apacz) drony mogłyby przekazywać laserowo informacje radarowe do obserwującego pasywnie \"Tigra UHT\".

Michnik
czwartek, 3 maja 2018, 12:18

Ciekawy kierunek. Można sobie wyobrazić np. cztery takie lecące wokół śmigłowca kilka kilometrów przed nim czy z boku i kontrolujące otoczenie, wyszukujące cele, napromieniowujące je czy też naprowadzające na nie rakiety.

Sebastian Gałowiecki
czwartek, 3 maja 2018, 10:42

Używanie robotów do walki godzi w honor polskiego żołnierza.

Ciekawski
piątek, 4 maja 2018, 09:25

A gdzie Ty tu, drogi \"patrioto\" widzisz polskiego żołnierza?

Tweets Defence24