Technologie

AUSA 2021: GDLS z bezzałogowcami na ląd

Fot. GDLS
Fot. GDLS

Według komunikatu  firmy General Dynamics Land Systems, podczas wystawy AUSA 2021 przedsiębiorstwo pokazało rodzinę bezzałogowych wozów bojowych, które są obiektem zainteresowania armii amerykańskiej jako narzędzi pomocnych w prowadzeniu nowoczesnych działań wojennych i oczekują na wdrożenie do wojska w ramach programu RCV-M.

Podczas tegorocznej edycji targów AUSA (Association of the United States Army) 2021, które odbywały się od 11 do 13 października firma GDLS pokazała się od robotycznej strony prezentując swoje bezzałogowe pojazdy, które są rozwijane w ramach programu budowy średnich bezzałogowych wozów bojowych - RCV-M (Robotic Combat Vehicle — Medium).

W nowej odsłonie pojawił się Tracked Robot 10-Ton (TRX), który zadebiutował po raz pierwszy podczas poprzednich edycji AUSA. Jest to dziesięciotonowy bezzałogowy pojazd RCV-M z gąsienicowym układem bieżnym i napędem hybrydowym. Robot, a w zasadzie platforma do późniejszej rozbudowy została przeznaczona do wykonywania wielu zadań ze współczesnego pola walki. Dzięki dowolnie instalowanemu uzbrojeniu pojazd ma być zdolny do prowadzenia ognia bezpośredniego i pośredniego, zwalczania bezzałogowych systemów powietrznych jak i do walki elektronicznej. Może również służyć jako pojazd zaopatrzeniowy, rozpoznania pola walki i w wielu innych sytuacjach. W 2022 roku przejdzie testy poligonowe z udziałem żołnierzy.

image
Fot. GDLS

Kolejnym zaprezentowanym bezałogowcem był gąsienicowy Multi-Utility Tactical Transport (MUTT), aczkolwiek warto mieć na uwadze, że istnieją starsze warianty z napędem 4x4, 6x6 czy 8x8.  MUTT jest bezzałogowym, półautonomicznym (może podążać za żołnierzem-operatorem lub być sterowany falami radiowymi) tragarzem ("mechanicznym mułem") mającym na celu przede wszystkim odciążyć maszerujących żołnierzy (podążając z wyposażeniem za nimi). Jego rola może być ważna w przewożeniu ładunków użytecznych pomiędzy lokalizacjami. Warto dodać, że bezzałogowy MUTT został wybrany przez armię amerykańską, w lipcu 2020 roku, do programu S-MET (Small Multipurpose Equipment Transport), w którym to GDLS dostarczy armii 624 pojazdów do końca czwartego kwartału roku fiskalnego 2024.

GDLS podkreśla, że MUTT może być dobrą platformą do dalszych modyfikacji. Firma planuje ulepszyć bsl MUTT m.in. o latającego na uwięzi  wokół pojazdui BSP, obronę przed bronią ABC, możliwość prowadzenia rozpoznania, wywiadu, a także dzięki opcjonalnemu ZSMU z wkm 12,7 mm i wyrzutnią pocisków Javelin ostrzału wroga ogniem bezpośrednim i pośrednim.

image
MUTT w wersji kołowej. Fot. US Army

Ponadto na przykładzie bojowego wozu piechoty bwp Griffin III zaprezentowano architekturę nowej generacji - Katalyst Next Generation Electronic Architecture (NGEA), w której charakterystyczną cechą jest zwiększona mobilność w przemieszczaniu się pojazdów dzięki sprawnemu unikaniu przeszkód czy możliwości autonomicznego planowania optymalnej trasy. GLDS przekazał, że zmodernizowany Griffin, wyposażony w architekturę Katalyst, posiadałby również zwiększoną siłę ognia dzięki sprawnemu wykrywaniu, namierzaniu obiektów oraz ustalaniu najbardziej priorytetowych celów do zaatakowania. Zdaniem GDLS nowa architektura oznaczałoby również wzmocnioną świadomość sytuacyjną, włączając ulepszone systemy zarządzania pojazdem OMFV, mogące mieć pozytywny wpływ na przeżywalność jednostki poprzez właściwą analizę telemetrii z czujników jak i odpowiednią kontrolę podsystemów odpowiedzialnych za dystrybucję energii w całym BWP.

Reklama
Reklama

Komentarze