Reklama

Technologie

Armia-2021: Kontrakt na 30 nowych śmigłowców Ka-52M

Ka-52M prezentowany podczas forum Armia-221. Fot. Russian Helicopters
Ka-52M prezentowany podczas forum Armia-221. Fot. Russian Helicopters

Rosyjskie ministerstwo obrony podpisało z koncernem Russian Helicopters umowę dotyczącą zakupu 30 zmodernizowanych śmigłowców uderzeniowych Ka-52M. Jest to najnowsza wersja z ulepszonym radarem, awioniką i uzbrojeniem, zunifikowana ze śmigłowcami Mi-28NM. Maszyny mają zostać dostarczane do końca 2023 roku. Wartości umowy nie podano do publicznej wiadomości.

Umowa dotycząca zakupu śmigłowców Ka-52M została zawarta podczas forum Armia-2021 w Moskwie pomimo tego, że prototypy nie przeszły jeszcze prób państwowych. Dwa egzemplarze, które zostały wyprodukowane na mocy wcześniejszej umowy mają uzyskać stosowane certyfikaty do końca bieżącego roku, aby już w pierwszej połowie roku 2022 mogły rozpocząć się dostawy. Śmigłowiec  zmodernizowanow stosunku do obecnie eksploatowanych przez rosyjskie siły zbrojne Ka-52 w dużym stopniu w oparciu o doświadczenia bojowe z Syrii. Dopiero w lipcu bieżącego roku ustalono ostateczną konfigurację wyposażenia pokładowego Ka-52M co pozwoliło na przygotowania do testów dwóch egzemplarzy przedseryjnych.

Ka-52M jest wyposażony w nowe pomocnicze źródło zasilania o większej mocy oraz składane łopaty wirników ze śmigłowca morskiego, które ułatwią przerzut maszyn drogą powietrzną na duże odległości. Unowocześniony system naprowadzania i śledzenia opera się o głowicę optoelektroniczną OES-520 o podwyższonych parametrach wyposażoną w laserowy system podświetlania celów. Znacznie zwiększy ona zasięg i skuteczność maszyny, szczególnie w działaniach nocnych. Równocześnie maszyna jest wyposażona w stację radiolokacyjną W006 Riezec z układem nadawczo-odbiorczym AESA, zdolną wykryć cel wielkości czołgu z odległości do 45 km.

Przede wszystkim jednak zmiany w Ka-52M obejmują nowy, zunifikowany cyfrowy system awioniczny Argument-2000 obsługujący m.in. nowe sensory, układ wymiany danych i wyświetlacze nahełmowe umożliwiający  też wykorzystywanie bezzałogowców. Równie ważne jest zastosowanie zmodernizowanych na podstawie doświadczeń operacyjnych z Syrii systemów walki radioelektronicznej, ostrzegania o opromieniowaniu oraz obrony przed pociskami kierowanymi. Celem jest podniesienie przeżywalności na współczesnym polu walki.

Zmodyfikowaniu i ujednoliceniu ze zmodernizowanym Mi-28NM uległo też uzbrojenie w pociski kierowane. Składa się ono z naprowadzanych laserowo pocisków przeciwpancernych Wichr-1 i Chrisantiema o zasięgu 10 km oraz pocisków dalekiego zasięgu „Produkt 305” z dwukanałowym naprowadzaniem, wchodzących w skład systemu Hermes-A i osiągających donośność od 14 do 20 km. Były one już wykorzystywane bojowo w Syrii na śmigłowcach Mi-28N i Ka-52, jednak ich pierwsza oficjalna prezentacja, i to w wersji eksportowej, miała miejsce na tegorocznym forum Armia-2021. Ze względu na modułową budowę „Produkt 305” może zwalczać różnego typu cele, również niewidoczne dla śmigłowca w momencie odpalenia pocisku.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (8)

 1. Herr Wolf

  Eeee znowu ruskie w tyle! My już mamy...

  1. Pan P

   yy niby gdzie bo z tego co mi wiadomo to najnowszy polski śmigłowiec szturmowy to postsowiecki Mi-24.

 2. Bania

  Uuu..Ka-52 to nie mający analogów w mirie najlepszy śmigłowiec.. na dziennikarzy.Chłam taki jak i Łady.

 3. 321

  A jak tam w zacofanej Polsce idzie program Kruk hahaha :)

 4. sparrow

  ruscy widac caloroczne zakupy na jednym evencie chca zrobic ;d

 5. locco

  U nas kropideł polowe oraz pieśń patriotyczna niesiona na ustach młodego żołnierza mają większą siłę przebicia aniżeli najgrubszy pancerz rosyjskiego czołgu...

  1. wza

   Hmmm, logiki w tym komentarzu trochę brakuje. Ale w końcu Cud nad Wisłą uchronił nas przed wizytą krasnoarmiejców, więc i może tym razem kropidła pomogą. Wsparte oczywiście solidną pracą wywiadu radiowego i dekryptażu. :)

  2. cudowny na porost włosów

   Cud polegał na tym,że Stalin nie wykonał rozkazu.

  3. Larry Kuntz

   Co nie zmienia faktu, ze nadal jest to cud :)

 6. Hanys

  A jak tam ta amerykańska podróba Kamova ? bo coś o niej cicho, wyszła już z etapu komputerów, a może jak to w ameryce zwykle bywa - na komputerze działa, a w realu to amerykański bubel :)

  1. Rejtan

   Porównaj: USA Rosja F22 (1997-2011) 195 szt Su-57 (2019-...) 2 szt F35 ( 2014-...) 670 szt Su75 (....-....) może w planie? B2 (1987-2000) 21 szt PAK-Db ( ...-...) może w planie? AH-64 ( 1975-...) 2400+ Mi28/Ka52 ( 1988-...) 272 szt I pokaż proszę JEDEN produkowany seryjnie a opracowany po 1991 roku nowy typ uzbrojenia rosyjskiego ? ( bez tych bedących rozwojem konstrukcji sowieckich ).

  2. yy

   Na obiad co było?kartoszki i cebula?Mięso w niedziele.:) Ale duma rozpiera haha

  3. Davien

   Hanysku, jaka podróbka Kamowa?? Kamow NIGDY nei miał smigłowców w układzie jak S-97 Raider

 7. Olo1

  Ależ to są piękne kabaniuki

 8. ŚMIGŁO

  No no tylko gratulować ale spoko Polska z tego co mówią ma pozyskać około 18-24sztuk MH-6 Little Bird oraz jego szturmowy wariant AH-6 Little Bird z zasobów armii afgańskiej ,rozmowy z amerykanami trwają

  1. rano słychać było grzmot

   Wlasnie amerykanie zbombardowali swoje śmigłowce, i wszystko co się dało.

  2. Info wyssane z palca czyli mówiąc kolokwialnie fake news...

  3. Hanys

   Spokojnie, zaraz Davienek udowodni że AH-1 jest lepszy niż Ka-52, natomiast AH-64 to ołwerkillek ;)

Reklama