Reklama

Geopolityka

Taliban i USA uzgodniły wstępny tekst porozumienia pokojowego

Specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad. Fot. Department of State
Specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad. Fot. Department of State

Przedstawiciele talibów oraz Stanów Zjednoczonych, którzy rozmawiali w Katarze o tym, jak zakończyć trwającą ponad 17 lat wojnę w Afganistanie, wstępnie uzgodnili w sobotę tekst porozumienia w tej sprawie - ujawniły źródła talibskie.

Według cytowanych przez Reutersa źródeł, porozumienie przewiduje m.in. wycofanie zagranicznych wojsk z Afganistanu w ciągu 18 miesięcy i zawiera zapewnienia, że terytorium tego kraju nie będzie wykorzystywane jako bazy Państwa Islamskiego i al-Kaidy. Talibowie chcą także współuczestniczyć w tworzeniu tymczasowego rządu Afganistanu.

Reuters podał także, iż uczestniczący w prowadzonych przez sześć dni negocjacjach specjalny wysłannik Stanów Zjednoczonych do Afganistanu Zalmay Khalilzad jest w drodze do Kabulu, gdzie ma przedstawić wyniki rozmów pokojowych afgańskiemu prezydentowi Aszrafowi Ghaniemu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (15)

 1. ktos

  Fajne sa te wasze wizje. Afganistan Wietnam. Faktycznie porownanie osomotnionego kraju pustynnego do kraju z dzungla wspoeranego przez ZSRR jest jak porownanie mercedesa do syrenki. Poza tym co niby amerykanie mieli zrobic zebyscie uznali zwyciestwo, mieli rozstrzelac wszystkich afganczyckow czy co? Rezim talibow zostal obalony, wladze w Kabulu wsperaja demokratyczne podejscie do prawa. Poza tym ile miala trwac ta interwencja 500 lat?

 2. PR4ever

  Zamiast mówić o przegranej wojnie, lepiej ogłosić iż dążymy do podpisania porozumienia pokojowego... brzmi nieporównywalnie lepiej... kocham PR!

 3. zenix

  brawo. Możliwe, że Trump jednak nieźle ogrywa wszystkich.

 4. Extern

  O rany przecież to zupełna rejterada. Chyba Amerykanie nie liczą że "Taliban" (jak przeczytałem tą nazwę to aż mnie zmroziło, bo przypomniały mi się niektóre z czterowierszy Nostradamusa) dotrzyma tej umowy. Zaraz zaczną pracę "u podstaw" i Afganistan niezawodnie wpadnie w ich ręce.

 5. Biełusow

  No i to tyle w sprawie ,,wgrania wojny z terroryzmem". Pytanie, czy uzgodnienia uznają wszystcy talibowie?

 6. razdwatri

  Czy to tylko zakończenie kosztownych i ciężkich do wygrania wojenek USA / Afganistan , Syria / czy też początek wycofywania się z roli światowego żandarma . Czas pokaże .

 7. bardzo ciekawe czasy

  Czyżby Trump był jednak GENIUSZEM nie tylko ekonomicznym? (Chiny padają na kolana po jego interwencjach w "bezstresowych zalew chińskich towarów" Amerykańskiego dotąd bezbronnego rynku... U nas TYLKO! 10 mld deficytu przy kolosalnych wydatkach na 500+, wyprawki, CIT 9% z de facto 19%... przekopy mierzei, potężne nakłady na drogi, koleje...itp)

 8. Bla bla bla

  To jest porażka Amerykanów i sojuszników z NATO wszystkich bez wyjątku.

 9. xyz

  Afgańska ziemia skrywa nieprzebrane bogactwa naturalne. Według najostrożniejszych szacunków USA, złoża mają wartość 900 mld dol. Władze w Kabulu mówią jednak o 3 bln, a minister kopalnictwa nawet o 30 bln. Amerykanie z Afganistanu nigdy nie wyjdą.

 10. Danisz

  Drugi Wietnam to może nie jest taka zła opcja, choć nie w takim sensie jak myślicie. Chodzi mi raczej o zostawienie tych biednych ludzi na pastwę wojujących barbarzyńców i spokojne czekanie. Minie pokolenie, a miliony uciekną z tego ich raju, tymczasem władze zaczną błagać o kontakt z cywilizacją. Niehumanitarne ale praktyczne.

 11. Szymon

  Ciekawe. Najpierw Amerykanie coś tam negocjują, a potem zakomunikują rządowi w Kabulu, co ma zrobić. Jakie to słodkie :)

 12. Markonn

  Czyli wojna coraz bliżej. Amerykanie zamykają niepotrzebne i nieperspektywiczne fronty żeby się skupić na Chinach. Chociaż moim zdaniem powinni najpierw "wyłączyć" Rosję a dopiero potem zablokować chiński eksport. Rosja jest niepewna zarówno jako przeciwnik jak i aliant. Zawsze może się odwrócić w najmniej spodziewanym momencie. Te fałszywce odziedziczyli zdradę po Ordzie, która ukształtowała ich myśl polityczną.

 13. sd

  To nie pierwsze porozumienie USA z Talibami :) Od razu widać do czego to wszystko zmierza. Pętla wokół Iranu zacieśnia się.

 14. Jehowa

  Drugi Wietnam?

 15. Sksksks

  Ułuda, fikcja. Porozumienie o ile będzie wdrożone to tylko dla picu i na chwilkę. Wiadomo kto co chce osiągnąć. Będzie jak w Wietnamie i 3 dekady temu w tymże Afganistanie

Reklama