Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tajlandia kupuje koreańskie T-50. Druga umowa na zakup maszyn

Fot. Ministry of Foreign Affairs, Republic of Korea
Fot. Ministry of Foreign Affairs, Republic of Korea

Tajlandia zamawia kolejne odrzu­to­we samo­lo­ty szko­le­nia zaawan­so­wa­nego KAI T-50 Golden Eagle w wersji TH. Zgodnie z doniesieniami lokalnych mediów, umowa warta jest ok. 259 mln USD.  

Do podpisania kontraktu między władzami Tajlandii a Korea Aerospace Industries ma dojść jeszcze w tym miesiącu. Możliwe to będzie dzięki wydanej 11 czerwca br. zgody rządu. Zadaniem kupowanych maszyn będzie realizacja szkolenia pilotów wie­lo­za­da­nio­wych samo­lo­tów bojo­wych.

To kolejne maszyny T-50TH, które trafią do Tajlandii. We wrześniu 2015 roku władze kraju podpisały umowę na zakup czterech samolotów za 110 mln USD. Nie zostały one jednak jeszcze dostarczone do kraju. Pierwsze dwa samoloty pojawią się tam zapewne w grudniu tego roku, natomiast dwie kolejne w czerwcu 2018 roku. 

T-50TH zastąpić mają w Tajlandii starzejące się maszyny Aero L-39ZA/ART Albatros (produkcji czechosłowackiej). Obecnie na stanie sił powietrznych tego kraju znajdować ma się ok 35 tych samolotów, których średnia wieku to ponad 23 lata.  

Maszyny KAI T-50 Golden Eagle zakupiły również kraje takie jak Indonezja (16 egzemplarzy), Irak (24 maszyny) oraz Filipiny (12 maszyn). Około 50 tych samolotów znajduje się także na wyposażeniu Korei Południowej. Posiadają one Date Link 16, „szklany kokpit” i radar dopplerowski Elta Systems EL/M-2032. Uzbrojenie samolotu stanowi działko 20 mm i rozmaite pociski i bomby o łącznej masie do 4,5 tony, podwieszane na 7 węzłach mocowania. Uzbrojenie to obejmuje kierowane i niekierowane pociski powietrze-ziemia oraz rakiety powietrze-powietrze.

 

 

Reklama

Komentarze (3)

 1. tom

  8 T-50TH za 259mln $ = ~958mln zł my za 8 Masterków zapłaciliśmy 1,167mld zł i od 7 miesięcy stoją uziemione, nie ma to jak robić interesy życia...

  1. Dropik

   Różnica w cenie nie jest powalająca, ale z resztą już gorzej. Mon powinien zerwać ten kontrakt o ile jest to możliwe. Ciekawy jestem jak to się stało, że zawarto kontrakt nie sprawdzając czy Włosi maja porozumienia z producentami amerykanskiego uzbrojenia umożiliwiające im symulacje jego użycia na ich samolotach

  2. zdziowiony

   Problem w tym, ze oni też startowali w naszym przetargu i byli sporo drożsi.

 2. anty c-cal przed 500+

  a znasz li ten kraj Ten kraj gdzie odrzucono Te a wybrali mastery "po Co ci uzbrojone...bo jak suszka22m4 nie Ma?! radaru...to wsadzimy ludki np. z LM60mm do jednego z 50 super heli no i po CO Raki..."moździerza samobieżnego (z moździerzami 81 i 120 mm), kołowego niszczyciela czołgów ..."Tam Tajlandii potrzeba. Tag def24 choć zdaniem jednego na forum to Bizancjum, nikt NIE? kupuje. ah Oni odebrali 4 super H225m po 3 latach...

 3. Arek

  Polska powinna odkupić eks-tajlandzkie L-39, oby nasz MON znowu nie zaspał...

  1. wokidoki

   W sensie do muzeum lotnictwa czy jak?

Reklama