Legislacja

Szykują się podwyżki w SKW

fot. aw.gov.pl

Przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego miałoby wzrosnąć z poziomu niecałych 5,2 tys. zł do ponad 7,5 tys. zł – wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Wzrosnąć mają dodatki za posiadany stopień oraz stawki uposażenia w grupach zaszeregowania.

Pod koniec lipca i na początku sierpnia Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekty trzech przygotowanych przez MON rozporządzeń, które dotyczą uposażeń funkcjonariuszy SKW. Pierwsze z nich dotyczy wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy wojskowego kontrwywiadu.

Uposażenia żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb specjalnych i mundurowych stanowią wielokrotność kwoty bazowej zapisanej w budżecie państwa na dany rok. Od 2009 r. kwota ta się nie zmienia i wynosi ona 1523,29 zł. Każda służba ma swój mnożnik, według którego obliczane jest przeciętne uposażenie brutto jej funkcjonariuszy. Dla SKW od kwietnia 2009 r. mnożnik wynosi 3,40. Projekt nowego rozporządzenia przewiduje podwyższenie mnożnika do poziomu 4,94 i to zastosowaniem do uposażeń od 1 stycznia 2017 r.

Oznacza to, że przeciętne uposażenie funkcjonariuszy SKW wzrosłoby z 5179 zł do 7525 zł, czyli o 2346 zł.

Czytaj też: Zmiany w testach sprawnościowych żołnierzy. Skrzypczak o wymogach dla Wojsk Specjalnych [ANALIZA]

Jak wynika z uzasadnienia projektu, jego celem jest "dostosowanie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego (...) do planowanej wysokości środków finansowych przeznaczonych zgodnie z ustawą budżetową na rok 2017 (...) na uposażenia funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego wraz z pochodnymi od tych uposażeń". To samo zapisano w projektach pozostałych dwóch rozporządzeń.

Projekt z 2016 r.

To drugie podejście do zmiany wysokości przeciętnego uposażenia w SKW od czasu sformowania obecnego rządu. W lipcu 2016 r. do uzgodnień trafił projekt, który przewidywał podwyższenie mnożnika do poziomu 4,55, co oznacza 6931 zł, czyli wzrost o 1750 zł w stosunku do obowiązujących od 2009 r. przepisów. Projekt ten nie stał się jednak obowiązującym prawem. Korespondencja między ministerstwami w jego sprawie zakończyła się na początku 2017 r.

Jeszcze w sierpniu 2016 r. SKW opublikowała komunikat, w którym informowała, że "wzrost mnożnika kwoty bazowej nie będzie skutkował proporcjonalnym wzrostem uposażeń funkcjonariuszy SKW". Według tego komunikatu podwyżki dla funkcjonariuszy SKW w 2016 r. miały wynosić przeciętnie jedynie 290 zł brutto miesięcznie. "Podwyżka ta będzie zrealizowana poprzez zwiększenie wysokości stawek uposażenia zasadniczego o 200 zł na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej zmieniającego rozporządzenie w sprawie grup zaszeregowania stanowisk służbowych funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego i stawek uposażenia zasadniczego w tych grupach oraz wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat" – zapowiadało SKW.

Czytaj też: Nowa wersja projektu ustawy o Programie Mobilizacji Gospodarki [ANALIZA]

Podwyżki w grupach zaszeregowania

Drugi z obecnie opublikowanych projektów przewiduje nowelizację rozporządzenia w sprawie grup zaszeregowania stanowisk w SKW i stawek uposażenia zasadniczego w tych grupach. Wynika z niego, że stawki uposażenia zasadniczego w każdej grupie wzrosną o 300 zł. Oznacza to wzrost uposażeń zasadniczych w przedziale między 3,4 proc. (grupa zaszeregowania 26) a 15 proc. (grupa zaszeregowania 01). Przeciętnie uposażenia zasadnicze wraz z dodatkami za długoletnią służbę wzrosłyby w SKW o 468 zł brutto. Również ten projekt przewiduje, że nowe stawki byłyby zastosowane przy ustalaniu wysokości uposażeń należnych od 1 stycznia 2017 r.

Większe dodatki za stopień służbowy

Trzeci dotyczący uposażeń w SKW projekt, który trafił do uzgodnień w ostatnich dniach, przewiduje podwyższenie – także ze skutkiem od 1 stycznia 2017 r. – dodatków do uposażenia funkcjonariuszy za posiadany stopień służbowy. Po raz ostatni te dodatki wzrosły w SKW w 2008 r.

Zgodnie z projektem średnia wysokość dodatków za stopień wzrośnie o 234 zł. Procentowo najwięcej zyskaliby szeregowi (prawie 100 proc.), a najmniej oficerowie w stopniu pułkownika i generała brygady (20 proc.).

Komentarze (7)

 1. NN

  Bardzo dobrze. Czas, żeby zarobki w służbach przestały być żenująco niskie w porównaniu z pierwszym z brzegu korpo.

  1. tyle

   Zawsze można odejść do pierwszej lepszej korp. (rozwiązanie niemieckie).

 2. m

  Służba o marginalnym znaczeniu i możliwościach - tymczasem ja, także pracownik budżetówki nie mogę się doprosić podwyżki od przynajmniej 500zł netto, chociaż pracują można rzec w centrum wydarzeń :) Żałosne są niektóre ruchy rządu w sferze bezpieczeństwa.

 3. Cynik

  Najpierw to niech zlikiwidują kretów i przecieki, potem podwyżki. Nie bez podstawy służby specjalne krajów NATO mają do nas ograniczone zaufanie. Co z "turbo-awansami"? Z majora na pełnego pułkownika... aż tak skw ludzi brakuje? Nie sądzę.

  1. Cleo

   Czy państwa NATO nie chcą kontrolować i delikatnie sterować naszą armią, naszymi zakupami uzbrojenia? Mimo nadziei wątpię. Największa przyjaźń ma swoje granice.

 4. CB

  Wszystkie dyktatury dają największe podwyżki różnym służbom, by pozostały im wierne i pomagały w trwaniu u władzy.

  1. Sierżant Jojo

   Jakie dyktatury? Ściślej proszę

 5. Bla bla bla

  Super i uważam że jeszcze za mało bo tyle zarabiają w markecie na zachodzie(Francja Anglia)

 6. hmmmm?

  Podwyżki? Dobra. Ale rozumiem, że za większe pieniądze będzie można więcej wymagać? Tudzież, lepiej organizować służby?

  1. NN

   ...albo przyciągnąć nieco lepszy materiał ludzki. Poważnie, kogo z IT oni za 5000 mogliby zatrudnić?

  2. efe

   Prawdopodobnie wśród chętnych znajdzie się więcej dobrych specjalistów. Poprzednie stawki to troszkę kpina dla inteligentego pracownika.

 7. Oolek

  Dowództwo armii USA zakazało wojskowym korzystania z dronów wyprodukowanych przez jedną z chińskich firm, donosi Reuters.