Reklama

Geopolityka

Szwedzka armia przegrywa z koronawirusem

Fot. Christoph Koppers (U.S. Army)
Fot. Christoph Koppers (U.S. Army)

Szwedzkie siły zbrojne informują o przełożeniu na czas nieokreślony największych krajowych ćwiczeń pod kryptonimem Aurora-20. Powodem tej decyzji jest panująca w kraju i na świecie pandemia COVID-19. 

Ćwiczenia wojskowe Aurora-20 planowano przeprowadzić w dniach od 11 maja do 4 czerwca 2020 roku. Miały być to największe manewry wojskowe szwedzkiej armii w ciągu ostatnich 25 lat. Zgodnie z planem w powietrzu, na lądzie i morzu miała zostać zaangażowana znaczna część szwedzkich sił zbrojnych oraz 3 tys. żołnierzy sojuszniczych. Wcześniejsza edycja manewrów zaangażowała 19 tys. osób szwedzkiego personelu oraz 1,5 tys. żołnierzy w państwach sojuszniczych.

Problemy związane z udziałem w tegorocznych ćwiczeniach rozpoczęły się już wcześniej, od deklaracji niektórych państw sojuszniczych o odwołaniu uczestnictwa w manewrach. Jako pierwsza swój udział wycofała Kanada, a później Niemcy, natomiast Wielka Brytania poinformowała o znaczącym zmniejszeniu swojego kontyngentu. Jak podawała agencja AP, jeszcze do niedawna pełną gotowość do uczestnictwa deklarowały natomiast USA i Finlandia, również Szwecja podtrzymywała zamiar realizacji krajowych manewrów. Ostatecznie jednak  szwedzkie siły zbrojne z powodu wzrostu fali zachorowań na COVID-19 postanowiły odwołać Aurora-20. Oficjalnie zostały one tylko przełożone, ale bez podania dokładnego terminu.

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa i odwołaniem Aurora-20 zmianie uległy również plany dotyczące szkolenia rezerwistów. Według szefa szkolenia i rozwoju szwedzkich sił zbrojnych gen. Johana Svenssona w 2020 roku zawieszone zostały powołania poborowych na próbne ćwiczenia.

Ponadto odwołano wszystkie ćwiczenia dotyczące szwedzkich wojsk obrony terytorialnej (Hemvärnet - Gwardia Krajowa). Licząca ok. 20 tys. formacja skupiona została całkowicie na walce z pandemią COVID-19 poprzez dozór, ochronę i wsparcie ludności oraz administracji cywilnej.

Reklama

Komentarze (12)

 1. Klick

  Dlaczego ci wszyscy żołnierze przemieszczają sie w takich zwartych grupach? Nie chodzi mi o COVID ale o to ze stanowią bardzo łatwy i wrażliwy cel. Nie rozumiem dlaczego nie stosują bardziej rozproszonych formacji? To przypomina taktykę anty terrorystów ale w otwartym terenie nie widzę sensu stosowania takiej taktyki.

 2. asdf

  silni w sojuszach!

 3. Wiem co piszę

  To nic dziwnego. Szwedzi już przegrali oddając obcym kulturowo swoje miasta, a niedługo państwo.

  1. Kiks

   Sputnik napisał?

  2. Wiem co piszę

   Weź pod uwagę choćby Malmö w Szwecji. Opanowane jest przez kolorowe gangi. O kilkudziesięciu strefach "no-go" gdzie lokalne władze i policja nie mają nic do powiedzenia nie wspomnę

  3. Seba

   Nie, każdy człowiek jak pojedzie to widzi, to samo jest we Francji, gdzie Marsylia jest praktycznie cała śniada. Zamiast wszędzie tych rusków widzieć zacznij gdzieś jeździć i zwiedzać świat, czeka cię przykra niespodzianka.

 4. gnago

  ? Nie przegrywa, podane mamy jedynie pustosłowie o fali zachorowań, jeszcze rok temu zwyczajnej grypy o ciężkim przebiegu

 5. Pytajnik

  Zgodnie z aktualną tendencją rządu szweckiego, czyli braku jakichkolwiek ograniczeń w kontaktowaniu się osób jest to decyzja dość dziwna. Cywile mogą się gromadzić, a żołnierze nie. Czyżby się bali, że cała armia im się zarazi i tak o nią dbają, w przeciwieństwie do pozostawionych sobie samym cywili.

  1. Urko

   Raczej chyba żołnierze nie będą mieli czasu na ćwiczenia, gdy będą musieli robić coś innego i to nie na niby.

  2. CdM

   Nieprawda, że "brak jakichkolwiek ograniczeń". Zakazane są zgromadzenia >50 osób, wprowadzono też zdalne nauczenie w szkołach poza najmłodszymi rocznikami, zabronione są odwiedziny u osób starszych. A przede wszystkim rząd wydał ZALECENIA aby starsi nie wychodzili z domów, aby ograniczyć kontakty, zastosować samoizolację w razie nawet lekkich objawów, ograniczyć podróże i kontakty do niezbędnego minimum. I Szwedzi, bez formalnych zakazów, po prostu zastosowali się, "tyle ile trzeba" - zgodnie z tamtejszą postawą, że jak jest zalecenie, to tak należy postępować. Owszem bary, sklepy itd są czynne, ale ruch zmalał mocno, często ograniczono godziny itd. Poza tym Szwedzi tak ogólenie nie są zbyt towarzyscy i raczej preferują samotniczy tryb życia. Również - co ważne - starsi na ogół nie mieszkają z rodziną.

 6. Sputnik to sputnik tamto

  Ciekawe co napisze Sputnik Putina. Pewnie napiszą,że Szwecja dogadała się z Rosją i manewrów nie będzie bo Rosji się to nie podoba. Oh ten cały Sputnik. Dzień bez fake czyli kłamstwa to dzień stracony.

 7. Matnet

  Przegrała? To jakaś bitwa była? Ile mają ofiar? A może raczej podjeli racjonalną decyzję, że tzw. wróg jest gdzie indziej i robienie wielkich manewrów nie ma sensu, bo wojsko jest w tej chwili potrzebne do innych zadań. Prośba do redaktorów portalu o podawanie racjonalnych informacji a nie wstawianie krzykliwych nagłówków

  1. Rezerwa 61

   Na sztab polski padla grypa z wuhan Po tym jak jeden general zaprosił ich na odprawę BŁASZCZAK od3 miesięcy nie odwiedził KLONOWEJ

  2. gh

   wszyscy sa ofiarami..

 8. Świat zmanipulowany

  A po co? Przecież u nich medycyna jest jedną z najlepszych na świecie, więc ludzie u nich dużo rzadziej umierają na "choroby współistniejące", które można by zgodnie z najnowszym globalnym trendem "podciągnąć" pod rzekomego wirusa. I u nich leczą wciąż normalnie np zapalenie płuc a nie korona wirusa, leczą astmę a nie korona wirusa, leczą obturacyjną chorobę płuc a nie żadnego koronawirusa, leczą niewydolność układu krążeniowo naczyniowego a nie fikcyjnego wirusa. Bo Szwecja jest normalna?

 9. Sztabowiec z Radomia

  Klonowa dawno już PRZEGRAŁA Przyklad brak alarmu EPI do jednostek i rozkazu stanu gotowości 14 szpitali i mobizacji zapasów Kto tam kieruje? Stu generałów PORAŻKA

 10. Orthodox

  Następny kraj, w którym eksperyment pod nazwą ,,odporność zbiorowa" przynosi opłakane skutki.

  1. marian

   To się okaże za kilka miesięcy. U nas też wszystko odwołane, czyli tak samo jak w Szwecji.

  2. Orthodox

   W Szwecji akurat tak nie do końca.

  3. syt

   nie masz pojecia jak jest w szwecji, poza tymi manewrami nic nie jest odwolane, pracuje sie tak samo, komunikacja miejska dziala jak wczesniej, rzad ma gdzies ludnos cywilna... i tyle, premier Stefan Löfven- "oswiadczyl zeby byc przygotowanym na odwolanie planow wakacyjnych..." oni mysla ze ludzie sa idioci, a w sluzbie zdrowia tak jak i w wojsku wszyscy wiedza z czym maja do czynienia, maski, kombinezony itd...

 11. J.n

  Budowali 2 szpitale wojskowe.lepsze to niż pilnowanie lasu

 12. michalspajder

  Rozsadne podejscie. A ze bodzie w prestiz? W takiej sytuacji tylko glupki beda sie puszyc prozna duma i buta. Zwalczymy koronawirusa, to potem znowu sie bedziemy mogli szykowac do walki z wlasnymi bliznimi:-)))

Reklama