Szwecja ostrzega przed uchodźcami z Afganistanu

2 sierpnia 2021, 12:16
Fot. Bwag/Commons/CC BY-SA 4.0
Reklama

Szef szwedzkiego Urzędu ds. migracji ostrzegł w wywiadzie dla dziennika "Dagens Nyheter" przed kolejną falą uchodźców z Afganistanu. Powodem jest pogorszenie się sytuacji bezpieczeństwa w tym kraju oraz nowy szlak do UE przez Białoruś.

Jeszcze wiosną Urząd ds. migracji obniżył prognozę oczekiwanej w tym roku liczby wniosków o azyl w Szwecji z 16 tys. do 15 tys. w związku z ograniczonym przemieszczaniem się ludności w wyniku pandemii Covid-19. Następnie wskutek wejścia w życie 20 czerwca bardziej restrykcyjnego szwedzkiego prawa migracyjnego, liczbę tę skorygowano do 13 tys.

Według dyrektora generalnego Urzędu ds. migracji Mikaela Ribbenvika obecnie te szacunki mogą być już nieaktualne. "Pogorszenie się sytuacji w Afganistanie spowoduje wzrost fali uchodźców do Europy i Szwecji" - twierdzi Ribbenvik. Jak dodaje, liczbę azylantów może zwiększyć nowy szlak do UE przez granicę białorusko-litewską, a Alaksandr Łukaszenka wykorzystuje "uchodźców jako broń".

"Dagens Nyheter" przypomina, że białoruski dyktator celowo ułatwia migrantom przedostanie się na Litwę, aby wywierać presję na UE. "Łukaszenka testuje metodę prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana" - zaznacza gazeta.

W poniedziałek litewska Służba Ochrony Granicy Państwowej poinformowała, że w niedzielę zatrzymano 289 migrantów. Jak dodał jej szef, Rustamas Liubajevas, był to absolutny rekord, do którego w pierwsze godziny nowej doby w poniedziałek należy doliczyć kolejne 109 osób.

Jednocześnie w opinii Ribbenvika trudno powiedzieć, w jaki sposób nowe szwedzkie prawo migracyjne, w którym główną zasadą jest prawo do tymczasowego pobytu zamiast stałego, wpłynie na decyzję imigrantów, aby starać się o azyl w Szwecji. "Zawsze w grę wchodzą różne zmienne" - zauważa.

Reklama
Reklama

Według Szwedzkiego Radia furtką w bardziej restrykcyjnych przepisach może być nowy zapis pozwalający na pozostanie w Szwecji z "powodów humanitarnych". W związku z tym na azyl mogą liczyć zwłaszcza dzieci. W 2015 roku podczas fali migracyjnej Szwecja przyjęła wielu młodych samotnych mężczyzn z Afganistanu, którzy podawali się jako nieletni. Władze miały problem z potwierdzeniem ich właściwego wieku.

W połowie lipca szwedzkie władze zdecydowały o wstrzymaniu deportacji nielegalnych imigrantów do Afganistanu w związku z sytuacją w tym kraju, gdzie po wyjściu wojsk USA i ich sojuszników talibowie umocnili swoje wpływy. W Szwecji osiedliło się ok. 70 tys. obywateli Afganistanu.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 16
Reklama
ha ha
wtorek, 3 sierpnia 2021, 12:27

Tzn 70 tyś nierobów

tolerancyjny_inaczejPL
wtorek, 3 sierpnia 2021, 09:55

Co oni "wygadują", przecież mają "niezwyciężoną" armię z wielokolorową flagą - jak wyjdą tak uzbrojeni, to wszyscy terroryści "ukucną". Ba - a co z tymi, już zadomowionymi - to już inna historia Szwecji.

gugluk
wtorek, 3 sierpnia 2021, 08:41

Gadałem kiedyś z kierowcą autobusu w Sztokholmie. Nie wszyscy Szwedzi są za "ubogacaniem"

Jakub
środa, 4 sierpnia 2021, 06:45

Ale głosują tak jak głosują, a nie chcenie ubogacenia Szwecji rząd nie chce traktować jako mniejszość, z której głosem trzeba się też liczyć.

ToCoDobre
wtorek, 3 sierpnia 2021, 01:34

Niewdzięczni ci Szwedzi.

Pytajnik
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 19:33

Szwecja ginie na naszych oczach tylko czy Szwedzi o tym wiedzą, że na ratunek dla nich już za późno?

facetoface
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 16:24

Ostatni Szwed niech zabierze flagę.

easyrider
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:33

Na szczęście mamy Szwecję, która jest totalnie otwarta, ma sporą powierzchnię i uczy swoich etnicznych obywateli języków imigrantów. Rozwiążemy zatem problem ułatwiając tranzyt Afgańczyków do ich szwedzkiego raju. Może oni też nauczą czegoś Szwedów? Na przykład metod wojny niekonwencjonalnej?

obiektywny
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:15

allach akbar bedzie na porzadku dziennym teraz w sverige

biały
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:10

jak bym miał dostać taki zasiłek jak oni to tez bym jechał do Szwecji , trzeba by być głupkiem aby nie pojechać

Jagoda
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 15:04

Przecież u nich już całe miasta są "zeszwedzone" śródziemnomorskimi inżynierami, lekarzami i kosmonautami !

czwartek, 5 sierpnia 2021, 18:34

W miastach to już pod 50%.

Jabadabadu
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:45

Czy w Szwecji są jeszcze Szwedzi czy tylko ubogacacze?

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:44

Nie rozumiem czemu ostrzegają? "Kapitan Szwecja" ze wszystkim da radę.

Viktor
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:39

Cały kandahar

Jakub
poniedziałek, 2 sierpnia 2021, 14:21

Przecież uchodźcy cenniejsi sa niż złoto.

Tweets Defence24