Szef BBN: nadchodzący szczyt NATO będzie przygotowywał koncepcję strategiczną Sojuszu

21 maja 2021, 07:23
210508a-010
Fot: nato.int
Reklama

Szczyt NATO w połowie czerwca będzie przygotowywał koncepcję strategiczną Sojuszu - oświadczył w czwartek w Brukseli szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Podkreślił, że agresja Rosji na Ukrainę prowadzi do zmiany paradygmatu działania Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"NATO się zmienia. Nadchodzący szczyt przygotowuje zmianę paradygmatu, w którym NATO przez ostatnie lata funkcjonowało. Był to paradygmat ekspedycyjny - misji natowskich na zewnątrz Sojuszu" - mówił szef BBN, który podczas wizyty w Brukseli przygotowuje wizytę prezydenta Andrzeja Dudy.

"Agresja (Rosji) na Ukrainę zmieniła tę perspektywę. Teraz mamy do czynienia z całym procesem adaptacji, powrotu do korzeni NATO, czyli do kolektywnej obrony. Do obrony przeciwko zagrożeniom, wśród których jako jedno z głównych jest definiowana agresywna polityka rosyjska, ale też inne wyzwania, związane chociażby z terroryzmem" - wyliczał Soloch.

Jak podkreślił, oczekiwanie Polski i innych sojuszników jest takie, że czerwcowy szczyt będzie przygotowywał koncepcję strategiczną NATO, która zostanie ogłoszona na szczycie następnym - za rok.

Szczyt w Brukseli ma odbyć się w połowie czerwca br. Mają na nim być poruszane kwestie związane z zabezpieczeniem państw NATO przed agresją Rosji, ale też przeciwdziałaniem terroryzmowi, wyzwaniom ze strony ChRL, a także udziału Sojuszu w walce ze zmianami klimatu i ich wpływu na środowisko zagrożeń. Innym ważnym tematem jest cyberbezpieczeństwo i technologie przyszłości. W spotkaniu weźmie udział prezydent USA Joe Biden.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
OBSERWATOR
sobota, 22 maja 2021, 08:43

Trzeba było 7 lat (od agresji na Krym), żeby myśleć o zmianie paradygmatu? Jeśli w takim cyklu będzie reagować NATO to można zapomnieć o adekwatnej reakcji wobec Rosjan gdy przyjdzie"co do czego".

dociekliwy
piątek, 21 maja 2021, 22:22

To ten szef BBN co Misiewiczowi salutował...

Tweets Defence24