Syria: rosyjskie lotnictwo i specnaz likwidują dżihadystów

17 grudnia 2020, 08:45
Russian_military_aircraft_at_Latakia,_Syria_(1)
Fot. mil.ru
Reklama

Jak poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, komponent sił powietrznych i specjalnych wchodzących w skład rosyjskiego kontyngentu wojskowego w Syrii prowadzi wielką operację na pustyni w środkowej Syrii wymierzoną w niedobitki dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (ISIS lub Daisz). 

W działaniach antyterrorystycznych mają brać z powietrza udział aż 23 (w tym 21 rosyjskich i 2 syryjskie) wojskowe statki powietrzne, które dokonały już 35 nalotów na wykryte cele bojowników ISIS na pustynnych terenach prowincji Hama, Homs i Rakka. Równolegle na lądzie prowadzona jest zmasowana operacja rosyjskich wojsk specjalnych i Syryjskiej Armii Arabskiej, które przeczesują bezkresy syryjskiej pustyni w celu wykrycia i likwidacji ostatnich dżihadystów. Efektem tych działań jest stopniowe "wymiatanie" pustyni z operujących na niej niedobitków Daisz, których pododdziały są stopniowo wykrywane i rozbijane w powietrzno-lądowych starciach.

Rejon działalności pozostałości ISIS przesuwa się stopniowo na północ z pasa Homs-Dajr az-Zaur do trójkąta Hama-Aleppo-Rakka, o czym świadczą dotychczasowe walki z początku miesiąca. Intensyfikują oni swoje akcje takie jak błyskawiczne ataki, zamachy bombowe lub zasadzki w celu zademonstrowania swojej stałej obecności w tym regionie. W ciągu minionej doby zarówno rosyjski kontynent jak i syryjska armia miały ponieść straty osobowe w wyniku toczonych walk.

Reklama
Reklama

W wyniku starcia z dżihadystami w na wschód od miasteczka Itria we wschodniej części prowincji Hama zginęło lub zostało rannych kilku rosyjskich i syryjskich żołnierzy. Z kolei na południe od miasta Rusafa w południowej części prowincji Rakka w ataku na pojazd wojskowy zginęło dwóch syryjskich żołnierzy. Wszystko wskazuje na to, że głównym celem rosyjsko-syryjskiej operacji jest oczyszczenie okolic głównych szlaków komunikacyjnych w centralnej Syrii prowadzących z zachodniej do wschodniej części kraju z operujących w rejonie resztek Daisz.

Pomimo realnego wstrzymania walk pomiędzy głównymi stronami wojny domowej w Syrii, konflikt ten nie został w żaden trwały sposób zakończony. Kraj nadal znajduje się pod kontrolą kilku różnych stron tego konfliktu. Większą, południowo-zachodnią część kraju kontroluje reżim Baszszara Al-Assada wspierany przez Rosję podczas gdy północno-wschodnia część kraju znajduje się pod kontrolą syryjskich Kurdów wspieranych przez USA i NATO. Część północnej części kraju znajduje się pod okupacją Turcji, a wzgórza Golan w jego południowo-zachodniej pod okupacją Izraela. Dodatkowo część północno-zachodniej części państwa jest pod kontrolą dżihadystycznych rebeliantów wspieranych przez Turcję, a część południowej pod kontrolą prodemokratycznych rebeliantów wspieranych przez USA i NATO. Na pograniczu tych terenów pod kontrolą skonfliktowanych stron regularnie dochodzi wymiany ognia i wzajemnego ostrzału artyleryjskiego i rakietowego.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 25
Reklama
Czarnka
piątek, 18 grudnia 2020, 15:15

Zielonka dalej nie wie co oznacza słowo "reżim"

Autor
piątek, 18 grudnia 2020, 13:09

Ciekawe jaka forma demokracji jest na obszarze kontrolowanym przez prodemokratów. Ciekawe co się liczy w tamtejszym dyskursie. Czy też nie chce oburza decyzja TK w Polsce ?

Andrzej
sobota, 19 grudnia 2020, 17:43

Dla nich demokracja jest tylko wtedy, gdy to USA dyktuje warunki

dywersant
piątek, 18 grudnia 2020, 10:18

W Syrii to reprezentacji różnych krajów świata jest niemal tyle co na Olimpiadzie, albo jakimś lekkoatletycznym mitingu. ;P

As
piątek, 18 grudnia 2020, 09:57

A kto zlikwiduje ISIS jak nie Rosjanie?

Davien
sobota, 19 grudnia 2020, 15:05

ISIS panie As zostało rozbite przez SDF i USA a dopiero wtedy Rosjanie przerwli bombardowanie bezbronnych cywilów w Aleppo i Doumie i zaczęli walczyc z niedobitkami.

Andrzej
sobota, 19 grudnia 2020, 17:44

Koniec ISIS się zaczął, gdy Rosja weszła do gry w Syrii, to zmieniło stosunek sił i dlatego ISIS jest tak bardzo w odwrocie tam, niedobitki zostały

HeHe
sobota, 19 grudnia 2020, 17:19

ISIS Davienku pod "bombardowaniami" przeprowadzanymi przez "koalicję pod przywództwem USA" od 2013 roku to kwitło i rozrastało się. TYLKO i WYŁĄCZNIE interwencja ruskich w 2015 roku wykończyła DAESH a SDF było rodzajem alibi dla organizacji dżihadu które były częścią ISIS. Kiedy dostawały one kopa od SAA i ruskich to uciekały pod skrzydełka USA i stawały się częścią WAS albo SDF a kiedy odpoczęły i nabrały sił to ponownie były składzie Państwa Islamskiego :) Przecież wszystkim wiadomo, że ISIS było używane przez USA, Izrael i AS Ido próby wykończenia Asada :)

Pirat
piątek, 18 grudnia 2020, 20:31

Przecież ISIS Rosji jest potrzebne. Po co likwidować.

Rhotax
piątek, 8 stycznia 2021, 08:59

Jak się skończy to innych nazwą terrorystami . Jakis Wyklętych Demokratów.

Nowy
czwartek, 17 grudnia 2020, 17:38

I co zadnych komentarzy.Isis pokonane a szlak z iranu do morza srodziemnego wciaz niestabilny wiec RPA na zachod nie popłynie-ciesza się:usa ,arabia saudyjska, rosja,izrael.Ja bym tak lekko nie skreślał isis która wypościła profilaktycznie odnogi na afryke i płw. Arabski.

Niuniu
czwartek, 17 grudnia 2020, 17:24

Z tym brakiem kontroli nad większością Syrii przez rząd Syryjski to ciutkie znów przesadziliście. Syryjskie władze nie kontrolują części prowincji Idlib na północ od autostrady A4 to jest ok 2/3 powierzchni tej prowincji. Poza ich kontrolą pozostaje również wiekszość terenów kurdyjskich na północ od rzeki Eufrat. Choć są na tym obszerze tereny kontrolowane przez syryjczyków. Pozostaje poza ich kontrolą obszar wokół amerykańskiej bazy Al Tanaf przy granicy z Irakiem. Wzgórza Golan są okupowane przez Izrael od 1973r i prawdopodobnie tak już zostanie na zawsze. Ok. 75-80% Syrii jest w pełni kontrolowana i administrowana rzez Syryjski Rząd.

Rhotax
piątek, 8 stycznia 2021, 09:01

Kontrola na razie polega na torturach opozycji i każdego kto myśli o wolnych wyborach . Oczywiście pod dozorem rosyjskich doradców są te tortury.

im bardziej Puchatek zaglądał do środka tym bardziej nie było tam Prosiaczka
czwartek, 17 grudnia 2020, 20:56

Pełna zgoda. A już "wisienką na torcie" jest fragment dot. Al Tanaf "...a część południowej pod kontrolą prodemokratycznych rebeliantów )!!!) wspieranych przez USA i NATO!..."

LLd
czwartek, 17 grudnia 2020, 15:39

"część południowej pod kontrolą prodemokratycznych rebeliantów wspieranych przez USA i NATO" Ha ha, myślę,że tym rebeliantom demokracja nie sńi się nawet w najczarniejszych koszmarach.

Valdore
piątek, 18 grudnia 2020, 10:43

Nie myśl bo zdecydowanie ci to nie wychodzi:)

ja to ja
czwartek, 17 grudnia 2020, 14:29

Zapas szkół, szpitali sie wyczerpał, wzięli się za coś innego,żeby nie siedzieć z założonymi rękami. Wiadomo,Rosja... :)

Rhotax
piątek, 8 stycznia 2021, 09:02

Genialne !

negg
czwartek, 17 grudnia 2020, 13:28

Super wiadomośc, w koncu bedzie spokój w Syrii, brawo Rosja i wojska syryjskie.

Andrzej
sobota, 19 grudnia 2020, 17:45

Tam długo spokoju nie będzie, ale dobrą robotę robią, realnych terrorystów eliminując

Davien
niedziela, 20 grudnia 2020, 14:23

Andriej, w końcu po 5 latach mordowania cywili w Syrii Rosjanie zaczęli walczyc z tym co sami stworzyli, no istotnie "sukces".

StZg
czwartek, 17 grudnia 2020, 13:14

Najbardzie mnie rozśmieszyła ta informacja o "prodemokratycznych rebeliantach".

Fresh Air Inspector
czwartek, 17 grudnia 2020, 11:54

"prodemokratycznych rebeliantów wspieranych przez USA i NATO" - ha ha ha ha, to możemy być spokojni, oni na pewno nie obcinają głów niewiernym

Rhotax
piątek, 8 stycznia 2021, 09:05

Dopóki nie obcinaja ateistom ( z powodu ich braku na tamtych terenach) to jest to działalnośc porządana .

Davien
piątek, 18 grudnia 2020, 10:44

Za to na pewno robia to wspierani przez Rosje terrorysci w Syrii:)

Tweets Defence24