Syria: odwetowy nalot izraelskiego lotnictwa

4 sierpnia 2020, 14:05
1024px-IAF-F-35I-and-F-16I-nf
Fot. Major Ofer/Israeli Air Force

Izraelskie samoloty zaatakowały cele wojskowe w Syrii. Była to odpowiedź na "podjętą wcześniej przez syryjską brygadę próbę podłożenia ładunku wybuchowego pod ogrodzeniem na granicy izraelsko-syryjskiej" - podały siły obronne Izraela.

Wśród zbombardowanych celów w Syrii izraelscy wojskowi wymienili system wież obserwacyjnych na granicy przy Wzgórzach Golan, baterie rakietowe obrony przeciwlotniczej, centrum gromadzenia i analizy danych wywiadowczych, a także centrum dowodzenia i kontroli syryjskich sił zbrojnych.

W ataku, który objął południową część Syrii, wykorzystano samoloty myśliwskie, śmigłowce, a także drony. Atakowano również cele znajdujące się w pobliżu Damaszku.

Agencja AFP podkreśla, że siły obronne Izraela bardzo rzadko i nie od razu wystosowują tego rodzaju oświadczenia, a na potwierdzenia działań militarnych trzeba zazwyczaj czekać nawet do kilku dni. Tak otwarta i szybka reakcja może mieć związek z próbą sforsowania granicy państwowej.

Syryjskie media potwierdziły, że doszło do zmasowanych ataków lotnictwa izraelskiego na cele w Syrii, utrzymują jednak, że syryjskiej obronie przeciwlotniczej udało się "namierzyć wrogie cele nad Damaszkiem", "przechwycić je i neutralizować".

Do ataku izraelskiego lotnictwa doszło o godz. 22:40 (godz. 21:40 w Polsce) - podała syryjska agencja Sana. "Śmigłowce izraelskie wystrzeliły kilka serii rakiet w kierunku wyludnionego miasta Al-Kunajtira w południowo-zachodniej Syrii, położonego tuż przy północnych stokach okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan. Zaatakowano również cele w okolicach miasta Abu Kamal we wschodniej Syrii, w pobliżu granicy z Irakiem" — twierdzi dyrektor Syryjskiego Obserwatorium Praw człowieka Abdel Rahmane.

Od 2011 r. Izrael wielokrotnie atakował w Syrii obiekty, należące do wspieranych przez Iran milicji szyickich bądź wykorzystywane przez Hezbollah i armię Iranu do szkoleń. Izrael konsekwentnie podkreśla, że nie pozwoli Syrii stać się irańskim przyczółkiem działań wymierzonych w Izrael.

20 lipca podczas nalotów lotnictwa izraelskiego na cele zlokalizowane na południe od Damaszku zginęło pięciu najemników związanych z Iranem i jeden z bojowników szyickiej organizacji militarnej Hezbollah. Jedenastu innych bojowców, którzy przebywali w zaatakowanej bazie szkoleniowej, odniosło rany — twierdzi Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

W trwającym od 2011 r. konflikcie syryjskim, w który na przestrzeni wielu lat angażowały się siły różnych krajów, zginęło łącznie 380 tys. ludzi — przypomina AFP. 

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Reklama
Nostraadamus
niedziela, 9 sierpnia 2020, 12:42

Naród Morderczy chce zniszczyć Iran i nie cofnie się przed niczym. Niedługo się zacznie...

Cóż
piątek, 7 sierpnia 2020, 02:59

Izraelowi nie pozostaje nic innego, niż bombardować "posterunki obserwacyjne", bo ich uderzenia nie powstrzymują transportów broni dla Hezbollahu. No i zdjęć boją się publikować bo większość uderzeń kontruje obrona plot :) Godzina lotu F-35 kosztuje tyle, że biedaki ledwo nimi latają, a i tak jeden już oberwał od S-200. Kompromitacja na całej linii

Davien
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:26

No i własnei totalnie skompromitowałes rosyjska OPL i wychwaliłeś F-35:) Jak wg was oberwał 120kg głowica S-200 i po kilku dnaich wrócił do słuzby... Ale ruskei trolle sa jak widac coraż....:)

Cóż
sobota, 8 sierpnia 2020, 16:58

No ale misiu, to nie ja twierdziłem że F-35 jest niewidzialny dla radarów, tylko Lockheeb Martin oraz ty. A to że w ogóle dał się wykryć 50-letniemu systemowi i zostać porażony odłamkami to już wyższy stopień kompromitacji.

Davien
niedziela, 9 sierpnia 2020, 20:13

Widzisz trollu ale to ty twierdzisz ze jest niezniszczalny:)A dla twojej zerowqej wiedzy: zwyczajnie bredzisz bo jak na razie to S-200 ma na koncie wasz Ił-20M:0

Davien
środa, 5 sierpnia 2020, 11:16

F-35 to jednak potężna broń, cały czas niszczą bezkarnie infrastrukturę. Wschodni sprzęt jest bezradny, więc nieźle się ubawiłem po raz kolejny.

Marcin
środa, 5 sierpnia 2020, 18:08

Zaiste. w rękach pilotów izraelskich nie do pokonania .... he he. ogromne straty w infrastrukturze - namioty zniszczone, szałasy poprzewracane , 5 bojowników poległo. Ciekawe czy latają z nakładkami radarowymi czy bez. No i lepiej niech komór na uzbrojenie nie otwierają bo ich radary zobaczą...

Davien
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:27

Powiedz to załodze supernowoczesnego JY-27 rozwalonego zwykłymi GBU, czy masowo niszczonym syryjskim i irańskim celom. A Rosja jak ostatni tchórz siedzi w mysiej dziurze mimo ze Putin obiecał bronic Syryjczyków:)

Cóż
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:01

Jy? O czym ty w ogóle pierniczysz? Z prawdziwych wydarzeń, to żydzi są tak mądrzy że, zbudowali jedną z baz lotniczych na terenie zalewowym i w tym roku utonęło im (znowu) kilka F-16tek. Prawdziwie durny naród, który nie miał by państwa bez anglo-amerykańskiej protekcji.

Davien
niedziela, 9 sierpnia 2020, 20:15

Wow, to nie powiedzieli ci w tym gułagu gdize siedzisz i pod batem wychwalasz Rosję że F-35 zniszczyły supernowoczesny radar Jy-27?? Ale i tak nic nie przebije waszych MiG-31 z których spod sniegu wystawały stateczniki pionowe zaledwie:)

Przegląd sytuacji
środa, 5 sierpnia 2020, 03:14

Izraelowi bardzo przeszkadza korytarz transportowy wzdłuż Eufratu, od Iranu po Liban. Jednak nie moga nic z tym zrobić, bo transport po owej drodze trwa ciągle, codziennie, a jeden nalot co 2, 3 tygodnie nie ma szans dosięgnąć większości transportów z bronią dla Libańskiego i Palestyńskiego ruchu oporu. Na nic się zdadzą nielegalne naloty, ignorowanie granic państwowych i nachalna propaganda, kiedy żydzi nie mają nawet rozpoznania i z frustracji uderzaja w jakieś punkty obserwacyjne żeby wykazać się przed przełożonymi i radykalnymi syjonistami z likudu. Już dopiero co mieli anektować zachodni brzeg, ale blef został wywołany, bo Izrael dobrze sobie zdaje sprawę że kilka tysięcy rakiet balistycznych jest w nich wycelowane z Libanu jeśli odważą się posunąć swoją okupację palestyńskiej ziemi i plany pełzającego ludobójstwa

Przegląd
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:59

W 2006 roku żydzi nie mogli trafić niemal żadnych celów hezbollahu i zaczęli w bezsilnej złości bombardować cele cywilne, jak prymitywni mordercy którymi są. Hezbollah jest gotowy zaorać Izrael rakietami tak bardzo, że wieczni wędrowcy zaczną kolejną bohaterską ucieczkę w swojej żenującej historii ucieczek. Dlatego boją się oficjalnie anektować dolinę Jordanu.

Davien
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:30

Po pierwsze to Izrael jest w stanei wojny z Syrią wiec moga tam atakować dowolne cele militarne w pełni legalnie. Po drugie Hezbollah nie jest samobójca nawet za rosyjskei pieniadzena co do rakiet z Libanu to jak widze zdecydowanie zle hieno .życzysz libańczykom zwłaszcza w obliczu tragedii jaka ich spotkała.

Cóż
sobota, 8 sierpnia 2020, 17:03

Po pierwsze to Izrael narusza sobie regularnie przestrzeń powietrzną Libanu, który mimo że neutralny, to został rozbrojony dzięki amerykańskim sankcjom. Ciekawe że kiedy Ruscy nie naruszają niczyjej przestrzeni to USA aż się pienią, że mają czelność latać nad Bałtykiem, ale żydom nie powiedzą ani słowa

A kotratak po ataku i czyszczenie lotnisk??
środa, 5 sierpnia 2020, 02:36

,,a gdzie kontratak.. ????

Rhotax
środa, 5 sierpnia 2020, 01:14

Bravo ! To jest Armia ! Od razu odwet i to tak żeby zabolało . Dziwi jedynie mnie że do Damaszku dolecieli i SuperBiperHiper Systemy Moskali ich nie ustrzeliły ...boją się czy na pasku Izraela zaczynają chodzić ...

urbo
środa, 5 sierpnia 2020, 00:05

Wojna z Izraelem to nie jest sprawa Rosji, która ma doskonałe kontakty z państwem izraelskim ale tylko Syrii i Iranu. Tu raczej nie rozumiem dlaczego Iran nie testuje swojego sprzętu przeciwlotniczego którym się przecież od czasu do czasu chwali.

durux
wtorek, 4 sierpnia 2020, 23:59

Panie WDS Pancyry spisują się dokładnie tak samo jak amerykańskie Patrioty w Arabii Saudyjskiej podczas wojny w Jemenie z Huti.

Davien
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:31

Taak, tyle ze Pancyry są wybijane przez rakiety a Patrioty wybijają rakiety wroga ot taka mała róznica:))

WDS
wtorek, 4 sierpnia 2020, 21:29

I tradycyjnie Pancyry itp nie tylko że nic nie zestrzeliły to same zostały zniszczone.

Artur
środa, 5 sierpnia 2020, 08:57

Życie

klawiatura
środa, 5 sierpnia 2020, 08:30

I tradycyjnie nic nie rozumiejący polański wydaje nic nie warte opinie

ziew
środa, 5 sierpnia 2020, 03:06

I tradycyjnie Izrael kłamie bez pokrycia, bo ich naloty nie przynoszą skutków a hezbollach rośnie w siłę. Ostatnio dostali prztyczka w nos, spłonęła merkawa, i też musieli łgać żeby zachować twarz

Davien
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:32

Mówisz o tej Merkavie do której Kornet nawet nie doleciał?:))

.
wtorek, 4 sierpnia 2020, 23:21

I tradycyjnie troll musial byc pierwszy.

Vvv
środa, 5 sierpnia 2020, 09:10

Prawda jest taka ze syryjska opl jest robiona jak dziecko, a syryjska opl jest z Rosji :) natomiast pancyr to bubel

Cóż
piątek, 7 sierpnia 2020, 03:00

Dotąd w całej kampanii żydzi nie zbombardowali żadnych liczących się celów, tracąc F-16 zniszczony i F-35 uszkodzony.

Davien
piątek, 7 sierpnia 2020, 19:35

JY-27 odparowany, kilkanaście min celów zniszczonych , ponad 10 baterii OPL wyłaczonych z uzycia, istotynie dziwne to "nic":)) Ale widze że chwalisz F-35 bo wg ciebie dostał 120kg głowicą i poleciał dalej jedynie uszkodzony:))

Tweets Defence24