Amerykańsko-izraelskie testy systemu David's Sling [WIDEO]

16 grudnia 2020, 10:16
David's Sling test 66
Fot. Israel MOD
Reklama

Izraelska Organizacja Obrony Przeciwrakietowej i Agencja Obrony Przeciwrakietowej USA pomyślnie zakończyły serię prób przechwytywania celu przez zaawansowaną wersję systemu przeciwlotniczego i przeciwbalistycznego David's Sling. „Opracowanie wielowarstwowego systemu obrony powietrznej chroni nas przed bliskimi i dalekimi zagrożeniami” – podsumował to wydarzenie izraelski minister obrony Benny Gantz. W trakcie testów pociski systemu David's Sling skutecznie eliminowały cele reprezentujące zarówno pociski manewrujące jak i balistyczne.

15 grudnia 2020 roku Izraelska Organizacja Obrony Przeciwrakietowej (IMDO) Dyrekcji ds. Badań i Rozwoju w Ministerstwie Obrony wraz z Agencją Obrony Przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych Ameryki (ang. Missile Defense Agency - MDA) poinformowały o pomyślnym zakończeniu serię testów, w trakcie których pociski systemu David's Sling z głowicami bojowymi przechwytywały cele balistyczne i aerodynamiczne.  

Próby zostały przeprowadzone przez firmę Rafael Advanced Defense Systems Ltd. w ośrodku testowym w środkowym Izraelu przy udziale sił powietrznych i marynarki wojennej Izraela. Podczas serii testów, obejmującej szereg scenariuszy symulujących przyszłe zagrożenia, przetestowano zdolności nowej wersji systemu David's Sling. Wyniki tego testu umożliwią IMDO i inżynierom z przemysłu ocenę i aktualizację zdolności systemu.

 Zdolność, która została wykazana w tej serii testów, zapewnia bezpieczeństwo Państwa Izrael i jego umiejętność do radzenia sobie z zagrożeniami obecnymi i przyszłymi. Kiedy różne systemy w mechanizmie wielowarstwowym są połączone, mogą poradzić sobie z różnymi jednoczesnymi zagrożeniami i bronić obywateli Państwa Izrael.

Gen. bryg. (rez.) Pini Yungman, wiceprezes wykonawczy i szef działu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Rafaela

W ramach serii prób IMDO i Rafael z powodzeniem zademonstrowały również zdolności systemu Iron Dome do przechwytywania różnych zagrożeń, w tym rakiet balistycznych, bezzałogowych statków powietrznych i pocisków manewrujących. Test wykazał również interoperacyjność wielowarstwowego mechanizmu obrony powietrznej (Arrow, David's Sling i Iron Dome). Oznacza to, że podczas konfliktu systemy będą zdolne do jednoczesnego identyfikowania, oceny i przechwytywania różnych zagrożeń.

Jak podkreśla producent systemu David’s Sling, udana seria prób jest kamieniem milowym w zwiększaniu zdolności operacyjnych Izraela do obrony przed obecnymi i przyszłymi zagrożeniami. Wskazuje też skuteczność kooperacji z USA i skuteczne działanie w szerszym środowisku obrony powietrznej. Rafael jest głównym wykonawcą prac nad systemem David's Sling we współpracy z amerykańskim Raytheonem. Oddział IAI Elta opracował stosowany w systemie radar MMR, a Elbit Systems odpowiedzialny jest za zastoswany system zarządzania walką Golden Almond.

David's Sling jest ważnym elementem izraelskiego wielowarstwowego mechanizmu obrony powietrznej. Rozwój tego mechanizmu jest prowadzony przez IMDO i składa się z czterech warstw: Iron Dome, David's Sling, Arrow-2 i Arrow-3. Wszystkie one działają operacyjnie w izraelskich siłach powietrznych.

Reklama
Reklama

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
JEREMI
środa, 16 grudnia 2020, 15:46

PYTANIE...Czy DAVID SLING korzysta z takiego samego systemu dowodzenia i z tej samej wersji radaru MMR co lądowa wersja BARAK MX, czy te systemy roznia sie tak naprawde tylko rakietą??? pytanie drugie -- dlaczego wszyscy z uporem maniaka zle interpretuja zasiegi STUNNERA. STUNNER zwalcza rakiety balistyczne 300 kilometrowe a nie ze sam te 300 km leci, Skoro IRON DOME zwalcza rakiety 70 kilometrowe- a sam leci 12-15 to jaki faktyczny zasieg przechwycenia ma STUNNER ??

ryba
środa, 16 grudnia 2020, 22:49

stunner ma wiekszy zasiek z racji tego że najpierw nabiera wysokości a dopiero potem atakuje górną pułsfere rakiety przechwytywanej , Stunner powstał jako przeciwpocisk do Iskanderów ( czyli pocisków manewrujących )

Davien
środa, 16 grudnia 2020, 19:26

Zasieg operacyjny pocisku Stunner wynosi pow. 160km Co do rdru to tu spraw jest dośc ciekawa bo podobno w wersji lądowej uzywany jest EL/M-2248 LB bedący ladową wersją radaru pokładowego EL/M-2248 MF-STAR, który z kolei wywodzi sie z EL/M-2084. Żle pn też patrzy na zasięg pociskow, np taki PAC-3MSE ma zasięg do 120-140km a zwalcza pociski balistyczne o zasiegu 3500+km.

BUBA
czwartek, 17 grudnia 2020, 00:49

Nie krępuj się, pisz od razu 400 km dla Stunnera. Izraelczycy biedni nie wiedzieli o tym, bo Davien o tym ich nie poinformował i opracowali pocisk Barak ER............................................................................ ............................................................................................................................................................................ Wiesz jak w powiększono zasięg PAC-3 MSE w stosunku do PAC-3? Różnica zasięgu przy tej konstrukcji może wynieść około 30% zasięgu nie więcej..............................................................................

Davien
czwartek, 17 grudnia 2020, 10:57

BUBA po pierwsze zasieg Stunnera podali sami Izraelczycy, po drugie zasieg PAC-3MSE jest większo o ok 50% od PAC-3 a zasieg PAC-3 na 100km podaja nawet Rosjanie. Barak ER ze swoją prędkoscią Ma2,1 jest uzywany w Izraelu wyłacznie na okretach. No popatrz jednak Izraelczycy wiedzieli dokładnie co robią :)

droma
środa, 16 grudnia 2020, 12:08

jest wyjscie dla bezzebnych sołdatów z rosji-kaput ,moga na zachód rzucać kartoszkami ,no tak ,ale skąd w tej bidzie wziąć pyry ...

Tweets Defence24