Symulatory dla kierowców KTO Rosomak

25 sierpnia 2015, 10:42
Fot. Rosomak SA.
Fot. Rosomak SA.
Reklama

Spółka ROSOMAK S.A. dostarczy Siłom Zbrojnym RP dziewięć zestawów symulatorów jazdy typu Jaskier, przeznaczonych dla kołowych transporterów opancerzonych Rosomak.

Systemy Jaskier zostaną przekazane do wybranych jednostek Wojska Polskiego, a także do ośrodków szkoleniowych. Ich dostawa ma się odbyć w latach 2015-2017. Umowa z Inspektoratem Uzbrojenia została zawarta 31 lipca br. i będzie wykonana we współpracy ROSOMAK S.A. oraz Autocomp Management sp. z o.o.

Zgodnie z komunikatem zamieszczonym w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wartość zamówienia wynosi 22 mln zł. Według specyfikacji w skład symulatora ma wchodzić ruchoma platforma, składająca się z kabiny wyposażonej w podzespoły jak w KTO Rosomak 8x8, system informatyczny, układ wizualizacji, niezależne stanowisko instruktora-operatora, urządzenia rejestrujące oraz zasilania. Dodatkowo umowa obejmuje pakiet logistyczny, w tym przeszkolenie 20 instruktorów-operatorów symulatora.

System symulacyjny Jaskier jest zamontowany na specjalnej platformie i pozwala na imitowanie ruchu w taki sposób, jak w czasie rzeczywistej jazdy. Kompleksowy symulator dla kierowców pozwala na ćwiczenie działań w różnych strefach klimatycznych, warunkach atmosferycznych i terenowych, a także pokonywania przeszkód wodnych pływaniem. Istnieje również możliwość oceniania żołnierzy. Symulator daje również możliwość szkolenia i egzaminowania w zakresie uruchamiania urządzeń sterowanych ze stanowiska kierowcy. W trakcie salonu MSPO 2012 w Kielcach został wyróżniony nagrodą Defender.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Kris
wtorek, 25 sierpnia 2015, 11:43

Przydałyby się symulatory dla plutonu (4 sztuk) wozów. W każdej jednostce wyposażonej w KTO coś takiego powinno być. Nie mamy licznej i świetnie wyposażonej armii to przynajmniej powinna być możliwie najbardziej wyszkolona.

Zigizak
wtorek, 25 sierpnia 2015, 13:39

SK-1 Pluton są 2 z Obrumu i Siemianowic od co najmniej 3-4 lat. Tylko MON ciągle nie potrafi kupić.

Killer
wtorek, 25 sierpnia 2015, 19:23

Czy nasz Mon posiada już jakieś symulatory Rosomaka, czy to pierwszy zakup zważywszy, że kontrakt na Rosomaki został podpisany w 2003 roku, a dostawy od 2005?

sylwester
wtorek, 25 sierpnia 2015, 13:50

ciekawe czy symulator będzie wykrywał błędy operatorów , byłoby fajnie mniej napraw podczas rzeczywistego użytkowania sprzętu

Tweets Defence24