Studenci w kamasze. Nowe formy naboru rezerwistów w Rosji

4 maja 2021, 10:53
dji_0595
Fot. https://avangard.center
Reklama

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował o planach utworzenia na wszystkich wyższych uczelniach w Rosji wojskowych ośrodków szkoleniowych, w których mają być szkoleni nie tylko oficerowie, ale również podoficerowie i żołnierze. Tak samo szeroki proces kształcenia wojskowego będzie wprowadzony również w przypadku młodzieży szkolnej.

Informację na temat planu rozbudowy systemu szkolenia wojskowego w uczelniach wyższych przekazał osobiści minister obrony Siergiej Szojgu podczas Ogólnorosyjskiej Konferencji Naukowo-Praktycznej poświęconej współdziałaniu Minoborony i wyższego szkolnictwa cywilnego. Będzie to polegało przede wszystkim na tworzeniu wojskowych ośrodków szkoleniowych w prawie wszystkich uczelniach wyższych.

Oznacza to znaczące zwiększenie liczby rezerwistów, gotowych do ewentualnego zasilenia rosyjskiej armii. Ten proces przekształcania systemu szkolenia rezerw dla potrzeb rosyjskich sił zbrojnych już się zresztą rozpoczął. Szojgu ujawnił m.in., że na bazie wydziałów wojskowych i wydziałów szkolenia wojskowego utworzono już dwadzieścia osiem wojskowych ośrodków szkoleniowych, w tym dwanaście w rejonach Syberii, Dalekiego Wschodu i Północy.

Dodatkowo zorganizowano współpracę międzyuczelnianą, dzięki czemu studenci uczelni, w których czasowo brakuje odpowiednich struktur, mogą kształcić się w oparciu o wojskowe ośrodki szkoleniowe pobliskich instytutów i uczelni lub wojskowych placówek oświatowych.

Reklama
Reklama

Minoborona zastrzega się przy tym, że studenci mają prawo do samodzielnego wyboru sposobu wypełniania konstytucyjnego obowiązku obrony ojczyzny. Młodzi ludzie mogą więc odbywać służbę wojskową w ramach poboru, kontraktu lub bez przerywania studiów - zdobywając w ich trakcie wybraną specjalność wojskową. Pomaga w tym fakt, że od 2013 roku w całym systemie edukacyjnym stworzono wielofunkcyjny system szkolenia wykwalifikowanych specjalistów dla rosyjskiego systemu obrony. Pozwala on nie tylko na tworzenie „tradycyjnego” korpusu oficerów rezerwy, ale również na kształcenie podoficerów, żołnierzy i marynarzy rezerwy.

Cały ten proces jest nadzorowany osobiście przez prezydenta Rosji Władimira Putina. To właśnie on w przemówieniu do Zgromadzenia Federalnego, w marcu 2021 roku, polecił dalsze doskonalenie wojskowego systemu szkolenia studentów stwierdzając, że „jakościowe wzmocnienie sił zbrojnych jest niemożliwe bez rozwoju szkolnictwa wojskowego - zarówno wojskowych placówek oświatowych, jak i wojskowych ośrodków szkoleniowych na państwowych uczelniach cywilnych”. Jak na razie szacuje się, że na 104 wyższych uczelniach kształci się „wojskowo” ponad 60 tysięcy studentów.

Ale bardziej powszechne szkolenie militarne będzie dotyczyło również uczniów szkół średnich. W Rosji utworzono już 27 centrów metodyczno-szkoleniowych wojenno-patriotycznej edukacji młodzieży „Awangard”. Do końca 2021 roku ma powstać jeszcze 36 kolejnych, takich ośrodków, w których 250-300 tysięcy chłopców i dziewcząt będzie mogło uczęszczać na kursy podstawowego szkolenia wojskowego. Zgodnie z zaleceniem Putina, docelowo centra „Awangard” dla uczniów mają się pojawić we wszystkich miastach powyżej stu tysięcy mieszkańców. Według Szojgu uzupełnieniem dla tych ośrodków szkoleniowych ma być do dwóch tysięcy obozów letnich, które mają się stać miejscem rekreacji i ćwiczeń wojskowych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 37
Reklama
Wolodia
czwartek, 6 maja 2021, 15:47

Rosja bierze przykład z Korei Północnej. Niedługo wszyscy będą w mundurach, a na widok wodza będą płakać i omdlewać z wrażenia. Już organizują koncerty na których główną atrakcją jest Putin.

Tarzan
środa, 5 maja 2021, 16:59

W szkołach Polskich też było Przysposobienie Obronne

Lobo1
środa, 5 maja 2021, 15:24

A co na to POLSKA???? U nas syf, kiła i mogiła. Rezerwistów NIE MA !

Bekon
środa, 5 maja 2021, 14:22

Dzobrze popieram, im większe koszty idą na obronności tym mniej na rozwój gospodarki i tym wioeksza bieda. ZSSR tak padłow

Gru
środa, 5 maja 2021, 12:45

Bartosiak miał rację, u mich rekruta „niet”:)))))

Cytat dnia
środa, 5 maja 2021, 12:38

Cyt. „ Biedni młodzi Rosjanie będą robić za Iszaki dla muzułmanów w Armii Rosyjskiej gdzie tych już 50%”

BadaczNetu
środa, 5 maja 2021, 08:22

Obowiązkowa służba wojskowa, gdyby była sensownie zorganizowana mogłaby być bardzo dobrym pomysłem. Pomijając walory obronne, to byłaby szansa że przynajmniej część, bezstresowo wychowanych "Piotrusiów Panów" przerobi na mężczyzn, co by się było dużym pożytkiem dla całego społeczeństwa.

Złośliwiec
środa, 5 maja 2021, 11:27

Biorąc pod uwagę zdanie wielu kobiet że chcą mieć chłopa a nie lalusia to jest to społecznie potrzebne :)

j23
wtorek, 4 maja 2021, 19:09

po co beda robic za mieso armatnie? juz ostatnio pokazywali ich wojsko w okolicach donbaso sama dzieciarnia ale jak sie to mowi sztuka jest sztuka niewazne straty

marian
środa, 5 maja 2021, 10:38

Dzieciarnia? Jak wszędzie na świecie. To tylko u nas takie dziadki po 30tce i 40tce, którzy w razie W będą myślały tylko o swoich żonach i dzieciach, co jest zupełnie naturalne i zrozumiałe.

Kiks
wtorek, 4 maja 2021, 14:21

Oni nie mają większych problemów? :D

dim
wtorek, 4 maja 2021, 19:25

W tej sprawie robią co należy. A to właśnie my prosimy się o problemy z zawsze w historii agresywnym sąsiadem. Jako bardzo łatwi do napadnięcia na nich.

Kałmuk
czwartek, 6 maja 2021, 14:35

zawsze podejrzewałem żeś troll

Arek
środa, 5 maja 2021, 17:14

Robią co należy??? A kto im zagraża? Ta ruska mentalność, że wszyscy chcą ich zaatakować

dim
piątek, 7 maja 2021, 09:17

Patrząc pod kątem interesu ich państwa, nie Państwa Polskiego i konkretnie w kwestii szkolenia rezerw, Rosjanie robią co należy. Mają gigantyczny kraj, wciąż największy na świecie, elemet "russkij" jest w tym kraju coraz mniej dominujący, zwłaszcza w azjatyckiej części, problemy wymagające użycia siły zbrojnej wystąpić mogą w wielu miejscach naraz, a wtedy ich wojsk liniowych na pewno nie wystarczy do ich zażegnania. Cokolwiek nie skłamiemy "poprawnego politycznie", utrzymanie państwa wielonarodowego, przy tym z wieloma bogactwami naturalnymi, przy tym z większością ludności dość biedną, opiera się na dysponowaniu brutalną siłą. Na operowaniu siłą niekoniecznie, ale już na pewno na jej pozostawaniu w gotowości do bardzo szybkiej mobilizacji.

Laki
środa, 5 maja 2021, 10:58

a możesz po Polsku

Śmiech na sali
wtorek, 4 maja 2021, 14:18

I już od szkoły ćwiczą sobie rezerwistów a u nas co ?? Dokładnie 20 lat temu odbyłem zasadniczą służbę wojskową i od tamtej pory nie słyszałem o żadnych ćwiczeniach rezerwistów.

Arek
środa, 5 maja 2021, 17:15

Są ćwiczenia. Dokładnie 2 lata temu byłem na takim 2 tyg. Nie wiem czy zawsze tak było, ale w moim przypadku powoływano ludzi z okolic.

KPS
środa, 5 maja 2021, 09:07

@Śmiech na sali... w latach 2010-2014 nie było szkoleń rezerwy, w latach kolejnych (2015/2016) były ale ilość powoływanych na ćwiczenia rezerwistów była znikoma. Dopiero od 2017 wznowiono ćwiczenia rezerwy. W tym roku mieli powołać 200 000 rezerwistów, lecz niestety "epidemia" spowodowała, że ćwiczenia, które miały się odbyć do 30.06.2021r. zostały zlikwidowane a druga fala ćwiczeń ma ruszyć od września.

Thorn
środa, 5 maja 2021, 08:02

To, że nie słyszałeś nie znaczy, że ich nie ma.

Bojarskie dziecię
wtorek, 4 maja 2021, 13:23

Rosyjski obywatel nie musi być wykształcony, grunt żeby był uzbrojony i zdolny do śmierci za swego cara.

Fanklub Daviean i GB
wtorek, 4 maja 2021, 16:12

Jak obywatel rosyjski będzie umiał czytać i pisać i znał tabliczkę mnożenia, to i tak będzie geniuszem w porównaniu z Zachodem, gdzie w szkołach zamiast tego wprowadza się "wokeness" a dziś na Interii jest artykuł, że PiS w Polin planuje podobne "unowocześnienie" oświaty... :D

Fgu
środa, 5 maja 2021, 01:15

Ale u nas przeciętny Polak pożyje 75 lat a nie 64 jak w rosji.

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 4 maja 2021, 13:17

Putin, widząc, że urzędnikami w administracji zostają zwykle... dzieci urzędników administracji, natomiast trudno dzieci urzędników administracji znaleźć wśród poborowych, wprowadził też ustawę, że na stanowiska w budżetówce pierwszeństwo mają kandydaci z odbytą służbą wojskową... Dla porównanie przypomnę, że najbardziej "wojowniczy" politycy amerykańscy jak Clinton, Cheney, Obama itp. spier... (nawet za granicę) przed służbą wojskową a Bushowi juniorowi tatuś załatwił wymiganie się od Wietnamu przez "służbę" (nie ma świadków, którzy go na tej służbie widzieli) w Gwardii Narodowej na terenie USA... Za to gen. Colin Powell, który przesłużył od podporucznika w Wietnamie do generała w Iraku wszystkie wojny amerykańskie, był w amerykańskiej administracji jednym z największych oponentów zaczynania kolejnych wojen. Ciekawe dlaczego?... :D

Davien
wtorek, 4 maja 2021, 17:15

Funku,ale co się dziwisz ze nei ma rosyjskich świadków słuzby Busha jr.?? Przeciez od razu wtedy odstrzeliwano szpiegów z ZSRS. Bo amerykańskich świadków jest pełno, cała baza Eilington w Houston:)

Zibby
wtorek, 4 maja 2021, 17:08

a pamiętasz co generał George Patton o was powiedział?

MiroW
wtorek, 4 maja 2021, 13:09

I znowu pieniądze zamiast w rozwój gospodarczy i podniesienie standardu życia biednych Rosjan, pójdą w zmocnienie armii. Tylko po co...

Mekenyk
wtorek, 4 maja 2021, 17:48

Żeby zachód się bał i szedł im na ustępstwa zamiast przeciwstawiać się im ale to długo nie potrwa Rosyjska gospodarka jest słaba sprzęt wyprodukowany za czasów zsrr mimo modernizacji się szybko starzeje a nowoczesnego sprzętu mają mało i jest bardzo drogi moim zdaniem to jest kwestia 20-30 lat aż ruska armia przestanie być i śilna i liczna bo sprzęt będzie przestarzały i nie będzie się już nadawał ani na modernizację ani do muzeum a na nowego będą mieli za mało bo nie będą mieli kasy na masowe produkowanie jednostek bojowych ze względu na zbyt małe pkb i brak nowoczesnych technologi jak i ubogie zasoby surowców naturalnych no chyba że przez te 20-30 lat odkryją gdzieś nowe złoża

Śmiech na sali
wtorek, 4 maja 2021, 17:24

Zajął Krym i zachód mógł dla Putina nagwizdać,tyle było krzyku a teraz Europa buduje drugą rurę z ruskimi.Po to armia,jak byś nie skojarzył :)

środa, 5 maja 2021, 20:23

Ja byłem w Rosji. To jest

ixn
wtorek, 4 maja 2021, 17:09

widocznie na coś się szykują i szukają siły żywej bo u nich mało ludzi po upadku ZSRR, zresztą w ZSRR też były braki, dlatego Rosjanki tak bardzo dbają o siebie - bo mało mężczyzn gdyż poginęli na wojnach

sża
wtorek, 4 maja 2021, 17:04

Czyli podobnie jak u was na Ukrainie.

MiroW
środa, 5 maja 2021, 20:22

Byłem w Rosji, byłem na Ukrainie i wielkiej różnicy nie widzę. W Rosji trochę lepsze główne drogi. Wyspy bogadztwa w dużych miastach i morze biedy. Wszędzie funkcjonujący eternit, rozwalające się chaty a w Rosji myślenie jak my mamy dobrze, bo za Jelcyna to dopiero był bałagan. Jak im się pokazuje jak Polska wygląda, to jest to dla nich szok. To dwa światy. A zjechałem ta Rosję od Petersburga do Odessy. Zjedziesz z głównej drogi i masz 3 Świąt. Afryka. A najgorsze, że oni mają podejście: kartoszki wcinać ale tanki muszą być. Tam jeszcze wiele lat nic się nie zmieni..

ito
czwartek, 6 maja 2021, 16:12

"zjechałem ta Rosję od Petersburga do Odessy"????? Przepraszam- czyżbyś wiedział coś, czego my nie wiemy? Konkretnie, według ciebie, to gdzie ta Rosja się zaczyna, a gdzie kończy?

Eee tam
wtorek, 4 maja 2021, 13:07

Biedni młodzi Rosjanie będą robić za Iszaki dla muzułmanów w Armii Rosyjskiej gdzie tych już 50%

sża
wtorek, 4 maja 2021, 17:03

Masz nieaktualne informacje - nie 50 a 500%.

Arek
środa, 5 maja 2021, 17:20

Masz źle dane panie sża nie 500 a 5000%

Tweets Defence24