Reklama

Geopolityka

Stoltenberg w Polsce, wśród tematów obecność NATO

Jens Stoltenberg. Fot. nato.int
Jens Stoltenberg. Fot. nato.int

W czwartek wieczorem do Polski przyleci sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a w piątek – z premier Beatą Szydło i szefami MON i MSZ Antonim Macierewiczem i Witoldem Waszczykowskim. Odwiedzi też batalionową grupę bojową NATO, która stacjonuje w Orzyszu w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (enhanced Forward Presence).

W zapowiedzi wizyty Kancelaria Prezydenta podkreśliła, że dojdzie do niej na trzy tygodnie przed rozpoczęciem rosyjsko-białoruskich ćwiczeń wojskowych Zapad.

Czytaj także: „Koń trojański”. Co Rosjanie pokażą na ćwiczeniach Zapad 2017? [PROGNOZA]

W czwartek wieczorem w Belwederze sekretarz generalny NATO ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą. W programie jest zarówno rozmowa w cztery oczy, jak i spotkanie plenarne, z udziałem szefa gabinetu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego oraz szefa BBN Pawła Solocha.

W piątek rano Stoltenberg ma rozmawiać z premiera Beatą Szydło.

Następnie razem z szefem MON Antonim Macierewiczem odwiedzi żołnierzy batalionowej grupy bojowej NATO, która stacjonuje w Orzyszu.

Wizyta sekretarza generalnego NATO ma się koncentrować właśnie na batalionowej grupie bojowej Sojuszu, która przebywa w Polsce w ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (ang. enhanced Forward Presence, eFP). Trzon liczącego ponad tysiąc żołnierzy oddziału tworzą wojskowi z 2 Pułku Kawalerii USA, wspomagani przez pododdział rozpoznawczy z Wielkiej Brytanii i przeciwlotniczy z Rumunii. W przyszłości mają do nich dołączyć także artylerzyści z Chorwacji.

Czytaj także: Ppłk L'Heureux nowym dowódcą batalionowej grupy bojowej NATO

Wiele wskazuje, że Stoltenberg w Polsce poruszy temat obecności wojskowej NATO w Afganistanie. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ogłosił nową strategię wobec Afganistanu i całej Azji Południowej. Sekretarz obrony USA zapowiedział, że będzie konsultował się z NATO i sojusznikami w tej sprawie.

Obecnie w Afganistanie jest ok. 12 tys. żołnierzy NATO, w tym ok. 8,4 tys. z USA i prawie 200 z Polski.

Czytaj także: USA z nową strategią działania w Afganistanie

Trzon PKW Afganistan RSM stanowią żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, tej samej, która współdziała z batalionową grupą bojową NATO w Orzyszu.

RAL/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama