Reklama

Geopolityka

Stoltenberg: NATO musi przeanalizować błędy popełnione w Afganistanie

Fot. www.nato.int
Fot. www.nato.int

NATO “musi przeanalizować błędy” popełnione w Afganistanie - ocenił szef Sojuszu Jens Stoltenberg w czwartkowym wywiadzie dla europejskich gazet, w tym włoskiej “Il Sole-24 Ore”. Dodał, że bez USA i NATO Unia nie będzie w stanie obronić Europy.

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego powiedział: NATO “musi potrafić poddać się krytyce”.

Według niego obecna sytuacja w Afganistanie to “tragedia dla narodu”. “To straszne, że osiągnięty w ostatnich latach postęp społeczny jest zagrożony” - przyznał.

“Mogliśmy poczekać dłużej po 20 latach inwestowania w afgańskie siły zbrojne” - ocenił Stoltenberg. Jego zdaniem wojsku tego kraju brakuje przywództwa “tak politycznego, jak i militarnego”.

Reklama
Reklama

NATO, jak wskazał sekretarz generalny, umożliwiło “ważny rozwój społeczny” Afganistanu.

“W ostatnich 20 latach potrafiliśmy nie dopuścić do tego, by Afganistan stał się bezpiecznym portem międzynarodowego terroryzmu” - wskazał Stoltenberg.

Następnie zaznaczył: “Niezależnie od tego, co stanie się w tym kraju, Ameryka Północna i Europa muszą pozostać zjednoczone, bo stoimy w obliczu zmiany równowagi sił na poziomie globalnym z powodu bardziej agresywnej polityki Rosji i rozwoju Chin”.

Wyraził przekonanie, że NATO “pozostaje bardzo silnym sojuszem”.

Na uwagę, że są głosy o potrzebie stworzenia wojska UE odparł: “Myślenie, że Europa mogłaby się obronić bez Stanów Zjednoczonych czy NATO jest błędne”. “Unia Europejska nigdy nie będzie w stanie obronić Europy” - uważa szef Sojuszu i jako powód podał przyczyny finansowe i geograficzne.

“Każda próba poluzowania więzi transatlantyckiej osłabiłaby nie tylko NATO, ale podzieliłaby także samą Europę” - ostrzegł Stoltenberg.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (13)

 1. SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU

  Błędem NATO jest technokratyczny decyzyjny wrzód niszczący operacyjność wojsk zwany mniemanologią stosowaną ...czego skutkiem jest Afganistan

 2. Grzegorz

  To elity Berlina mają taki pomysł by stworzyć alternatyw NATO. Ale jest to błędna, bo nic nie zastąpi NATO a Europa nie ma takiego potencjału by przeciwstawić się Rosji i Chinom.

  1. Dudley

   Człowieku po co mają się sprzeciwiać? Przecież Europa to kura składająca złote jajka, a tylko idiota zarznie taką kurę. Uważasz że na czele tych państw stoją kretyni? Co Rosja zrobi ze swoimi bogactwami naturalnymi, komu je sprzeda Afrykanom? Chiny komu sprzedadzą produkcję swoich fabryk? Gospodarki obu tych państw są nierozerwalnie powiązane z gospodarką UE, obie się załamią bez Europy.

  2. Chyżwar dawniej Marek

   Już widzę jak UE bez NATO będzie broniło Liwy, Łotwy, Estonii, Rumunii albo nas. Jakby co położą na tych państwach laskę. A interesy z Ruskimi będą robili i tak.

  3. trzcinq

   W najgorszym momencie i tak położą laskę a jedyne co nas przed takim scenariuszem chroni to fakt że nikomu nie zależy na konflikcie zbrojnym. I co to jest za myślenie że ktoś nas obroni? Ile warte sa traktaty i sojusze to chyba nie muszę tłumaczyć

 3. ubawiony

  to moze rosja bedzie przestrzegac traktatow pokojowych , jak wiadomo wszem i wobec rozpetala wojne w afganistanie , czeczeni, gruzji , teraz ukraina aneksja krymu i walki w donbasie , syria libia itd wszedzie gdzie da sie wcisnac to sie wpychaja gnidy myslalby kto ze sa nastawieni pokojowo do swiata parsknalem smiechem

  1. ubawiony z ubawionego

   to napisz nam tutaj na jakiej podstawie ZSRR wszedł do Afganistanu .....

  2. arri

   Widzisz jaka ta ameryka jest biedna, bo ona tylko w 85% wywołała wojny na swiecie i w ponad 40 krajach po II wojnie dokonała przewrotów jak na ukrainie, Jugosławii, Libii, Egipcie, Iraku, Afganistanie itd........

  3. Chyżwar dawniej Marek

   Prawem kaduka. Jak to zawsze Rosja.

 4. Dudley

  Pan Stoltenberg twierdzi że UE nie jest w stanie obronić się samodzielnie? Jakiż to przeciwnik, może zagrażać UE? Chiny, Rosja, Iran, państwa Afryki Północnej, czy Bliskiego Wschodu? Dobre, największym zagrożeniem dla UE to USA, a dokładnie wciągnięcie w globalny konflikt z Chinami

  1. Chyżwar dawniej Marek

   Na przykład Rosja, przed którą nie jest w stanie obronić swoich państw członkowskich samodzielnie.

 5. ja to ja

  20 lat.To wam dogłębna analiza zajmie kolejne 20.

 6. Piotr

  Jakiś czas temu jeden z polityków powiedział, że formuła działania, zarządzania paktem powinna ulec zmianie, bo czasy się zmieniają i zmieniać będą, tak to zapamiętałem z jego wypowiedzi, to taka płytka i krótka wypowiedź, żadnych konkretów, nie wypowiem się w tej sprawie ,może ktoś w tym temacie coś wie więcej?.

 7. złośliwy

  Ten facet nawet oddzialem PKS-u nie powinien zarządzać.

  1. Fanklub Daviena i GB

   A czym zarządza "Sekretarz Generalny NATO"? Mniemam, że jego władza zaczyna się i kończy na ogłaszaniu przerwy obiadowej na sympozjach i obradach NATO... To coś jak w Polin Naczelna Pielęgniarka Kraju - Korwin Mikke jako poseł od 30 lat usiłuje się dowiedzieć czym zajmuje się ten wysokopłatny urząd i do czego jest potrzebny - bez skutku... Wiem, że "określa w drodze uchwały, wzór zaświadczeń, stwierdzających, że pielęgniarka lub położna posiada kwalifikacje zgodne z wymaganiami wynikającymi z przepisów" - ale czy to uzasadnia utrzymywanie tego urzędu przed podatników? :D

 8. Muminek

  Przeanalizować - co tu jest do analizowania ... nie pomaga się komuś komu nie chce się walczyć o własny kraj ...

 9. yaro

  Tu nie było żadnych błędów to był skok na kasę amerykańskiego podatnika, wszystko wyszło idealnie, kto miał dostać ten dostał swoją działkę, prezydent Afganistanu wywiózł ze sobą 150 mln ....

 10. zkj

  podstawowy błąd to branie do afgańskiej armii ludzi skorumpowanych, myślących tylko o kasie. Trzeba było dogadać się z synem lwa Pandższiru Ahmada Szah Masuda, on przynajmniej ma "nabiał" i chęć do walki.

 11. Michał

  Ponoć istnieje inna przyczyna tak szybkiego wycofania się USA z Afganistanu, nie podana do publicznej wiadomości. Pytanie, co było tak ważne, że świadomie poniesiono ryzyko polityczne i medialne?

 12. Fanklub Daviena i GB

  Dobra rada dla NATO: może tak po prostu należy przestrzegać TRAKTATU NATO, który głosi, że NATO jest obronne i nie napadać na inne kraje oraz przestrzegać traktatowego OBSZARU OPERACYJNEGO, który obejmuje Europę, Amerykę Północną, Morze Śródziemne i Północny Atlantyk a nie Azję i Afrykę? :D

  1. Albert

   aha czyli jak jakiś kraj, na przykład Iran, napadnie na jakiś kraj NATO to jeśli szybko zwieje to nie jechać na Iran tylko podziękować za napaść? Masz bardzo ciekawy "tok rozumowania".

  2. Fanklub Daviena i GB

   Mam LEGALISTYCZNY TOK ROZUMOWANIA! Jak Iran w Azji napadnie na Wielką Brytanię, to jest to sprawa Wielkiej Brytanii a nie NATO! Po to Wielka Brytania i USA mają sojusze AZJATYCKIE a nie NATO! A jak Persowie w drodze na Wielką Brytanię wkroczą na statutowy obszar operacyjny NATO, to wtedy jest to spraw NATO. Czego tu nie rozumiesz? Sowieci PRL nie wciągali w awantury koreańskie, wietnamskie i afgańskie, w przeciwieństwie do Wielkiego Wuja! Był jakiś przykład w historii, gdzie naprawdę art. 5 Traktatu NATO miał zastosowanie, za wyj. wzajemnego mordobicia się "sojuszników" NATO (Turcja-Grecja, Islandia-Wielka Brytania)? :D

  3. Mógłby Pan podać przykład ataku jakiegoś kraju na państwo NATO? Bo przykładów napaści państ NATO na jakiś kraj jest od groma.

 13. Bimbo

  Katastrofą skończył się eksport demokracji liberalnej, tak jak wcześniej demokracji socjalistycznej.

Reklama