Starcie na granicy armeńsko-azerskiej. Ofiary wśród żołnierzy

28 lipca 2021, 08:37
image 2
Fot. Ministerstwo Obrony Armenii
Reklama

Trzej armeńscy żołnierze zginęli w wyniku wymiany ognia z siłami azerskimi na granicy kraju – poinformowało w środę ministerstwo obrony w Erywaniu. Dwaj kolejni żołnierze są ranni.

W opublikowanym rano oświadczeniu ministerstwo obrony Armenii zarzuciło stronie azerskiej zainicjowanie wymiany ognia na granicy. W efekcie o godz. 8.30 czasu miejscowego (6.30 w Polsce) po stronie ormiańskiej były trzy ofiary śmiertelne, dwie osoby zostały ranne. Erywań oświadczył też, że działania wojenne na granicy były rano kontynuowane.

Z kolei Baku oświadczyło w odpowiedzi, że za prowokacją stoi strona ormiańska, którą wezwało do „zaakceptowania nowych realiów w regionie, przerwania prowokacji wojskowych i rozpoczęcia rozmów o delimitacji granicy”. Do incydentów na granicy Armenii i Azerbejdżanu dochodziło już kilkukrotnie w ciągu minionych miesięcy. Po nowej odsłonie wojny o separatystyczny Górski Karabach, do której doszło jesienią ubiegłego roku, podpisano rozejm, który był niekorzystny dla Armenii. Karabach to separatystyczny region, de iure będący częścią Azerbejdżanu, który od połowy lat 90. XX wieku był kontrolowany przez Ormian.

Na mocy deklaracji o zawieszeniu broni z 9 listopada do regionu wprowadzono rosyjskie siły pokojowe, które mają tam pozostać przez co najmniej pięć lat. Armenia zobowiązała się do przekazania Azerbejdżanowi części zajętych terenów w Górskim Karabachu oraz trzech rejonów przylegających do niego. Ponadto strony zadeklarowały dążenie do rozmów na temat uregulowania konfliktu, w tym pełnej wymiany jeńców, odblokowania kanałów transportowych, demarkacji i delimitacji granicy.

image
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Dalej widzący
środa, 28 lipca 2021, 15:37

Ciąg dalszy rozkładu byłego ZSRR.

Milutki
środa, 28 lipca 2021, 14:17

Zanim dojdzie do poważnych rozmów o delimitacji granicy i w każdej innej sprawie Ormianie muszą zaakceptować że Azerbejdżanie są równymi im ludźmi którzy też czują, którzy mają swoją godność i nie chcą być zabijani. Ormianie mają duży problem z zaakceptowaniem tego faktu

Legia Warszawa
środa, 28 lipca 2021, 17:24

Azerowie mają godność ? Obejrzyj filmy jak Azerowie zabijają starsze osoby , jak im podcinają gardła jak obcinają przed śmiercią uszy. Jak ich zabijają w okrutnych torturach , filmy można obejrzeć na TELEGRAM tak samo zabijali nas Ukraińcy na Wołyniu.

Milutki
środa, 28 lipca 2021, 19:55

Ormianie zabijali Azerbejdżan , m.in w Hocali dzieci i kobiety. Ormianie są z tego dumni , w ostatniej wojnie ostrzeliwali miasta i też są z tego dumni. Telegram to słabe źródło informacji, gdyby było coś warte to filmiki wystepowalyby w innych kanałach informacji niż rosyjskie , chociaż kadry z filmów.

a
środa, 28 lipca 2021, 16:27

Pan zapomniał, że Azerów tam nikt nie prosił, przyszli z Azji Środkowej i zaczęli uzurpować sobie prawo do posiadania ziemi, która nie była ich.

Milutki
środa, 28 lipca 2021, 19:51

Azerbejdżanie nie potrzebują niczyjej zgody i prośby, przybysze z Azji Środkowej wymieszali się z lokalną ludnością stając się jej częścią i ziemia stała się ich

Nie inż.
środa, 28 lipca 2021, 16:04

Masakra. Komentarz godny filozofa. Ormianie muszą to muszą tam to. A co z azerami?, Nic nie muszą?

Milutki
środa, 28 lipca 2021, 17:45

A więc co muszą Azerbejdżanie? Wyrzec się swojej godności, uznać że można ich zabijać i wysiedlać? Azerbejdżanie tego nie zrobią.

Nie inż.
środa, 28 lipca 2021, 19:55

A kto to jest azerbejdżanie? Ale to Azerowie są stroną która atakowała. Więc o jakim ty zabijaniu piszesz. Te ziemie od wieków należały do Ormian. Nie było czegoś takiego jak Azerbejdżan.

Milutki
czwartek, 29 lipca 2021, 02:04

Azerbejdzanie sa strona ktoravsie broniła o której prawie milion ludzi zostało wysiedlonych z Górskiego Karabachu oraz przyległych prowincji. Te ziemię od wieków należały do Azerbejdżan i ich wcześniejszych podmiotów państwowych. Ormianie tam żyli z łaski i woli Azerbejdżan którzy nie stosowali ormiańskich standardów bo gdyby stosowali to Ormianie przestałby istnieć

noriegga
środa, 28 lipca 2021, 13:37

Nie marudz OLGINO...W każdym państwie jakaś instytucja stoi na straży czegoś. I co? W Polsce, czy gdzieindziej na świecie nikt nie bierze w łapę? Wszędzie jest sprawiedliwość, bezpieczeństwo i pokój nawet w twojej Ukrainie i USA...

Olgino
środa, 28 lipca 2021, 21:33

Nie sądź po sobie.

Olgino
środa, 28 lipca 2021, 11:32

Jak widać Rosja czuwa nad przestrzeganiem rozejmu.

CIA
czwartek, 29 lipca 2021, 16:09

Olgino. jak widać CIA czuwa co jakiś czas podgrzewając do walki zwaśnione strony. To jest plan amerykański, aby tam cały czas wrzało. Plan ten jest wymierzony bezpośrednio w Rosję. Podobnie Ukrainę zaprzęgli do swoich militarnych planów szarpanie FR.

Tweets Defence24