Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Śledztwo w sprawie zatrzymanego Irakijczyka; Jakich śmigłowców potrzebuje wojsko?; Niemcy utworzą oddziały rezerwy do walki z aktami terroru?; Europol przestrzega przed terrorystami; Jaki następca dla MiG-29 i Su-22

Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Karolina Tatarzyńska, Agnieszka Urazińska, "Sklepy na tajemniczej liście Irakijczyka": Trwa śledztwo w sprawie zatrzymanego Irakijczyka."W jednym z mieszkań mogły się znajdować ładunki wybuchowe. Policjanci odkryli wtedy, że obywatel Iraku wynajął ten i kilka innych lokali w pobliżu ulic, którymi przejedzie papież. Irakijczyk -jak się okazało - wynajął również dwa lokale w Łodzi. A mieszkał w hostelu. Dalej jest więcej domysłów. Podobno wcześniej był m.in. w Szwajcarii i Szwecji, skąd został wydalony."


Michał Fiszer, Rzeczpospolita, "Jaki śmigłowiec dla wojska": Analiza potrzeb Sił Zbrojnych RP na śmigłowce oraz możliwości eksploatacyjne. Autor przedstawia zadania, które powinny kształtować potrzeby w zakresie pozyskiwania sprzętu, a nie potrzeb politycznych czy względnej ekonomii oszczędności.


ZW, Super Express, "Sposób na terrorystów": Niemieckie władze rozważają utworzenia oddziału rezerwistów do zwalczania aktów terroru.  "Wobec fali ataków islamskich fanatyków w Niemczech tamtejsze władze rozważają utworzenie specjalnego oddziału rezerwistów do walki z terroryzmem na terenie kraju. Mieliby oni współdziałać z policjantami w razie kolejnych niebezpiecznych zdarzeń i wraz z nimi dbać o bezpieczeństwo na ulicach. Wymogiem dołączenia do tych pomocniczych oddziałów byłoby odbycie przeszkolenia wojskowego lub policyjnego."


JUW, Fakt, "Europol: Setki terrorystów w Europie": "Europejski Urząd Policji Europol alarmuje, że na terenie Europy znajduje się kilkuset potencjalnych islamskich terrorystów. Największym zagrożeniem są radykałowie, którzy walczyli w Syrii lub Iraku po stronie Państwa Islamskiego i z podrobionymi dokumentami wracają na kontynent [...] Europol szacuje liczbę dżihadystów z UE walczących w Syrii i Iraku na niemal 5000. Ok. 1800 już wróciło do Europy. Część z nich stanowi poważne zagrożenie."


Adrian Stankowski, Gazeta Polska Codziennie, "Zafundujmy sobie F-16": Polskie lotnictwo bojowe potrzebuje blisko 200 samolotów. Jednak liczba obecnych maszyn jest znacznie mniejsza.  "Rozwiązaniem mogłoby być pozyskanie z USA samolotów typu F-16 Blok A/B dla 3-4 eskadr (16 samolotów w eskadrze) i następnie ich zmodernizowanie (np. do standardu F-16 Blok 52 PL) oparte na potencjale polskiej zbrojeniówki wraz z pozyskanymi partnerami z USA. Byłby to relatywnie tani i szybki sposób zwiększenia możliwości operacyjnych lotnictwa taktycznego oraz wymiany przestarzałych samolotów Su-22, a w dalszej kolejności Mig-29"


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Życie po szczycie. NATO zaczęło działać szybciej": Po szczycie NATO w Warszawie, można dostrzec już działania mające wdrożyć ustalenia, które zapadły. Obecnie trwają ostatnie ustalenia z państwami ramowymi dotyczące tworzenia batalionów NATO na wschodniej flance.


Polityka, "Mentalny stan wyjątkowy": Psychologowie przestrzegają przed fatalnymi skutkami traktowania przez media terroru jako emocjonalnego wydarzenia. "Psychologowie przestrzegają przed fatalnymi skutkami traktowania przez media terroru jako emocjonalnego eventu. Nieustające szczegółowe transmisje telewizyjne zachęcają do naśladownictwa. Amerykanka Sherry Towers wyliczyła, że ataki frustratów w miejscach publicznych następują falami. 40 proc. ma miejsce krótko po podsycających emocje relacjach telewizyjnych z miejsca masakry, l, niestety, Monachium to potwierdziło. [...]"


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Atak w kościele": Katolicki kapłan ks. Jacques Hamei został brutalnie zamordowany w kościele w Normandii.  "Wczoraj dwóch napastników z nożami wtargnęło do kościoła św. Szczepana (Saint-Etienne) w Saint-Etienne-du-Rouvray w trakcie Mszy św. Poza księdzem w kościele znajdowały się cztery osoby: dwie siostry zakonne i dwóch wiernych. Zamachowcy zabarykadowali się w budynku i zatrzymali zakładników. Jednej z zakonnic udało się wydostać przez zakrystię. To ona zaalarmowała policję. Kościół został otoczony przez oddziały antyterrorystyczne. Przez około pół godziny próbowano podjąć negocjacje, jednak nie doszły one do skutku."

Reklama

Komentarze (1)

  1. m

    Polska zapewne potrzebuje 200 samolotów. Tylko na ile nas stać i czy powinniśmy kupować złom, żeby łatać dziury ? Jeśli przyjąć, że stać nas na 6-7 eskadr to lepiej mieć taką ilość, ale w pełni nowoczesnych samolotów, odpowiednio rozśrodkowanych i z dobrym planem dalszego rozmieszczenia na wypadek kryzysu i wojny, aby nie zostały zniszczone na początku konfliktu. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na zakupy większych partii uzbrojenia, szkolenia i zakup większej ilości środków walki dla naziemnej OPL.

    1. Gość

      Oczywiście,że nas stać i to bez wątpienia,wystarczy przestać inwestować w stary złom i przy takiej liczbie maszyn można się postarać o linię produkcyjną lub coś w tym stylu by więcej środków zostało w kraju.Jeżeli nie stać nas na bezpieczeństwo to nie warto inwestować w nic innego,bo po co umeblować dom bez dachu,drzwi i okien?

Reklama