Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: 12 osób zatrzymano w związku z zamachem w Turcji; ORP Czernicki w zespole okrętów przeciwminowych NATO; Porozumienie w Syrii coraz mniej realne

ORP "Czernicki". Fot. Andrzej Nitka
ORP "Czernicki". Fot. Andrzej Nitka

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Polska Codziennie, "Zamachowiec w Stambule nie działał sam": Turecka policja zatrzymała już 12 osób podejrzanych o powiązanie z zamachem w klubie nocnym Reina, w którego wyniku życie straciło 39 osób. "Wśród pierwszych zatrzymanych nie znalazł się jednak bezpośredni sprawca, który po strzelaninie zbiegł z miejsca zdarzenia. Na krótko po zbrodni śledczy opublikowali wizerunek mężczyzny, a wczoraj podano, że zbieg nazywa się Lakhe Mashrapov. Media spekulują, że mężczyzna pochodzi z Uzbekistanu lub Kirgistanu."


Nasz Dziennik, "Pod polską banderą": Kmdr por. Aleksander Urbanowicz obejmie dowodzenie zespołem SNMCMG2. "Oficer polskiej Marynarki Wojennej po raz pierwszy będzie dowodził zespołem okrętów przeciwminowych NATO na Morzu Śródziemnym i Czarnym, a jego jednostką flagową zostanie ORP Kontradmirał X. Czernicki. Okręt dziś wyjdzie w morze z portu w Świnoujściu. Postanowienie o użyciu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO prezydent Andrzej Duda podpisał na wniosek rządu pod koniec grudnia 2016 r. Dotyczy ono działań na morzach: Śródziemnym, Czarnym i Egejskim, od 1 stycznia do 6 lipca 2017 r. Kontyngent będzie liczył do 70 żołnierzy. ORP Czernicki wyjdzie z portu wojennego w Świnoujściu w czwartek i skieruje się na Morze Śródziemne."


Dziennik Trybuna, "Niepewne rozmowy pokojowe o Syrii": Syryjskie porozumienie coraz mniej realne.  "Syryjskie ugrupowania rebelianckie postanowiły zamrozić wszelkie rozmowy na temat swego udziału w rokowaniach pokojowych dopóki rząd w Damaszku i jego wspierani przez Iran sojusznicy nie zaprzestaną łamania rozejmu. Zaś wszelkie nowe zdobycze terytorialne armii rządowej i jej sojuszników oznaczać będą koniec rozejmu. [...] Komunikat powątpiewa, czy Rosja będzie w stanie zmusić rząd w Damaszku i jego sojuszników do przestrzegania rozejmu. Komunikat podpisały głównie tzw. umiarkowane ugrupowania rebeliantów, skupione w ramach Wolnej Armii Syryjskiej. "

Reklama

Komentarze

    Reklama