Spadochroniarze i żandarmi jadą do Kosowa [FOTO]

17 kwietnia 2021, 08:43
XLIV KFOR 5
Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek
Reklama

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, przez ostatnie dni na terenie poligonu w Wędrzynie ponad 450 żołnierzy brało udział w ćwiczeniu Prisztina 21/I certyfikującym XLIV zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie (PKW KFOR).

Po ponad 6 miesiącach intensywnego szkolenia i przygotowań przyszedł czas na sprawdzenie w ramach ćwiczenia Prisztina 21/I gotowości żołnierzy wystawiających XLIV zmianę PKW KFOR oraz osiągnięcia przez certyfikowanych wymaganych zdolności operacyjnych do działania zgodnie z przeznaczeniem i charakterem misji.

Trzon sprawdzanego pododdziału stanowili spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej a w szczególności 6 batalionu dowodzenia, wspartych przez żołnierzy z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, 9 pułku rozpoznawczego oraz Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych Kielce.

Ćwiczenie certyfikujące poprzedzone było wielomiesięcznymi przygotowaniami zarówno taktycznymi jak i planistycznymi. Jeszcze w zeszłym roku tj. 2020r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) w Orzyszu sprawdzeniu zostały poddane drużyny, następnie plutony manewrowe a z końcem marca 2021r. swoją gotowość potwierdziła kompania manewrowa.

W czasie tygodniowej weryfikacji wyszkolenia na terenie OSPWL w Wędrzynie do głównych zadań przyszłego kontyngentu należało miedzy innymi: planowanie i prowadzenie rekonesansów, konwojów, eskort oraz patroli, obrona bazy, utrzymanie bezpieczeństwa w strefie odpowiedzialności, ochrona i wsparcie elementów niekinetycznych oraz współpraca z lokalnymi władzami i służbami.

Reklama
Reklama

Żołnierze sprawdzani byli m.in. z: procedur ewakuacji medycznej (MEDEVAC), udzielania pierwszej pomocy pod ostrzałem, znajomości czynności wykonywanych w poszczególnych fazach Tactical Combat Casuality Care (TCCC,), realizacji przedsięwzięć w ramach przeciwdziałania improwizowanym ładunkom wybuchowym, reakcji na ataki chemiczne, działań zapewniających kontrolę nad tłumem i przeciwdziałania zamieszkom - Crowd and Riot Control (CRC) oraz z działania po wystąpieniu strat masowych. Masowa liczba poszkodowanych stanowi jeden z najtrudniejszych przypadków, podczas których kluczową rolę odgrywa segregacja medyczna, czyli Triage.

image
Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek
image
Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek
image
Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek
image
Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek
image
Fot. st. kpr. Mariusz Bieniek
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
Ff
niedziela, 18 kwietnia 2021, 07:11

Piękne wakacje miałem na 15 zmianie jeszcze na camp bonstiel

smiley
niedziela, 18 kwietnia 2021, 00:41

No i dlaczego w tym fejkowym kraju stacjonuja nasi zolnierze? Dlaczego jest utrzymywany z podatkow Uni? Chca miec kraj? Niech go sobie bronia i go oplacaja. Nie sa ani czescia Uni, ani Nato. Koszmar. Tyle czasu i kasy. Nielegalni emigranci ("uchodzcy") i reszta klanow przestepczych... jak w Albanii. Ten sam problem. No jak to mozliwe, ze sie piszemy na to?

Monarchista
niedziela, 18 kwietnia 2021, 15:34

Dokladnie, Kosowo to kolebka naszych braci slowianskichh Serbow

Ogarnijcie się.
niedziela, 18 kwietnia 2021, 00:28

Po cholerę oni tam jeżdżą? Chronić Kosovo? To jest tak naprawdę serbskie terytorium.

Nico
niedziela, 18 kwietnia 2021, 11:53

Kosowo jest niepodległym państwem

Niuniu
niedziela, 18 kwietnia 2021, 00:01

Gdyby nie misja zagranicznych wojsk w Kosowie w tym polskich mieli byśmy dziś tam pogromy. Tyle że Serbów. Paranoją jest to, że nic o tym się nie mówi. dla czego brak jakich kolwiek relacji z wieloletniej obecności tam Naszego wojska. Dla czego nazywa się to misją policyjną? I dla czego to Polska za to płaci? I równie ważne - ile Nas to miesięcznie kosztuje?

alkaprim
sobota, 17 kwietnia 2021, 21:09

Kosowo sztuczny twór państwa teoretycznego i bol głowy w Uni Europejskiej

Vivwndou
sobota, 17 kwietnia 2021, 16:09

Ośrodek w Kielcach to jest jakaś pomyłka. BDSz lepiej wie co robić niż ci z tej przechowalni w Kielcach.

ExMP
sobota, 17 kwietnia 2021, 15:41

Szczęśliwego powrotu do kraju! Oby Wasz misja była jak wakacje!

Por
niedziela, 18 kwietnia 2021, 08:12

O tak, żeby była lepsza niż wakacje, żebyście nic nie robili i przywieźli kupę pieniędzy za nic, piękne podejście. Gratuluję.

Chyżwar dawniej Marek
niedziela, 18 kwietnia 2021, 10:59

Rozumiem, że wojsko jest od tego, żeby strzelać, ale podobnie jak ExMP życzę chłopakom, żeby zamiast strzelaniny mieli tam wakacje.

Sawi
sobota, 17 kwietnia 2021, 15:11

Byłem w ramach UNMIK w 2001 , nie było źle , trzymam kciuki

Polak
sobota, 17 kwietnia 2021, 15:07

Tyle narobili że Kosowo dzisiaj to wylęgarnia mafii, zorganizowanej przestępczości i korupcji. Ile jeszcze tych zmian będzie i potwornego marnotrawienia pieniędzy Polaków, tymczasem marynarka wojenna nie istnieje, większość czołgów niesprawna, koszary ochraniane przez staruszków dorabiających do emerytur z agencji ochrony. Totalna paranoja, armia w kraju nie istnieje ale wysyła się ludzi za ciężkie pieniądze za granice.

BUBA
sobota, 17 kwietnia 2021, 14:46

Polsak prezencja i bardzo dobrze. Dalej tak

ito
sobota, 17 kwietnia 2021, 13:58

A były piękne czasy, kiedy z Kosowem użerała się Serbia- i po co było to zmieniać?

Wjdhdkcu
sobota, 17 kwietnia 2021, 15:14

My tego nie zmieniliśmy, a jeżeli się zmieniło to czemu by z tego nie skorzystać? Młodzi zawsze zdobędą jakieś doświadczenie w polu. Z resztą misja w Kosowie ogranicza się do patroli i łapania przemytników broni.

ito
sobota, 17 kwietnia 2021, 21:36

To banditenland, albańskie gangi cudze życie mają za nic- zajęcie może być po prostu niebezpieczne. Doświadczenie rzecz cenna, ale głupio by było, gdyby któremuś się coś stało.

odp
niedziela, 18 kwietnia 2021, 12:07

Biorą za to pieniądze, więc ich ryzyko

Tweets Defence24