Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Somalia: wzrasta liczba ofiar śmiertelnych zamachu bombowego w Mogadiszu

Fot. AMISOM
Fot. AMISOM

Liczba ofiar śmiertelnych wybuchu samochodu pułapki w sobotę rano na zatłoczonym punkcie kontrolnym w stolicy Somalii Mogadiszu wzrosła do co najmniej 73 - podały źródła medyczne. Był to jeden z największych śmiercionośnych ataków w ostatnich latach w tym kraju.

Dyrektor szpitala Madina dr Mohamed Yusuf powiedział, że do kliniki przywieziono 73 ciała, lecz liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć. Zanotowano też ponad 50 osób rannych, z których część trafiła do szpitala. Większość zabitych to uczniowie i studenci, którzy wracali po miejscowym weekendzie do szkół. Według policji wśród zabitych dwie osoby miały obywatelstwo tureckie.

Do tej pory żadna organizacja nie przyznała się do dokonania zamachu. W Somalii celem ataków budynki użyteczności publicznej są często celem ataków powiązanej z Al-Kaidą islamistycznej organizacji Al-Szabab, wpisanej przez wiele krajów na listę grup terrorystycznych, która stara się obalić wspierany przez ONZ rząd Somalii.

Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, w tym w stolicy. Walczą oni o narzucenie Somalii surowej wersji islamu i obalenie prozachodniego rządu.

Najkrwawszy w historii Somalii podwójny zamach przy użyciu dwóch ciężarówek z materiałami wybuchowymi w październiku 2017 roku w Mogadiszu kosztował życie 512 osób; 295 osób zostało rannych. Sobotni atak wzmaga obawy co do gotowości somalijskich sił zbrojnych do przejęcia w nadchodzących miesiącach od sił Unii Afrykańskiej odpowiedzialności za bezpieczeństwo kraju.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. ZZZZ

  A to wszystko "w imię Boże". W imię odwiecznej wojny o to, czyj Bóg jest ważniejszy, czyj Bóg jest prawdziwy. W imię tej wojny wyznawcy danej religii są w stanie nawet zabijać. I żeby było jasne, nie traktują takiego zabijania jako czynu nagannego. Bo zabijają "w imię Boże". W historii świata najwięcej ludzi wymordowano z powodów religijnych.

 2. AN777

  Wydaje się, że zbyt mało jest informacji nt. rzeczywistych bądź potencjalnych motywów tych morderstw. W tle wojna "pokojowej religii" islamu z chrześcijaństwem.

  1. Najprawdopodobniej 99% ofiar tego zamachu jak i innych w Somalii to muzułmanie. Więc jaka wojna z chrześcijaństwem?

  2. Milutki

   Somalia jest całkowicie muzułmańska , tam nie ma chrześcijan aby ktokolwiek z nimi walczył

  3. kj1981

   Chyba nie wiesz, o czym piszesz - wojna islamu z chrześcijaństwem? W Somalii, gdzie ponad 99% ludzi to muzułmanie? Tam zarówno zamachowcami jak i ofiarami są właśnie wyznawcy islamu.

Reklama