Reklama

Geopolityka

Soloch w Bukareszcie. Tematem batalionowe grupy bojowe NATO

Fot. BBN
Fot. BBN

Paweł Soloch, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, odbył wizytę w Rumunii. W czasie rozmów z przedstawicielami rządu podnoszono przede wszystkim tematy związane realizacją postanowień szczytu NATO w Warszawie, obecną sytuacją bezpieczeństwa w regionie, a także wzajemnymi relacjami.

W dniach 17-18 listopada br. szef BBN minister Paweł Soloch na zaproszenie doradcy prezydenta Rumunii ds. bezpieczeństwa narodowego Iona Oprişora złożył wizytę w Bukareszcie. W jej trakcie odbyły się także spotkania z doradcą premiera Rumunii do spraw bezpieczeństwa narodowego Calinem Stoicą, ministrem obrony Miheną Motociem oraz wiceministrem spraw zagranicznych Danutem Naculaescu.

Głównym tematem rozmów były postanowienia szczytu NATO w Warszawie, zgodnie z którym Polska skieruje kompanię zmechanizowaną do Rumunii, natomiast rumuńska kompania zmechanizowana wejdzie w skład tworzonej w Polsce sojuszniczej batalionowej grupy bojowej.

Czytaj także: Ambasador Rumunii: Jedność i solidarność NATO, UE kluczowa dla obronności [Defence24.pl TV]

Jak podkreśla BBN, w sprawach bezpieczeństwa Rumunia jest jednym z najważniejszych i strategicznych partnerów Polski w regionie. Przed warszawskim szczytem Sojuszu z inicjatywy prezydentów Polski oraz Rumunii doszło do spotkania przywódców dziewięciu państw wschodniej flanki NATO w listopadzie ub. roku w Bukareszcie. Poprzednie bilateralne spotkanie głów państw odbyło się bezpośrednio po szczycie NATO, 10 lipca 2017 r.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.