Soloch: kontynuujemy dialog z Białorusią, nie rezygnując z naszych zasad

6 listopada 2019, 12:57
oz565e_a0e68cc51d20c31bc3ede30ebbbc0e87
Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego / Fot. BBN
Reklama

Nie rezygnujemy z dialogu z Białorusią, nie rezygnując zarazem z naszych zasad – powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch, który spotkał się z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Białorusi Stanisławem Zasiem.

Tematem spotkania, które odbyło się w poniedziałek, była współpraca dwustronna oraz bezpieczeństwo regionu. W rozmowie z PAP szef BBN zwrócił uwagę na prezentowaną przez Białoruś gotowość do dialogu, którym – podkreślił - są zainteresowani także zachodni sojusznicy i partnerzy Polski, w tym USA.

Władze Białorusi od pewnego czasu demonstrują gotowość do dialogu. Ważne, że ten dialog trwa, nie rezygnujemy z niego, nie rezygnując zarazem z pryncypiów; jesteśmy członkiem NATO i Unii Europejskiej; nasza ocena sytuacji na wschodzie jest zdecydowana i się nie zmienia (...) Z naszego punktu widzenia Białoruś to ważne państwo w regionie, z którym mamy wspólną historię. Jest powiązana sojuszem z Rosją, ale patrzymy na nasze relacje także w kontekście inicjatyw białoruskich, takich jak zaangażowanie Mińska w deeskalację napięcia wojskowego w Europie.

Paweł Soloch, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Soloch zwrócił też uwagę na wysyłane przez administrację prezydenta Alaksandra Łukaszenki sygnały o gotowości do pogłębienia kontaktów z Zachodem, "czego wyrazem jest na przykład decyzja o przywróceniu przez USA placówki i rozmowy o delegowaniu ambasadora do Mińska".

Dialog to pewien proces i trudno, żebyśmy we wszystkim mieli identyczne zdanie (...) Ale w pewnych obszarach możemy się zgodzić, na przykład co do tego, że przyczyną wzrostu napięcia i zwiększenia obecności wojskowej w naszym regionie jest rosyjska agresja na Ukrainę.

Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Strona białoruska przedstawia też swoje propozycje mające na celu zwiększenie stabilności w regionie, chociażby dotyczące bezpieczeństwa teleinformatycznego i walki z terroryzmem – powiedział Soloch.

Dodał, że rozmowa z Zasiem było pokłosiem wcześniejszych spotkań. Poprzednio sekretarze rad bezpieczeństwa narodowego Polski i Białorusi rozmawiali podczas spotkania bilateralnego 30 sierpnia br. w Warszawie oraz podczas spotkania w formacie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, Polski, Ukrainy oraz Białorusi 31 sierpnia br., także w Warszawie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
ot tak
czwartek, 7 listopada 2019, 00:13

Nasz,te wartosci,to znaczy te amerykańskie:)...

hobbymilitia81
środa, 6 listopada 2019, 21:23

Dawajcie Białorusini do EU i NATO

sża
czwartek, 7 listopada 2019, 06:56

Aby skończyć tak jak Ukraina?

andys
środa, 6 listopada 2019, 20:24

"Nie rezygnujemy z dialogu z Białorusią, nie rezygnując zarazem z naszych zasad – powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch". Zastanawia mnie ta wypowiedź. Jesli bowiem nie rezygnujemy z naszych zasad (a zasady te były podstawą ograniczenia dialogu z Białorusią) to zmienić postepowanie powinna Białoruś (aby ten dialog można było rozwijać). Ale przecież p.Soloch nie potwierdził tego. Gdyby potwierdził, to powiedziałby - Nie rezygnujemy z dialogu z Białorusią, gdyż Białorus uwzględniła nasze uwagi i zmienia postępowanie. A więc jak to jest?

LLd
czwartek, 7 listopada 2019, 13:12

Za dużo myślisz, nie przemęcz się.

dim
środa, 6 listopada 2019, 14:36

A ja wolałbym, by porozmawiali o handlu i współpracy przemysłowej.

sża
środa, 6 listopada 2019, 19:07

I to byłaby najbardziej rozsądna polityka z naszej strony. Niestety priorytetem naszych polityków, jest obalenie Łukaszenki i tu się nic nie zmieniło. Ktoś ma w tym interes, ale to nie jest nasz interes.

bobo
środa, 6 listopada 2019, 17:17

Przecież Białorusini sprzedają polskie towary w Rosji. Zarabiamy my, zarabiają oni a Rosjanie kupują drozej niż gdyby kupowali bezpośrednio od nas.

6degvdr
środa, 6 listopada 2019, 15:18

To jest wykonywane od dawna na tyle na ile ruscy pozwolą.

Tweets Defence24