Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: USA inwestują w bazy NATO w Europie; Rosja o wojnie informacyjnej z NATO; Finlandia i Szwecja się zbroją; Co dalej z Patriotami?

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, "Wschodnia flanka NATO zyska więcej broni i sprzętu": Nowy budżet USA przeznaczony na obronność, będzie finansować bazy NATO w Europie. "Nowe inwestycje pozwoliłyby USA na utrzymywanie stale nawet blisko 3 tys. żołnierzy (to wielkość jednej brygady) w sposób rotacyjny, czyli w ramach ćwiczeń zwiększających obronność m.in. Polski i krajów bałtyckich"


Fakt, "Rosja: NATO prowadzi z nami wojnę": Federacja Rosyjska krytykuje NATO. "Prowadzona jest ostra i bezkompromisowa wojna informacyjna przeciw nam - stwierdzi} wiceminister obrony Rosji Anatolij Antonow. Warszawa będzie gospodarzem szczytu NATO w maju tego roku."


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, "Sztokholm i Helsinki się zbroją": Agresywne działania Rosji zmotywowały do tej pory neutralną Finlandię i Szwecję do wzmocnienia swoich sił zbrojnych i zacieśnienia współpracy militarnej z NATO. "Szwedzkie media informowały wówczas o manewrach [...] bombowców Tu-22M3 (zdolnych do przenoszenia pocisków rakietowych z głowicami atomowymi) oraz czterech myśliwców Su-27. Rosyjskie maszyny miały dokonać symulowanego ataku na Sztokholm i cele w południowej Szwecji. Incydent nazwany 'rosyjską Wielkanocą' wywołał konsternację, ponieważ szwedzkie siły powietrzne nie zdołały zareagować (z powodu 'urlopów personelu') i były zmuszone prosić NATO, aby poderwało dwa duńskie F-16 z bazy na Litwie."


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "MON stawia warunki": Zakończyła się wizyta zagraniczna wiceministrów MON w USA. Polska strona negocjuje dostarczenie amerykańskiego systemu przeciwlotniczego Patriot. "[...] pozyskanie zestawów mogących zwalczać m.in. rosyjskie rakiety balistyczne Iskander, a także wrogie samoloty, śmigłowce i specjalne bomby kierowane. Technologia baterii mogących przeciwdziałać powietrzny zagrożeniom z ziemi jest najbardziej zaawansowana i najdroższa ze wszystkich elementów konwencjonalnej techniki wojskowej."

Komentarze