Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sobota z Defence24.pl: Bilans rannych amerykańskich żołnierzy w Iraku; Umowa na F-35 podpisana; Wywiad z wiceministrem spraw zagranicznych; Wywiad z byłym wiceministrem obrony

Fot. USAF
Fot. USAF

Sobotni przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Iran rzucił bombę z opóźnionym zapłonem”: Bilans rannych amerykańskich żołnierzy w Iraku „W ciągu tygodnia bilans amerykańskich żołnierzy rannych w wyniku ataku rakietowego Iranu z 7 stycznia br. zwiększył się o 16 wojskowych. Łącznie urazowe uszkodzenie mózgu odnotowano u 50 żołnierzy. Władze zastrzegają, że bilans ten może wzrosnąć. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował, że kolejni wojskowi uskarżają się na objawy urazowego uszkodzenia mózgu wskutek irańskiego ostrzału rakietowego na dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku.”


Jacek Liziniewicz, Gazeta Polska Codziennie, „Polska zyska podniebny pancerz”: Podpisano umowę na zakup myśliwców 5. generacji dla polskich sił zbrojnych. „Wczoraj w Dęblinie podpisano umowę na zakup 32 samolotów F-35, najnowocześniejszych na świecie myśliwców. - To wielki dzień dla Rzeczypospolitej i dla polskiego lotnictwa, to wielki dzień dla nas wszystkich. Dzień, w którym te samoloty zaczną królować na naszym niebie, będzie również dniem bardzo istotnego wzmocnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej i naszej części świata, naszej części Europy -powiedział wczoraj prezydent Andrzej Duda.”


Piotr Witwicki, Rzeczpospolita, „Mamy rozpoznane schematy rosyjskich działań”: Wywiad z wiceministrem spraw zagranicznych, Pawłem Jabłońskim. „Mamy całkiem dobrze rozpoznane schematy działań, które się powtarzają. To są dwa rodzaje ataków. Pierwszy, klasyczny, to próba oddziaływania na opinię publiczną przez tworzenie fałszywych informacji. Nie chodzi tylko o konta internetowych trolli, ale też o portale, serwisy pseudoinformacyjne.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Nie wiem, jakie są priorytety”: Wywiad z byłym wiceministrem obrony, Januszem Zemke. „Moim zdaniem to niemożliwe do sfinansowania i straci na tym cały program modernizacji. My kupiliśmy F-16 w 2003 r., ale ostatnie raty zostały zapłacone w 2016 r. W obecnej sytuacji trzeba wybierać jakieś priorytety, ale mam wrażenie, że obecnie resort zmienia je co miesiąc.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „F-35 kupione cichaczem”: Wątpliwości posłów opozycji w sprawie zakupu dla polskiej armii myśliwców F-35. „Na zamkniętym posiedzeniu komisji obrony narodowej 23 stycznia, gdy parlamentarzyści zaczęli dopytywać się o szczegóły transakcji, procedury, udział w niej polskiego przemysłu i elementy techniczne samolotu, przedstawiciele MON wyszli z sali. - Jest to największy kontrakt zbrojeniowy, a otrzymaliśmy zero informacji. Kontrola tej transakcji przez NIK jest niezbędna - stwierdził wiceprzewodniczący komisji obrony Czesław Mroczek (KO).”


Reklama

Komentarze

    Reklama