Siły zbrojne

Słowacy pokazują własną wersję Patria AMV

 • fot. MSWiA

Podczas Dnia Przemysłu słowackiego MON zademonstrowano słowacką wersję transportera Patria AMV XP zintegrowanego z wieżą Turra 30. W przypadku pomyślnego zakończenia testów wozu, Słowacy planują zakupić 81 takich pojazdów.

W maju 2017 rząd Słowacji zatwierdził prośbę ministerstwa obrony w sprawie zakupu 81 transporterów opancerzonych w układzie 8x8 oraz 41 transporterów opancerzonych w układzie 4x4. Pojazdy będą stanowić wyposażenie brygady szybkiego reagowania (wozy 8x8 – dwu batalionów, wozy 4x4 – jednego). W listopadzie tego roku podpisane zostało memorandum dotyczące wyboru Patria AMV dla wojsk lądowych Słowacji.

Odbywający się w grudniu na poligonie przy Wojskowym Instytucie Techniki i Testów w Záhorie (60 km na północ od Bratysławy) Dzień Przemysłu był okazją do zademonstrowania szerokiej gamy pojazdów 4x4 (w tej kategorii nie wybrano jeszcze zwycięzcy) oraz podwozia Patria AMV XP zintegrowanego z wieżą Turra 30, konfiguracji wybranej w kategorii 8x8. Podczas demonstracji wóz w ruchu oddał strzały do tarczy, demonstrując skuteczność systemu uzbrojenia (w tym jego stabilizacji).

Czytaj też: Słowacki minister dla Defence24.pl - Siły zmechanizowane i nowe transportery priorytetem

Wybrany przez Słowaków pojazd to najnowsza wersja fińskiego transportera Patria AMV (jego najliczniej wyprodukowaną odmianą pozostaje polski Rosomak) oraz słowackiej wieży EVPÚ Turra 30. Wieża to konstrukcja bezzałogowa, wyposażona w stabilizację oraz typowy zespół sensorów (kamerę telewizyjną, termowizyjną oraz dalmierz laserowy). Uzbrojenie stanowi 30 mm armata automatyczna 2A42 oraz przeciwpancerne pociski kierowane 9K113 Konkurs lub 9K111 Fagot.

Zademonstrowany wóz ma przejść trwające 28 dni testy sprawdzające jego zgodność z wymaganiami słowackiego MON, w przypadku ich pomyślnego zakończenia rozpocznie się produkcja sześciu wozów przedseryjnych (trzy z nich powstaną w Finlandii, trzy na Słowacji), co będzie wstępem do produkcji seryjnej. Lokalizacja produkcji wozu ma sięgnąć 70%, głównym słowackim partnerem fazy badawczo-rozwojowej transportera jest Konštrukta-Defence. Ostatnie wozy mają być dostarczone w 2024.

BPzV Svatawa Turra 30 słowacja
Zmodernizowany słowacki BPzV Svatawa z wieżą Turra 30. Fot. MSM Martin s.r.o.

Wieża Turra 30 trafiła już do słowackich wojsk lądowych, jest elementem 35 zmodernizowanych wozów rozpoznania BPzV Svatawa bazujących na czechosłowackich BVP-1 (licencyjne BMP-1). Słowacki MON zdecydował się na wyposażenie Turry 30 w armatę automatyczną 2A42 wykorzystującą amunicję 30x165 mm, używaną m.in. na słowackich BVP-2. Mimo iż nowoczesne armaty zachodnie korzystające z amunicji 30x173 mm cechują się lepszymi parametrami, czynnikiem decydującym zapewne okazał się fakt, iż armata i amunicja do niej są produkowane na Słowacji. Czechosłowacja zajmowała się w latach 80. minionego wieku produkcją wozów bojowych na licencji ZSRR, główną rolę w produkcji odgrywały zakłady Konštrukta, które po rozpadzie kraju znalazły się na Słowacji. Przewiduje się, że na eksport wieża może zostać zintegrowana z innym uzbrojeniem, takim jak 30 mm armata Mk 44 Buschmaster II, karabin maszynowy FN Minimi 7,62 czy przeciwpancerne pociski Spike.

 

Komentarze (24)

 1. SZARIK

  Słowacy będą produkować Patria AMV XP czyli Rosomaka XP , czyli dobrze opancerzonego i nowoczesnego KTO, który w porównaniu z naszym starym Rosomakiem jest o jedną generację nowocześniejszy i lepszy. Polska anulowała program Rosomaka II a Słowacy wykorzystują swoją szanse wejścia na rynek z nowoczesnymi KTO. Polska wieża ZSSW-30 w dalszym ciągu jest w powijakach a słowacka Turra 30 zintegrowana z ppk Spike montowana będzie na AMV XP i BMP-1. Pozostaliśmy w tyle , w stosunku do naszych południowych sojuszników ,w modernizacji naszych sił lądowych a naszych starych Rosomaków nikt nie kupi.

  1. luka

   ZSSW-30 nie jest w powijakach, jest właściwie gotowa i przeszła zakładowe testy odbiorcze, teraz czeka jedynie na dwie rzeczy: licencję na 30 mm amunicje programowalną od USA i rozpoczęcie testów przez wojsko, któremu się jednak nie pali, podobnie zresztą jak MON'owi ze składaniem zamówienia.

  2. as

   2020 r i co nic

 2. Podatnik

  Z Siemianowic na Słowacje jest tylko 100 km. DO Finlandii która nie jest w NATO jest trochę dalej. Jednak Słowacy wybrali droższą opcje fińską. Brawo PGZ!

  1. Aha

   Wlasnie o to chodzi, ze ta dalsza, finska opcja okazala sie pewnie sporo tansza od polskiej!

  2. Hex

   Ta droższa opcja to było tak mało, żę PGZ stwierdził, że im się nie opłąca w ogóle przystępować.

  3. Jaksar

   bzdura, po pierwsze tańsza a po drugie bardziej unowocześniona najnowsza wersją aniżeli nasz juz technologicznie przestarzały rosomak. Polacy mieli szansę na inna formę umowy a mianowicie za bazowa wersje rosomaka można było np. dogadać się ze Słowakom w sprawie modernizacji dziś "Dana" i my byśmy mieli coś z tego i Słowacy. My klepie my im 90 podwozia oni modernizujemy nasze Dany i w każdym kraju byłaby możliwość zarobku i gwarancja na jakiś czas zatrudnienia ludzi. Niestety, ani Słowacy ani Polacy nie wpadli na ten pomysł i zmarnowali szansę na dobry interes

 3. Kowalskiadam154

  Słowacy wybrali orginał od finskiego producenta nie jakieś polskie dziwactwa na licencji Bo to wicie rozumicie Rosomak musi pływać! Ale im on jest cięższy tym mniejsza pływalność i dlatego ta moderka w Polsce leci jak krew z nosa Swoją drogą zadziwiające jest to przywiązanie do starej sowieckiej doktryny!? Nieważne że tysiąc zostanie zniszczonych ważne że tysiąc przejedzie a w takiej sytuacja nie ma czasu na budowę przepraw mostów etc Rosomak więc musi pływać:-)

  1. Tomasz

   Doktryna wojny manewrowej ze wschodnimi krajami jest bardzo stara, jeszcze z czasów Jana III Sobieskiego, a rozwinięta w 1920 przez generałów Piłsudskiego. Doktryna ta została zresztą wcielona do tzw Blitzkriegu i nie ma to nic wspólnego z sowieckimi doktrynami. Resztę proponuję doczytać.....

 4. ROSOMAK 120 za T72

  Witam 230 szt Rosomaka 120mm za stare T72 http://www.defence24.pl/656839,mspo-2017-rosomaki-jako-niszczyciele-czolgow

 5. BUBA

  Uzbrojenie stanowi 30 mm armata automatyczna 2A42 oraz przeciwpancerne pociski kierowane 9K113 Konkurs lub 9K111 Fagot. No, nasz Rosomak jeszcze długo poczeka na integrację z PPK...

  1. Mgr inż

   Witam A gdzie są Rosomaki niszczyciele czołgów z działem 120mm na wieży Hitfact 120 dla wojska PL?!!!! Możemy kupić 230 szt. takich rosomaków w zamian za T72 których jeszcze trochę mamy a to muzea Kompatybilność, siła, sprawdzone rozwiązanie, niezawodność, "polski" produkt, cena do czołgu!!! Pozdrawiam Mgr inż

 6. mmartini72

  Ok. 90 sztuk dla Słowaków to żaden interes. Marża jaką trzeba było narzucić Słowakom na ich specyfikację była za duża. Tyle w temacie. Wolność wyboru. A ludzie robią z tego aferę

 7. AA

  Zaczynam dostrzegać głęboki sens niekończących się "dialogów technicznych", gdybyśmy nie kupili Rośków tylko dalej prowadzili "dialog techniczny" dziś moglibyśmy kupić z półki nowoczesny KTO zintegrowany z automatyczną wieżą, a tak mamy jedynie starzejące się słabo opancerzony KTO bez sensownego uzbrojenia....

 8. SZYMUŚ

  Cóż Polski Rosomak w dzisiejszych czasach to model z sprzed 15 lat coś jak Polonez w dzisiejszych realiach. coś w sam raz dla historycznych grup rekonstrukcyjnych i poco było rezygnować ze SKOTów

  1. ☺️

   SKOT to model sprzed 55 lat z minimalnym opancerzeniem. W Afganistanie Poscy żołnierze w SKOTach nie mieliby szans na przeżycie ostrzału. Rosomak jest znacznie lepiej opancerzony i w momencie zakupu był nowością. A że czas leci... No leci. Kupiliśmy go już kilkanaście lat temu i od zakupu kilkanaście lat minęło.

 9. PolExit

  I tak wyglada "europejska wspolpraca" w ramach UE z Panstwami UE. Finowie sie dogadali ze Slowakami, a my mamy dalej placic characz, bo sie Nam zachcialo kupowac "licencje". A prosciej bylo zainwestowac we wlasne mozliwosci i miec wlasny KTO. I bardzo dobrze, niech wszyscy widza jak wyglada naprawde UE i interesy z nia.

  1. Extern

   Nie obciążaj unii naszą nieudolnością. Jeśli KTO Rosomak ma 15 lat i jeśli przez te 15 lat nie potrafimy go ulepszyć, nawet na własne potrzeby - integracja z ppk Spike tego przykładem, to nie dziw się że Słowacy wolą kupić transporter od tego, kto potrafi go rozwijać.

  2. CB

   A co do tego ma UE? A my to współpracujemy niby zapowiadając kupno większości uzbrojenia w USA?

  3. Grzesiek

   Przepraszam, a co ma unia do tego? Dwa kraje podjęły decyzję o współpracy w zakresie swojej suwerenności. My też kupiliśmy od Finów. Płakałeś z tego powodu? Czy może krzyczałeś, że Polska jest wolnym krajem i może zawierać umowy z kim chce?

 10. razdwa

  A pamięta ktoś aferę z końcem licencji na produkcje Rosomaków w Polsce i żądaniami producenta z Finlandii dotyczące naszych ulepszeń i patentów. Czy ktoś wie jak to się skończyło? Kompletną kapitulacją strony Polskiej tzn.oddanie wszystkiego za możliwość dalszej produkcji???

  1. Greg

   Skończyło się tym, że możemy produkować transporter AMV Patria pod naszą własną nazwą - KTO Rosomak. Oraz tym, że pod tą nazwą możemy go sprzedawać do innych krajów. Czemu go nie sprzedajemy? Cóż, my nawet na własne potrzeby nie potrafimy go ulepszyć. Ile trwa montaż ppk Spike na Rosomaku?!?

 11. alleluja i do przodu

  Słowacy nie chcieli czegokolwiek na NASZYCH warunkach, tzn tak jak im je podyktujemy! Skandal! Szok! Niedowierzanie! Bo UE to powinno być takie, że wszyscy muszą się stosować do polskich wymagań, a Polska już niekoniecznie powinna podzielać unijne wartości..

 12. Grzesiek

  A jaki był powód zerwania współpracy z Polakami podwozie Rosomaka i rozpoczęcie jej z Finami

  1. Hex

   Za wysokie wymagania po stronie polskiej, względem ceny i tego co ma być w Polsce wykonane. Stwierdzono, że się nie kalkuluje.

  2. c77

   Nie bylismy zainteresowani modernizacją naszych Dan na co bardzo liczyli nasi sąsiedzi.

 13. ja

  Może ktoś znający temat wytłumaczył by sytuację kiedy to po szumnych zapowiedziach o sprzedaży Słowakom Rosomaków Nagle (nagle to mój osąd) wybierają oni identyczny (?) wóz z Finlandii. Czy to jest potwierdzenie że dla naszych południowych sąsiadów wszystko co polskie to "be"? Czy też zagrały inne względy?

  1. Nesher

   To bardzo proste. Polska jest jak zawsze winna. Oto: 1) Patria oferuje AMV XP, jest o wiele lepszą (nowoczesną) wersją niż polski Rosomak 2) Montaż końcowy zostanie dostarczony na Słowacji, PGZ zaoferował Rosomak produkowany w Polsce, więc oferta Finlandii jest lepsza 3) I głównie, umowa z Polską była oparta na wzajemnym porozumieniu, Słowacja kupi polski Rosomak, a polskie haubice DANA zostaną zmodernizowane na Słowacji. Niestety jak zwykle strona polska odegrała supermocarstwo i ostatecznie odwołała część umowy na ulepszenie haubicy (takie negocjacje mogły być dozwolone przez USA, które są prawdziwą potęgą, a nie biedną Polską), więc Słowacja zgodziła się z Finlandią, która zachowuje się racjonalnie. Tak więc Polska straciła interesującą umowę, pieniądze i wiarygodność.

  2. laesir

   A dlaczego ktoś miałby kupować przestarzałego licencyjnego "polskiego Fiata", skoro może kupić oryginalnego Fiata, o generację nowszego i to jeszcze na lepszych warunkach. Rosomak to konstrukcja fińska stworzona przez Patria Oyj. Jak sie dogatywac to z twórcą, a nie licencjobiorcą. Polacy nic wartościowego do Rosomaka nie wdrożyli.

 14. Gliwiczanin

  I widać jaki z Słowacji sojusznik. Od nas chcieli przeniesienie produkcji do siebie a od Finów zadowolili się częściową produkcją. Dobrze że PGZ nie podpisało kontraktu. Tylko szkoda że jeszcze nie ma Rośków z pociskami Spike. Coś za długo to trwa. Może nie ma pieniędzy od państwa na takie dozbrojenie. Przecież PGZ to państwowa spółka.

 15. AA

  Czy teraz już rozumiecie, ze wszelkie pomysły typu: " a może byśmy z Czechami albo Słowaki coś tam, coś tam" są nic nie warte, bo Czesi i Słowacy uważają nas za stojących technicznie niżej i to oni nam mogą coś sprzedać

  1. CB

   Najsmutniejsze jest to, że akurat w kwestii motoryzacji i ogólnie rzecz biorąc pojazdów - mają rację.

 16. Telli

  A nasze rosomaki, za słabe, nie możemy eksportować czy może jest inny powód, że nie poszedł jakiś na eksport?

  1. Użytkownik

   A dlaczego mieliby od nas kupić ? W dodatku starszą wersję ? My kupowaliśmy kilkanaście lat temu najnowszy produkt. Ono też mogą chcieć najnowszy obecnie.

  2. tak było

   Nasze są "popsute". Kosztem setek milionów "odchudzono" je z pancerza i wagi by się mieściły w ładowni C-130. A jak już to zrobiliśmy, to "Wuj" Sam odtajnił (!) nam "tajną" przed nami instrukcję do C-130, z której wynikło, że owszem, teraz ten Rosiek wchodzi do C-130, ma wymaganą wagę, ale i tak transportować tego C-130 nie można, bo przesuwa niedopuszczalnie środek ciężkości... Zostaliśmy więc kosztem setek zmarnowanych milionów z gorzej opancerzonym Rośkiem, którego Herculesem i tak się nie da transportować...

 17. Wyborca

  Może i my kupimy transportery od Finów będzie taniej niż z PGZ?

 18. Zbulwersowany podatnik

  1. Co z Rosomakami wysłanymi do Australii? Przeszły już wszystkie testy i zostały "wysadzone" na minie półapce jak to było planowane? 2. Czy planuje się wdrożenie kolejnych Rosomaków w wersji typowo transportowej? Nie mówię tu o Rakach, WZT itd. 3. Czy mamy rowne prawa do Rosomaka XP jak Fińczycy? Opracowaliśmy w końcu tą wersję razem przy udziale naszych żołnierzy w Afganistanie 4. Kiedy gruntowna modernizacja Rosomaków? Technologia idzie do przodu, a my stoimy w miejscu. 5. Kiedy integracja Rosomaków ze Spike? 6. Kiedy nowa wieża dla Rosomaków z HSW? 7. Czy uwalenie Rosomaka II to informacje już dawno potwierdzone? Jeżeli tak to skończy się jak z BWP1

  1. gts

   Patria XP to co innego od Rosomaka Xp. Rosomak xp to modernizacja naszej wersji rosomaka, patria xp to zupelnie nowy pojazd. Jest znaczava roznica w wielkosci i masie tych pojazdow.

 19. mi6

  A czy przypadkiem nie my mieliśmy integrowac Słowakom ich wieze z naszym Rosomakiem bo juz nie pamietam? I co jak zwykle nasz przemysł i jego „hity” nie wygrywają zagranicznych przetargów?

  1. Hex

   Z tego co pamiętam, PGZ stwierdził, że im się nie opłaca, i po kosztach Słowakom robić nie będą, wydać ceny rynkowe zamist MON'owych są zabójcze dla PGZ.

 20. Harry

  Co słychać w temacie integracji wieży KTO Rosomak z ppk Spike?

  1. derf

   Czy w naszym wojsku byłoby zastosowanie dla transportera w układzie 6x6, mam na myśli Rosomaka np. w rozpoznaniu dla zastąpienia BRDM ? A może są już takie plany ?

  2. dobrze żarło...

   Coś tam, coś tam :) Zintegrują gdy wóz będzie się już moralnie i technicznie zestarzeje i będzie się zbliżać do końca używalności

  3. mi6

   Pracujemy nad tym cały czas to nie takie proste przyspawać Spike’a do wiezy Rosomaka na to trzeba analiz koncepcji przeglądu obronnego ...

 21. Sisi

  W lipcu pisali ze do końca roku będzie podpisana umowa,teraz ucichlo wiec znowu przełożą o kilka lat

 22. Willgraf

  Jak widac można bwz mrzonek z pustynnym spike-em, z Konkursem i Fagotem... Ciekawy jestem czy nasze Tuzy przekazały za friko wszystkie nasze doświadczenia co do modernizacji Rosomaka Patrii???, bo po naszych madralach wszystkiego się można spodziewać

 23. Ziem

  A nasz Rosomak jak cała resz reszta produktów naszej zbrojeniówki na garnuszku Polaków. Smutne.

 24. rydwan

  a co z kontraktem na podwozia od rosomaka? mozna by (jesli cena jest adekwantna zrobic dil łączony z ich wieżami