Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Skuteczny atak dronów na rafinerię koncernu Aramco

Fot. Aramco
Fot. Aramco

Dwie instalacje w rafinerii Abqaiq, należącej do koncernu saudyjskiego Aramco w miejscowości Buquyaq na wschodzie Arabii Saudyjskiej, stały się w sobotę wcześnie rano celem ataków dronów; doszło do dwóch pożarów - podała oficjalna agencja SPA, powołując się na MSW.

"Ekipy bezpieczeństwa przemysłowego Aramco zainterweniowały i opanowały pożary w dwóch instalacjach w Abqaiq i Khurais" - napisała SPA.

Na razie nie podano, czy były ofiary zamachu, ani jaki efekt może wywołać atak na moce produkcyjne giganta naftowego Aramco.

Saudyjski państwowy koncern Aramco określa rafinerię Abqaiq jako największą instalację do przeroby ropy na świecie. Szacuje się, że produkuje się tu dziennie do 7 mln baryłek ropy.

Nikt do tej pory nie wziąć odpowiedzialności za atak na urządzenia koncernu, choć rebelianci z szyickiego ruchu Huti dokonywali już wcześniej w Arabii Saudyjskiej zamachów przy użyciu dronów.

W przeszłości rafineria była wielokrotnie celem zamachów, m. in. Al-Kaidy, której zamachowcy samobójcy dokonali nieudanego ataku w lutym 2006 r.

Tocząca się od czterech lat wojna domowa w Jemenie, w której koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej walczy z rebeliantami Huti, wspieranymi przez Iran, pochłonęła już tysiące ofiar i spowodowała kryzys humanitarny o gigantycznych rozmiarach. Wsparcie USA dla sił koalicji ma głównie charakter logistyczny i wywiadowczy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (15)

 1. www

  Czyli szykuje się pilny zakup Pancyrów i zestawów Tor-2 od Rosji bo amerykańskie to nędza jest i w nic nie trafia.

  1. Davien

   Zakup czego??? Pancyrów i TOR-ów totalnie skompromitowanych w Syrii?? Ostatnio Indie podsumowały Pancyra- złom gorszy od systemu OPL klasy Biała:)

  2. lol

   Po ostatnich wieściach, że ktoś w Moskwie wiedział o planowanym ataku i dokonał korzystnych zakupów na giełdzie, to już raczej niczego z rosji nie kupią.

 2. Tak tylko pytam

  Czy ta rafineria była chroniona przez Patrioty?

  1. Bezkomentarza

   Nawet jeśli to co? Ty widziałeś jak te drony wyglądają? Tego nie idzie od większego ptaka odróżnić na radarach więc nikt nie będzie strzelał do tego patriotami...

  2. Marek

   Taki obiekt powinien być bezpośrednio chroniony przez Skyshield, MANTIS albo podobny do nich system. Tylko, że Saudowie, mimo, że ich stać w chwili obecnej mają nieco ograniczone możliwości zakupów i wymienionych przeze mnie pewnie nie dostaną.

  3. Davien

   Ale akurat nie był bo leżał poza mozliwościa ataku Hutich a nad granica z jemenem AS ma baterie Patriot. tu chyba nawet nie było WKM-ów plot.

 3. antyDavien

  A to ostania informacja: W ataku brało udział 18 pocisków manewrujących oraz 21 pocisków balistycznych i amunicji krążącej dalekiego zasięgu, był to najsilniejszy atak powietrzny Huti w historii wojny z AS. Dodatkowo w instalacje uderzył jeden pocisk Patriot po nieudanym przechwyceniu. Systemy OPL AS przechwyciły około 1/3 środków bojowych, względnie mniej więcej tyle środków bojowych z innych przyczyn nie dotarło nad cele.

  1. Davien

   Anty, skąd ty wziąłes te OPL to ja nie wiem jak w okolicy rafinerii nei było nawet WKM-ów plot:) Po drugie, skad te balistyczne jak doskonale juz wiadomo ze było to 13 iranskich pocisków manewrujących i do 20 dronów kamikaze, a Huti tego nie mogli zrobic bo zwyczajnie byli za daleko.

 4. Naiwny

  DAVIEN - TO MOŻE SAUDYJCZYCY TEŻ POWINNI "ALARMOWO" ZAKUPIĆ SYSTEMY TOR OD MOSKWY?

  1. Davien

   A po co im przestarzały i kiepski TOR jak moga kupic znacznie nowoczesniejsze systemy OPL z zachodu:))

  2. Davien

   To może sie zdecydujcie: Patrioty wg was nie działały to AS ma kupic znacznie gorsze S-400??? Przeciez w Hmiejmin przeciwko dronom tez sie całkowicie nie sprawdziły:)

  3. ech...

   np. jakie i z ile?

 5. sża

  Przecież maja Patrioty?!

  1. Davien

   A Rosja ma S-400 w Hmiejmin i akos tez do dronów mimo całkowitego blamazy Pancyrów nie strzelały:)

 6. I tyle...

  No i w ten sposób kilka dronów przełamało najnowocześniejszą OPL na świecie. Co na to Davien i GB tak zawzięcie dyskutujący w wątku o ataku tomahawków na cel w Syrii na temat słabości i zacofania Rosja OPL ?!?!!? Patrioty wykazały się - no właśnie podobno pustynie AS zaśmiecone są setkami straconych przez AS rakietami/dronami Huti....

  1. tylko tyle i aż tyle

   Czego nie rozumiesz? Żaden system opl nie ma 100% skuteczności. Pustynie AS są zaśmiecone setkami strąconych rakiet/dronów. A twoje ulubione rosyjskie wynazki w Syrii nie zestrzeliły do tej pory N I C.

  2. i tyle...

   @tylko tyle i aż tyle Naprawdę USA najnowocześniejszy sprzęt czyli radary i systemy p-lot i 0% skuteczności ??? Nie dość ze sprzęt to jeszcze "doradcy" ?!?!?! :)

  3. i tyle...

   .. ojej naprawdę ??? :) ale w tym przypadku skuteczność wynosi 0% (słownie zero)

 7. moklej3000

  Systemy Patriot dalej milczały

  1. Davien

   Moliej a czemu milcza S-400 w Hmiejmin jak im drony dzihadystów w bazie rozrabiaja??

  2. Bezkomentarza

   Bo nie są od strzelania do niedużych dronow...

  3. Kasia

   Ile było takich ataków?

 8. Protadek

  To nieprawda że Polska infrastruktura krytyczna nie jest chroniona. Gazoport jest chroniony długoteminowymi umowami na dostawy z USA. Atom będzie chroniony podobnie. Lepszej ochrony nie ma.

 9. Taaa

  Ilu pytających "co z saudyjski Patriotami" rosyjskich troli , ma choć odrobinę oleju w głowie? Pociskami wartymi po kilka milionów dolarów chcą strzelać do dronów? Czemu więc Rosjanie nie użyli systemow s300 i S400 do obrony przed powstańczymi dronami z dykty, folii kuchennej i taśmy klejącej przy ataku na ich lotnisko gdzie uszkodzono kilka samolotów , kilka śmigłowców i zniszczono skład paliw? Bo nikt normalny tego nie robi? Tylko zaciekły a przy tym mało rozgarnięty przeciwnik Patriota będzie aż tak głupio pytać!!

  1. Tyyy

   krótkie pytanie, ile AS straciła na tym ataku, wydobycie ropy i przetwórstwo 50% down, policz sobie zanim wystosujesz podobny dowód ... nie atakowały drony tylko irańskie rakiety samosterujące ....

 10. zdegustowany

  A Patriot śpi ....

  1. Jur

   Gdy latają drony, działa tylko DroneDome!!

  2. Ja Grot

   A jak ładnie spał S-300 i S-400 w Syrii to już było piękne :D

  3. Stępiłem Grota

   A w Syrii zniszczono kogo lub co ? Rafinerię -- NIE, zakłady produkcyjne - NIE, system bojowy -- NIE, Terrorystów TAK. Więc krótko, bardzo dobrze, że spał bo terrorystów jest mniej.

 11. magazynier

  Ile Arabia Saudyjska wydała na Patrioty? Ile kosztowalo wyprodukowanie 10 dronów? Po ile będzie za tydzień baryłka ropy?

  1. Davien

   Magazynier, a czemu S-400 w Hmiejmin nie stzrela do dronów?? Tylko az z Rosji alarmowo TOR-y sciągaja??

  2. i tyle...

   Przełamanie przez "latawce" z papieru i płutnas najnowocześniejszej obrony p-pot na świecie... Czemuż "patryjoty" nie strzelały do dronów ?? a może strzelały, a nie tarfiły, a może te super hiper nowoczesne radary nic nie wykryły dlatego rafineria Aramco płonie ?!?!?!? Reasumując wydźwięk polityczny, najbezpieczniejsze żródła dostawy to złoża Europejskie, Wenezuela, USA i Rosja. Renezuela i USA to problem transportu...

  3. bryxx

   Bo maja co innego na drony i to skutecznego. Ostatnio coś fatalny czas. Bajko o cenie F-35 bolesnie zweryfikowane śmiszki z milczących S-300 jak amerykanie atakuja wrogów rosjan , a tu masz bęc i cały koszmarnie drogi system opl rodem z USA majacy podobno setki zetrzelen na końcie okazuje sie psu na budę.

 12. Gieniu11

  Pancyry zamiast do dronow strzelały głównie do ptaków ale teoretycznie gorsze tor M2 zestrzelili wszystkie cele . Może niech saudyjczycy zainwestują w broń rosyjska. Co prawda kompletnie nie radzi sobie z zakłóceniami ale drony nieźle rozwala

 13. aktualizator

  Nie do końca tak, to był atak kombinowany drony i pociski balistyczne, więc mamy kolejny blamaż systemów Patriot.

  1. Davien

   A gdzie widziałes te balistyczne, poprosze o zródło czy znowu sobie wymysliłeś. Wiec mamy kolejny blamaż aktualizatora jak zwykle zreszta.

  2. Bezkomentarza

   Pociski balistyczne, o których nikt nigdzie nie pisze? ;)

  3. Ja Grot

   Blamaż systemów miała Rosja w syrii to dopiero była wtopa :D

 14. Stirlitz

  Iran podpuszczony przez rosję atakuje tankowce i rafinerie, dostanie bęcki, a rosja zaciera ręce bo cena ropy idzie w górę a dodatkowo będzie sprzedawać więcej broni do Iranu.

 15. Czarek

  A polska infrastruktura krytyczna jest chroniona przeciwko potencjalnym atakom za pomoca dronow ??

  1. Wojciech

   Polska infrastruktura krytyczna W OGÓLE NIE JEST chroniona.

  2. Felix DeLux

   Nie, nasz MON nie ma pojęcia o obronie przed dronami. Oni nawet nie wiedzą do czego mogliby użyć już produkowanych w Polsce systemow antydronowych.

Reklama