Skrzypczak: Rosjanie uderzą w naszą łączność [SKANER Defence24]

14 lutego 2020, 16:29

"Nie jesteśmy przygotowani aby odpierać uderzenia środkami radioelektronicznymi (…) Rosjanie udowodnili, że są w stanie paraliżować systemy, bo tak skuteczne zakłócanie prowadzą na Ukrainie i w Syrii. Pozwala to im prowadzić skuteczne działania wojskami lądowymi i uderzenia lotnictwa, bo zakłócanie systemów dowodzenia powoduje, że wojsko przeciwnika nie wykonuje zadań" – ocenia gen. broni w st. sp. Waldemar Skrzypczak, były Dowódca Wojsk Lądowych i podsekretarz stanu w MON.

Generał uważa, że zanim Rosjanie dokonają uderzenia wojskami pancerno-zmechanizowanymi, zaatakują droga powietrzną i przeprowadzą uderzenia radioelektroniczne. "Będą prowadzili szeroko zakrojone, powszechne wręcz zakłócenie systemów zdolnych do przeciwdziałania ich systemom walki. Głównie będą to systemy obrony powietrznej."

Rozmowa dotyczyła też doświadczeń rosyjskich zebranych w Rosji i Ukrainie.

"Wydaje się, że jeśli chodzi o konflikt syryjski, to nie ma tam masowego użycia broni pancernej przez armię rosyjską, ale na kierunku ukraińskim jest jej zdecydowanie więcej. W Syrii część pododdziałów składała się z żołnierzy rosyjskich, bo armia Asada była mocno pobita i rozproszona. Już ją odbudowano, ale był okres, że w walkach w dużej liczbie brali udział żołnierze rosyjscy.” - powiedział Skrzypczak. Ich obecne siły w Syrii ocenił na 2-3 bataliony powietrzno-desantowe i jeden piechoty morskiej.

Za główną przyczynę niepowodzeń syryjskich i tureckich wojsk pancernych wskazał użycie ich bez odpowiedniego przygotowania i masowe użycie kierowanych pocisków przeciwpancernych. Rosyjskie wojska pancerne i zmechanizowane działają jednak inaczej – korzystają z rozpoznania wsparcia, artyleryjskiego i osłony własnej piechoty. Tych metod uczy się od nich odbudowana armia syryjska.

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 117
Ptys
środa, 25 marca 2020, 08:17

A on gada, gada i nic z tego nie wynkika. Nasze nowe samoloty dostaniemy za 10 lat. Nikomu to nie przeszkadza , a facet przychodzi z informacją, że wojna jutro. Niech powie, po co oni będą atakować. Pewnie lubią i to jest odpowiedz.

Gds II
środa, 11 marca 2020, 08:13

Polska dzięki wywiadowi radioelektronicznemu i dzięki zagłuszaniu wygrała Bitwę Warszawską. Nowoczesne rozwiązania takie jak Bsl, rozpoznanie radarami, uniwersalne wskaźniki celu dla Amunicji Precyzyjnego Rażenia dla systemów :Krab, Rak, Homar, Langusta, Otokar Brzoza, to priorytet. Bez odpowiednio zabezpieczonej łączności, systemu wskazywania celów i rozwiniętej obserwacji podpietej PRAWIDŁOWO do Topaza siła naszej armii mimo wydatków będzie zbyt mała by zniechęcić agresora.

MAZU
wtorek, 3 marca 2020, 18:06

Jeżeli Rosja nas zaatakuje, to zacznie od użycia 100-200 Iskanderów, kasując nimi magazyny ze sprzętem (amunicja, rakiety), lotniska (samoloty), elektrownie (brak prądu), stacje pomp (woda pitna), magazyny gazu ziemnego (wybuchy termobaryczne wielkiej mocy) oraz centra dowodzenia (dowódcy i rząd). Przy braku (de facto) skutecznej OPL/OPR będzie pozamiatane w godzinę. WRE będzie miało raczej marginalne znaczenie, zatem Panie Generale, niech Pan napisze o potrzebie budowania silnych wojsk rakietowych w Polsce. Niestety rosyjska agentura w MON pilnuje, żeby Polska nie miała własnych nowoczesnych rakiet. M

Luki
wtorek, 3 marca 2020, 22:28

Czemu dwa razy piszesz to samo?

TTT
sobota, 29 lutego 2020, 21:29

TAP, przewód pkl, chorągiewki - w co tu uderzać?

yaro
czwartek, 27 lutego 2020, 00:55

Już następnego dnia 21 lutego kolejne 5 samolotów C-17A przybyły z Ramstein w Niemczech do bazy Incirlik. Źródła News Magazine z bazy lotniczej Incirlik potwierdzają, że przybycie dodatkowych 5 amerykańskich samolotów transportowych związane jest z ewakuacją do Niemiec, Polski i jednego z krajów bałtyckich całego arsenału amerykańskich bomb nuklearnych przechowywanych w tureckiej bazie Incirlik, w związku z pogorszeniem sytuacji w Syrii. Według strony tureckiej, 5 bomb nuklearnych B61 zostaną dostarczone do Polski i do jednego z krajów bałtyckich, a pozostałe bomby do Niemiec. ---- Las Vegas News

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:36

teraz wie jako cywil, a co robił aby temu zaradzić . Wszystkie kraje obok nas prowadza prace od dekad . A nasi g.decydenci dopiero zlecili analizy. Tam na górze w monie i sztabie decymacji trzeba. Zostawić dopiero od porucznika w dół. A to co w górze demokrację zaprowadzać osobiście w Mali . W końcu Sarkozy prosił

myśl
wtorek, 25 lutego 2020, 23:09

Po co? Uderzą od północy, tam kilkaset km nie bronionych granic..

Narew powinna być nasza
niedziela, 23 lutego 2020, 23:04

PPK Moskit i PPK Pirat ----- Przeciwlotniczy Grom/Piorun i Piorun 2 powinny być uznane jako broń strategiczna w naszych warunkach geopolitycznych a aby nasze siły lądowe stanowiąca największą siłe z pośród wszystkich posiadanych sił nie traciły bardzo szybko na potęcjale powinny posiadac bardzo szczelną obrone przed środkami napadu powietrznego i przedewszystkim powinna ta obrona byc suwerenną i w pełni niezależną Narew powinna być w pełni POLSKA zakupić licencję na efektor i po pełnym transferze technologi do kraju analogicznie jak Rosomaki produkować w kraju. Dla bezpieczeństwa wybierając efektor dla Narwi brac pod uwagę dywersyfikacje technologi nie wszystko z USA wybrac efektor o jak największych ramionach zasięgu CAMM-ER był by chyba najlepszym rozwiązaniem i to on powinien zstać wybrany jako podstawa dla licznych systemów Narwi

Fuj
piątek, 21 lutego 2020, 13:10

Liczba "mądrych poszkodzie" rośnie wraz ze wzrostem zmian kadrowych. Gdzie był ten mądralo gdy MON podejmował dziesiątki szkodliwych bezmyślnych decyzji? T e r a z jest taki mądry, przewidujący, rozsądny?? Kpina!!

Andrettoni
czwartek, 20 lutego 2020, 05:25

Wielokrotnie o tym wspominałem, ale jako "rosyjska onuca" piszę przecież głupoty. Wszelkie formy "rozszerzonej wizualizacji", "cyfryzacji", "zarządzania polem walki" są dobre, ale są też wystawione na nowe formy ataku. Dlatego uważam, że drony to ślepa uliczka, bo możemy im dać olbrzymie możliwości, ale mogą zostać unieszkodliwione lub nawet przejęte przez wroga (terrorystów). Naszym wrogiem może nie być Rosja tylko potężna organizacja jak np. Kościół Scjentologów. Fundusze, dostęp do technologii i możliwość infiltracji elit - jak zbudujemy SkyNet jak ten z Terminatora, to ktoś może go odpalić i użyć w stosunku do dowolnego kraju - włącznie z własnym.

Troll i to wredny
wtorek, 18 lutego 2020, 15:51

Ja to widzę inaczej. W sytuacji eskalacji konfliktu na Ukrainie do Polski może trafić 20 000 000 uchodźców i problem łączności nie zmieści się w pierwszej setce priorytetów. Gdy wirus z Chin trafi do Rosji, lub Europy, to problem łączności ... Gdy Polskę , po bezśnieżnej zimie, nawiedzi gigantyczna susza... albo gdy przyjdzie zima podobna do tej z przełomu 1978/79 r.... Łączność jest atakowana codziennie - PRISM, Eshelon itd.

dropik
wtorek, 18 lutego 2020, 09:35

Jak tam nasza łączność w bwp-1 ? Pewnie analogowa z czasów UW w związku z powyższym musimy zbudować 4 dywizję bo nie mamy innych niezbędnych wydatków :P

Rhotax
poniedziałek, 17 lutego 2020, 06:11

Każdy Gen. powinien raz w roku być wywalany z hukiem na miesiąc i udzielać wywiadów -- wtedy nagle zaczynałby dostrzegać potrzeby Armii i zaniedbania oraz opóźnienia . Potem można by Go przywracać z zastrzeżeniem że wypełni to co głosił jako opozycjonista ....i na poważnie zajmie się obronnością .

He he
piątek, 21 lutego 2020, 13:12

Dioobre!! Całkiem klawy pomysł, ale raczej wiedząc, że mają wrócić na stołek, to nic by z tego nie wyszło bo by nie odważyli się słówka pisnąć!!

dropik
wtorek, 18 lutego 2020, 09:31

nie rozumiesz jak to działa. Generalicja nie może kwestionować cywilnego kierownictwa MON. Jesli dochodzi do sporów to wyjścia są 2 : zmiana stanowiska lub odejście z armii.

A.
sobota, 22 lutego 2020, 22:03

Ja wiem jak to działa. Pobiera się pensje chce się premii i nie będzie się narażać. Prywata i hajs. Myślenie zostawia się filozofom.

vcxvcvcxb
poniedziałek, 17 lutego 2020, 12:14

He, He dobre.

Idol
poniedziałek, 17 lutego 2020, 10:24

Akurat Skrzypczak ma sie czym pochwalic. To dzieki niemu dzis w WP sa Leopa5dy A4.

Bezbek
sobota, 22 lutego 2020, 23:21

A skąd wiemy, czy bez Leopardów nie bylibyśmy zmuszeni modernizować T-72 lub rozwijac nową konstrukcje?

zeneq
wtorek, 18 lutego 2020, 05:41

Te których moderka nie potrafi jakoś się zacząć a koszty rosną? Zamówić przechodzony niemiecki złom, bez amunicji p-panc i liczyć że budżet wszystko przełknie. Faktycznie jest się czym chwalić.

dropik
wtorek, 18 lutego 2020, 09:32

któż bronił "maciarewiczom i błaszczkom" kupic odpowiednią amunicję .

Etam
piątek, 21 lutego 2020, 13:14

Niech najpierw Skrzypczak się pochwali czemu Leopardy kupił "w połowie" właśnie bez amunicji, czemu skoro taki cwany, bardziej nam zaszkodził niż pomógł?

mc.
poniedziałek, 17 lutego 2020, 12:27

Zamiast A6, bo takie też mogliśmy kupić. Tylko "ktoś" chciał przyoszczedzic. Pan Minister S.......

Ks
niedziela, 16 lutego 2020, 22:40

Polska nie ma żadnej możliwości obrony poza partyzancką dywersją po wkroczeniu obcych wojska. Reszta F16 i czołgów ucieka za linię Odry. Taki scenariusz będzie póki nie będziemy mieli silnej armii jak np. Turcja. Nasza głębia strategiczna nazywa się ucieczka do Niemiec. Amen.

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:42

Partyzanckie żywe cele dla ćwiczeń. Masz mundury maskujące w pełnym spektrum, a maskowanie sprzętu . Owszem dostępne Lubawa oferuje . Ale MOn olewa i za dekadę znowu jakiś godny następca Dąb Biernackiego bedzie plótł dyrdymały co to trzeba

dropik
wtorek, 18 lutego 2020, 09:40

Tak , w poważnym starciu 1:1 z Rosją, Polska nie ma żadnych szans. Nawet jakbyśmy do walki mogli rzucić 1000 leopardów i 200 F16.

MAZU
niedziela, 16 lutego 2020, 17:44

Jeżeli Rosja nas zaatakuje, to zacznie od użycia 100-200 Iskanderów, kasując nimi magazyny ze sprzętem (amunicja, rakiety), lotniska (samoloty), elektrownie (brak prądu), stacje pomp (woda pitna), magazyny gazu ziemnego (wybuchy termobaryczne wielkiej mocy) oraz centra dowodzenia (dowódcy i rząd). Przy braku (de facto) skutecznej OPL/OPR będzie pozamiatane w godzinę. WRE będzie miało raczej marginalne znaczenie, zatem Panie Generale, niech Pan napisze o potrzebie budowania silnych wojsk rakietowych w Polsce. M

Trzeźwy
piątek, 21 lutego 2020, 13:35

Jeżeli pomyślisz i jeszcze raz przeczytasz co napisałeś, to zauważysz cienkość twojego posta. Pierwsze błędne założenie : Polska musi sobie radzić sama z całą Rosją, czyli NATO zawczasu odparowało i zostaliśmy sami? Bzdura. Brak obrony plot/prak? Tylko na dziś na teraz, bo oczywiście "zapominasz", że USA czy Niemcy czy Brytole w sytuacji narastania zagrożenia - a jak Rosja miałaby t o ukryć - sojusznicy mogą wesprzeć nas swoimi Patriotami etc! Poza tym pomijasz siły lotnicze, które z łatwością mogą spacyfikować wykryte jednostki Rosji zanim one użyją swoich rakiet. Istnieją satelity, sojusznicze samoloty rozpoznawcze, drony, sojusznicze Awacsy etc. Tworzysz wyjątkowo niewiarygodny scenariusz z góry wykluczając wszelkie pozytywy bycia w NATO. I na koniec gdyby twój scenariusz miał się ziścić teraz, to jakąś szanse ma. Ale za jakiś czas będą już nasze Patrioty, może, ruszy się sprawa Narwii (Camm??), na dziś zaś to 200 balistycznych Rosja nie użyje na samą Polskę bo ich nie ma, a ich manewrujace pociski na pewno przerzedzą choćby nasze Poprady i zwykłe Pioruny. Nie wymyślaj skrajnych scenariuszy, są zbyt łatwe do obalenia. Co do konkluzji się zgodzę, że trzeba nam mocniejszych wojsk rakietowych. Ale nie oczekuj światłych pomysłów od generala, który najmądrzejszy jest "po obiedzie"!! Jakoś nie słyszałem, o żadnych jego ambitnych pomysłach gdy był w czynnej służbie.

dropik
wtorek, 18 lutego 2020, 09:46

200 balistykami nas nie zaatakują jeśli będą za nami stać sojusznicy. Jeśli nie to jest to możliwe...

Komentator
piątek, 21 lutego 2020, 21:18

Sojuszników zaatakował Iran i do dzisiaj nie mogą się doliczyć ofiar z "lekkimi uszkodzeniami mózgu". O odpowiedzi sojusznicy nawet nie pomyśleli, pewnie koszty byłyby zbyt duże. Myślisz że z Rosją będzie "taniej"?

say69mat
poniedziałek, 17 lutego 2020, 09:18

Zasadnicze pytanie, czy rosyjskie systemy wre są w stanie efektywnie zakłócać pracę systemów radiolokacyjnych oraz systemów naprowadzania efektorów opl/opr??? Jeżeli tak, to mamy problem. Ponieważ jak podkreślają amerykanie, których AC130U i EC130H miały przyjemność zapoznać się z praktyką rosyjskiej wre nad Syrią. Rosjanie są w stanie wygenerować najbardziej zabójcze środowisko wre na naszej planecie.

czytelnik
wtorek, 18 lutego 2020, 12:02

Akurat AC130 nigdy nie były przewidziane do walki w środowisku WRE więc nie jest to żaden wyznacznik jakości rosyjskich systemów WRE. Jakoś lotnictwo koalicji nic sobie nie robi z rosyjskiego WRE i tłucze misje bojowe na wyścigi. Z tym zabójczym rosyjskim WRE to trochę przesadzasz. Rosjanie nie potrafią stworzyć najprostszych układów elektronicznych (wszystko import)

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:48

skarbie a co mamy dziś przemyślane dziś opłacone drogo obietnice i to niesprawdzone. przeciwnik uprzejmie poczeka aż oznajmimy gotowość. No popatrz, ani Hitler ani Stalin nie czekali 42 roku kiedy Polska planowała gotowość do wojny

Andrzej
poniedziałek, 17 lutego 2020, 10:52

Niestety są w stanie,co udowodnili wyłączając wszystkie systemy elektroniczne na Amerykańskim niszczycielu klasy Arleigh Burke,który to jest ich szczytem techniki. I to za pomocą podwieszonego zasobnika pod SU-24. Czy się to komuś podoba czy nie tak się własnie stało.

To już jest nudne
piątek, 21 lutego 2020, 13:42

Tego Su24, który w Syrii nie dostrzegł tego "latającego złomu" F22, który podleciał do Suczki na coś około 40 m by zamachać mu skrzydłami ala Top Gun?? I co żadna rosyjska "cud technika" nie pomogła, nie dało się wykryć F22 nawet ze 100m? Żaden zasobnik, żaden radar nie pomógł?? Andriusza, bredzisz jak dziaduszka Ławrow!!

gnago
środa, 26 lutego 2020, 22:49

jarzysz różnicę miedzy wersjami tego samolotu? To czemu okazujesz niewiedzę publicznie?

A ja tak
piątek, 21 lutego 2020, 13:37

Niestety to same brednie. Niestety coraz więcej tu takich. Niestety musimy czasem to czytac. Niestety nie możemy z tym nic zrobić. Bo na szczęście mamy wolność słowa!!

Pim
czwartek, 20 lutego 2020, 20:14

W Syrii wyłaczają za pomocA swojego WRE całe izraelskie lotnictwo. A te rozwalone Pancyry to po prostu "friendly fire" .

1stCav
wtorek, 18 lutego 2020, 08:10

Matko to ta bajka ze Sputnika jeszcze żyje? A przecież Rassija ma tyle pięknych baśni: O kniaziu Iwanie, O Dmitrze i księżniczce ,przygody Iwana-carewicza, Marii Moriewny, Wasylisy Przepięknej, O Kościeju Nieśmiertelnym itp. itd. A Wy towarzysze ciągle sprzedajecie tą śmieszną bajeczkę "Jak to dobry Su24 złego Donalda Cooka pokonał"? Chociaż nie powiem jest zabawna. Mnie zawsze kładzie na łopatki ten kawałek jak to cała przerażona załoga uciekła z pokładu w porcie:DDD Przednie :DD

say69mat
poniedziałek, 17 lutego 2020, 14:09

Sugerujesz, że amerykanie to totalni ignoranci zamawiający kolejne jednostki klasy DDG z ... metra???

poniedziałek, 17 lutego 2020, 11:41

Czy się to komuś podoba czy nie? Nic takiego nie miało miejsca! O czym ty człowieku piszesz?

ito
niedziela, 16 lutego 2020, 14:43

No prawda, panie generale. A za pana czasów to konkretnie co zostało zrobione żeby takiemu zagrożeniu przeciwdziałać?

say69mat
niedziela, 16 lutego 2020, 17:58

... ??? Mówi ci coś akronim CKnA??? Cywilna Kontrola nad Armią??? W Polsce to politycy wzięli się za dowodzenie generałami. przejęli się swoją rolą i realizują swoje ambicje całkiem skutecznie. Stąd, proces dowodzenia sprowadza się do realizacji poleceń urzędników - depozytariuszy - politycznych elit. Doszło wręcz do paradoksu, gdzie oficerowie sił zbrojnych, ze szlifami generalskimi i praktyką w warunkach bojowych. Mają wysokie emerytury i całkowity ban na politykę i ... przemysł obronny.

Wacek
niedziela, 16 lutego 2020, 13:09

Cóż za odkrycie ...

Wawiak
poniedziałek, 17 lutego 2020, 01:12

W sytuacji, gdy skoordynowany przepływ informacji świadomość sytuacyjna są kluczowe - a obie rzeczy zapewnia łączność, jest to dość oczywiste.

Polak
niedziela, 16 lutego 2020, 09:09

Przypomnę że to PO sprzedało w prywatne francuskie ręce droga "prywatyzacji" naszą Tepsę, która jako firma państwowa była odpowiedzialna za techniczne utrzymanie wojskowych łączy. "Patrioci" z PO wyprzedawali za grosze oddziały cywilnej produkcji firm zbrojeniowych doprowadzając te firmy do błyskawicznego upadku. A potem ministrowie ON z PO prowadzili "bezkosztową" modernizację, likwidując jednostki wojskowe, kanibalizujac sprzęt, wstrzymując zakupy lub wpedzali firmy w koszty po dziesięcio kroć zmieniając wymagania. Przykładem Baobab "realizowany" od 2003 roku z ponad 20-o ma zmianami kluczowymi dla tej konstrukcji. Do dziś nie ma ostatecznego projektu opartego na aktualnych wymaganiach MON. Łączność, WRE, rozpoznanie?? To były najostatniejsze priorytety tych pseudo-ministrów, pseudo - patriotów, pseudo-obywatelskich, pseudo-Polaków na garnuszku Niemiec i ich "przyjaciół" z Moskwy.

dropik
wtorek, 18 lutego 2020, 09:53

Prywatyzowali tp s.a. bo P.O. rządziła juz przed 1989 tylko komuniści o tym nie wiedzieli :P Coś tam wiesz tylko przeważnie mylisz skutki z przyczynami :P

Polak
piątek, 21 lutego 2020, 14:10

Wiesz, dla mnie bez znaczenia jest jaką "aktualnie" legitymację ma jakiś "działacz" który partie zmienia jak rękawiczki,"podkupywany" przez kolejne "nierządy". I choć sprzedaż Telecomowi rozpoczął lewacki rząd AWS, to w finalną transakcję z 2005 roku zaangażowany poza wciąż tymi samymi politycznymi "elitami" był wielki przyjaciel np. przyszłych prominentnych działaczy PO czyli Kulczyk. Równie pięknie kupczył Polską wespół z SLD jak i działaczami PO!!! Co mi zatem mówisz o przyczynach albo skutkach, lub o niewiedzy? Rządy antypolskiego lewactwa od UD, KLD, AWS przez SLD, do PSL i PO sprzedały grubo ponad 11 000 większych podmiotów gospodarczych (tych mniejszych, z załogami poniżej 50 osób ta statystyka nawet nie obejmuje) doprowadzając szeroko pojmowaną gospodarkę do stanu jakiego nigdy w historii nie było. A budżet, w tym MON, po prostu zdechł, jak przej luty balon!! Jedyne wyjątki to rządy Kaczora i Olszewskiego. Zawsze trzeba ci wszystko na palcach pokazać?

kj1981
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:23

Skoro to PO tak sabotowało Baobaba od 2003 r., to czemu tego projektu nie skończono w ciągu ostatnich 5 lat najlepszej zmiany (najprawdziwszych patriotów, a nie jakichś podrabiańców)? Napisz też koniecznie, kto rządził w Polsce w latach 2005-2007 i jak szła wtedy modernizacja armii... I dlaczego tak słabo jak obecnie? A przecież według ciebie ten rząd nie jest na garnuszku ani Niemiec, ani Moskwy...

hermanaryk
wtorek, 18 lutego 2020, 14:01

Jakich 5 lat, człowieku? Jeszcze 3 i pół roku nie minęło. Na palcach jednej ręki nie potrafisz dodawać, a bierzesz się do ocen wymagających znajomości tabliczki mnożenia.

Analityk inż. MAZUR
niedziela, 16 lutego 2020, 19:15

Sprzedał Buzek Tepsę, i co dziś było by z TP S.A.? Widisz człowieku te centrale na korbę i telefony na korbę i te wybieraki w centralach i te panie z obsługi były by do dziś. Zamiast sieci G5 co wprowadza Orange, miał byś w domu telefon na korbę a z G5 było by 5 korb na korbę w TP S.A. Powtarzam to wysoka technologia decyduje, a w Polsce z wysokich technologii obecnie jest Polska Syrenka, na francuskim silniku od francuskie motopompy strażackiej. A COP Kwiatkowskiego zlikwidowano.

Prawdziwy Fan p.Davien'a(?)
piątek, 21 lutego 2020, 16:44

Wasze rakiety maja zbiorniki na paliwo ciekle spawane technologia opracowana przez p.prof.Bryle.Wasz osprzet niskiego i sredniego napiecia to OBR Polam bodajze Pila.Wasze rozdzielnie sredniego napiecia to toczka w toczke Energomontaz.

Lechu Śmiechu
piątek, 21 lutego 2020, 14:14

Sprzedał przede wszystkim strategiczną kontrolę nad infrastrukturę krytyczną czyli łącza wojskowe!! Panie "inżynierze"! Inżynier kieruje się logiką, a Pan czym?? Marketingowymi chwytami dla słabych głów? Nie rozróżnia Pan co jest ważne, a co przydatne?? Słabo to wygląda!!

gnago
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:10

Pitolicie Hipolicie w chwili sprzedaży ręcznych centrali międzymiastowych zwyczajnie nie było. U mnie na dzielnicy była kontenerowa centrala elektroniczna szczyt polskiej techniki

obiektywnie
sobota, 15 lutego 2020, 23:41

Jakie to odkrywcze.. Szkoda, że szanowny Pan generał choćby dzień przed uzyskaniem pełnej wysługi nie wspominał o wielu niuansach.

Coddybancks20
sobota, 15 lutego 2020, 20:10

Ruskie chcą rządzić nie tylko całym Światem , ale też Europą ! A jak nie rządzić to straszyć i destabilizować ! Jak można z nimi handlować jak tu też mieszają ! Wykluczyć ich z handlu z Europą , damy sobie radę ! Ale D i F chce z nimi układać się ponad PL i innymi krajami i kasę dla siebie zgarnąć !!! Nie ma solidarności !!!

fifi
niedziela, 16 lutego 2020, 16:43

Bełkot. A wystarczy w miejsce Rosji wstawić USA.

Wawiak
poniedziałek, 17 lutego 2020, 01:15

Pytanie w jakim świecie wolisz żyć: rządzonym przez USA, czy przez Rosję z całym jej skorumpowanym i złodziejskim bagnem? OC USA nie jest bez wad (delikatnie mówiąc), ale jest racjonalne i kieruje się logicznymi zasadami, a nie tylko wolą Cara.

gnago
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:13

TA sowieci prowadzili badania na więźniach ( owszem politycznych) . Jankesi na własnych obywatelach , Francuzach czy żydowskich dzieciach . Bez ich zgody. A dziś jarzysz FEMA i ich gotowe obozy koncentracyjne?

Ha ha ha
piątek, 21 lutego 2020, 14:19

Tylko jakiś czas temu nawet Niemcy zaprotestowali gdy Amerykanie wspomnieli o przeprowadzce swoich wojsk z Niemiec do Polski. Ciekawe, że nikt nie chce pozbyć się wojsk amerykańskich ze swoich krajów, a rosyjskie wojska zapraszają tylko tak "demokratyczne" kraje jak Syria, Wenezuela, i parę innych walczacych z własnymi narodami reżimów. Zapytaj przeciętnego Polaka, czy woli żeby stacjonowali i nas Amerykanie czy Rosjanie?? Ha ha ha

mc.
sobota, 15 lutego 2020, 19:45

W niektórych komentarzach: Przecież Rosja na Polskę nie napadnie, bo po co to Rosji, albo Zabiorą tylko "przesmyk suwalski". ............. To czy na nas napadną zależy tylko od nas. Jeżeli będziemy "SŁABI" - wejdą nam z pomocą... Dla Rosjan jesteśmy wrogiem PODSTAWOWYM w UE. Bo ciągle zwracamy uwagę UE na to co robi Rosja. Niektórzy myślą że lepiej z Rosją współpracować (Francja) bez względu na to co robi Rosja. Dla takich osób mam propozycję - po co inwestujesz w alarmy i ochronę, nie lepiej podać publicznie numer do konta i hasła. Wtedy zaoszczędzisz na ochronie i alarmach.............. Po co Rosja miałaby "wchodzić" do któregoś kraju UE, Ukrainy, Gruzji,itd ? Bo Rosji zależy na destabilizacji. Rosja nie potrafi się rozwijać normalnie, dzięki postępowi. Rosja musi ZDOBYWAĆ postęp. Ja ich nazywam KLINGONAMI - wiecznie pijani, kłótliwi, wszczynający awantury i biegający z bronią.

Jacek
czwartek, 20 lutego 2020, 20:43

O, to podobnie jak my, tylko my broni nie mamy.

Olo
niedziela, 16 lutego 2020, 18:48

A Rosja sobie poczeka aż powyzdychamy i nie będzie musiała się spinać. Im zapasy mamony rosną a nam rośnie dług. Może się i tak zdarzyć że wykupią nasze zobowiązania i zaczną pociągać za sznurki. A wtedy oddamy co nasze za długi. I bez wojny.

Eric
piątek, 21 lutego 2020, 14:27

A Rosja sobie poczeka.... A to dobre. Na co?? To napisz coś o epidemii AIDS w Rosji? O wymieraniu całych wsi i miasteczek na wschód od Uralu? O postępującej gwałtownie sinuizacji wschodniej Syberii? Jaka mamona im rośnie? Nie stać ich bez Niemców na budowę Nord Streama. Na gazociąg do Chin zapożyczyli się w... Chinach. Tną wydatki nawet na zbrojenia, jak na T14 i T15. Nie stać ich na żadne nowe większe okręty. W budowie niektórych mają już opóźnienia większe niż my ze Ślązakiem. Mi28 też okazał się grubo za drogi. My mamy coś oddać za długi? My, za co??? Mamy najlepszy w historii budżet i znakomite potwierdzone przez agencje ratingowe perspektywy na najbliższe 2 lata!! Człowieku, czy ty masz 5 lat, że takie fantazje tu prokurujesz??

Wawiak
poniedziałek, 17 lutego 2020, 01:16

Ta, zwłaszcza, gdy cena węglowodorów spada. Taki wzrost, tyle, że ujemny 8-]

mc.
niedziela, 16 lutego 2020, 22:18

Jako odpowiedź artykuł z marca 2019 : Wysoka śmiertelność Rosjan Pierwsze symptomy kryzysu demograficznego pojawiły się w połowie pierwszej dekady tego stulecia. Kryzys ten nie został spowodowany tylko przez znaczne zmniejszenie liczby urodzeń. Współczynnik dzietności całkowitej (TFR) zmniejszył się z 2,12 w 1990 r. do 1,30 w 2005 r. Natomiast w latach następnych wskaźnik ten utrzymywał się na takim samym poziomie (1,46-1,57) jak w większości krajów europejskich. Główną przyczyną tego kryzysu był i pozostaje nadal wysoki wskaźnik śmiertelności i zły stan zdrowia publicznego. Na dwoje urodzonych przypadało w pierwszej dekadzie XXI wieku troje zmarłych. W tym okresie stan zdrowia ludności Rosji był gorszy niż w epoce Gorbaczowa czy Breżniewa. Można tu przytoczyć dane ilustrujące np. średnią długość życia w Rosji, która wynosiła w 2006 r. 65 lat ( tyle samo co w Indiach), czyli była niższa niż przed 50 laty. Między 1965 r. a 2005 r. stopa śmiertelności Rosjan (liczba zgonów na 1000 osób) w wieku od 15 do 64 lat wzrosła przeciętnie o około 50 proc. Do końca pierwszej dekady nie udało się znacząco wydłużyć średniej długości życia mieszkańców Rosji. Nastąpiło to dopiero w drugiej dekadzie. Stan zdrowia publicznego jest jednym z najbardziej ekstremalnych aspektów kryzysu demograficznego Rosji. W wyniku epidemii AIDS, alkoholizmu i fatalnego stanu opieki zdrowotnej śmiertelność w Rosji była w latach 2005-2015 trzy razy wyższa wśród mężczyzn i dwukrotnie wyższa wśród kobiet niż w innych krajach o podobnym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego. Ponad połowa zgonów Rosjan w wieku 15-54 lat była spowodowana po upadku ZSRR nadużywaniem alkoholu. Należy zaznaczyć, że nawet zwiększenie dochodów ludności w Rosji w latach 1999-2008 o około 80 proc. nie wpłynęło na zmniejszenie wskaźnika umieralności. Wysoka śmiertelność Rosjan jest skutkiem nie tylko chorób „normalnie” uleczalnych, takich jak np. gruźlica, ale także stylu życia: picia wódki, palenia papierosów i zachorowań na AIDS. Co roku z powodu alkoholu w Rosji umiera 500 tys. osób. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Olbrzymi jest również problem narkotykowy, chociażby ze względu na niższe ceny za tego rodzaju używki w porównaniu do cen w krajach zachodnich. Rosja nie radzi sobie także z profilaktyką i terapią chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych, które są główną przyczyną śmierci. Problemem jest nie tylko brak wystarczających środków na opiekę zdrowotną (do połowy 2005 r. przeznaczano na ten cel około 4,2 proc. PKB, a w bogatych krajach europejskich średnio 8-10 proc. PKB), ale również niekorzystna sytuacja społeczno-ekonomiczna kraju, relatywnie niska pozycja zdrowia i długiego życia na liście priorytetów Rosjan, ubóstwo, brak poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie oraz złe nawyki, w tym szczególnie nadmierne spożywanie mocnych alkoholi (głównie wódki).

mm
poniedziałek, 17 lutego 2020, 16:35

nie możesz mieć racji co do stanu Ich służby zdrowia. Graniczą z Chinami, mają duży ruch osobowy a jak dotąd raportują wyłącznie 2 przypadki zachorowań i w dodatku wyleczone. Są wielcy.

Sidematic
niedziela, 16 lutego 2020, 13:17

Tak przy okazji. Przesmyk Suwalski to najdroższy kawałek ziemi w Europie. Całe Zagłębie Donbasu to pikuś przy tym co leży pod Suwałkami.

cuprum
niedziela, 16 lutego 2020, 16:50

To są legendy. Przytocz wiarygodne dane na temat tych bogactw. Bo ja wiem, ze odkryto złoza rud żelaza, niestety mozliwe do pozyskania metodami głebinowymi podczas gdy jeszcze długo będą dostępne złoza odkrywkowe. Jest tam trochę tytanu i są w tym wszystkim śladowe ilości pierwiastków ziem rzadkich- na dzień dzisiejszy nieekonomiczne. A takich bajek o bogactwach to mieliśmy juz wiele, i Karlino miało zostać Kuwejtem i Dolny Śląsk leżący na tonach złota. Doradzam troche lektury raportów geologocznych a mniej wsłuchiwania sie w opinie znawców spod sklepu.

gnago
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:18

Więcej jest takich wyznawców "bajek". Na przykład w Kanadzie firma powstała do wydobywania gazu pod naszym dumnym gazoportem. A ostatnio pod osłoną medialną wyprostowanego palca posłanki cichutko uchwalono ustawe do prawa geologicznego. Koncesję bierze kto najwięcej da

gnago
środa, 26 lutego 2020, 23:00

Nawet jak wbrew polskim interesóm

Rhotax
poniedziałek, 17 lutego 2020, 00:15

100/100.

Palmel
sobota, 15 lutego 2020, 15:16

Szkoda że tylko gen. Skrzypczak ma takie zdanie bo te wojska podczas defilady wyglądają nijako a naszym wodzom tylko w głowach lufy bo ładnie wyglądają podczas defilad a istniejące nasze jednostki WRE po 90 roku zostały zniszczone rozformowane i przeformowane

Tyle w temacie
piątek, 21 lutego 2020, 14:30

Szkoda, że mogąc coś zrobić, brał kasę i milczał. Temu Panu już dziękujemy. Miał swoje 5 minut, teraz jest po prostu niewiarygodny.

twes
sobota, 15 lutego 2020, 14:51

Szkoda paliwa w agregatach prądotwórczych na działania przeciwko Polsce, po co i do czego to Rosji potrzebne. Rosji potrzeba rynków zbytu, handlu, współpracy gospodarczej, a nie wojny.

Kuba
sobota, 15 lutego 2020, 18:19

Przykładem Gruzja i Ukraina

Fanklub Daviena
sobota, 15 lutego 2020, 18:32

Pies z kulawą nogą nie napadłby na Gruzję czy Ukrainę gdyby USA nie organizowały tam puczów i nie zapraszały je do NATO. Putin przeczytał Traktat NATO a tam jak wół stoi, że nie wolno przyjmować państw toczących wojny lub z nieuregulowanymi granicami. Reszta to efekt wnioskowania logicznego przez Putina. Podziękuj imperialnym zapędom USA za te wojny.

A łyżeczka na to....
piątek, 21 lutego 2020, 14:33

Ble ble ble. Słabość twoich komentarzy obrosła legendą. Siła twej propagandy prześcignęła renomę Radia Erewań. Dajesz już lekcje Ławrowowi? A tak na poważnie, to w stosunku do twoich wynurzeń to... nie można być poważnym, ha ha ha!!

mc.
poniedziałek, 17 lutego 2020, 06:22

Nie byłoby Rewolucji na Ukrainie gdyby nie złodziejstwo i układy z Rosją. Każdy kraj ma prawo sam wybrać sobie drogę. Pański Bolszewizm to powtórzenie wydarzeń z okresu 1918-1921. W 1918 roku Gruzini tworzą Demokratyczną Republikę Gruzji - zgodnie z dekretami Lenina: "Każdy Naród ma prawo do samostanowienia", ale w 1921 wojska bolszewicki napadają i likwidują ten kraj.

ito
niedziela, 16 lutego 2020, 14:41

Na Ukrainie odebrali sobie Krym- bo nie chcieli mieć bazy USA pod bokiem, a Sewastopol daje im tradycyjnie kontrolę nad znaczną częścią Morza Czarnego. Gdyby nie pucz na Ukrainie krymscy Rosjanie (czyli jakieś 90% mieszkańców) dalej by sobie funkcjonowali w granicach Ukrainy. A Gruzja sama się prosiła po łapach- najpierw płakali o mirotworców, a potem, kiedy poczuli za plecami Amerykanów, uznali, z są dość mocni żeby wziąć sobie siłą ziemie, które ich nie chciały. No to się dowiedzieli, ze nie są. I w sumie dobrze- prawa Osetyńców czy Abchazów są dokładnie tak samo dobre jak Gruzinów.

dropik
wtorek, 18 lutego 2020, 10:00

ależ nie byłoby tak. plan odebrania krymu to nie roku 2014, a jakiś 2011-12 . nadarzyła się okazja to skorzystali.

mc.
poniedziałek, 17 lutego 2020, 06:23

"Na Ukrainie odebrali sobie Krym" - bo chcieli żeby do końca świata była tam baza bolszewików - "a Sewastopol daje im tradycyjnie kontrolę nad znaczną częścią Morza Czarnego".

ito
niedziela, 16 lutego 2020, 14:41

Na Ukrainie odebrali sobie Krym- bo nie chcieli mieć bazy USA pod bokiem, a Sewastopol daje im tradycyjnie kontrolę nad znaczną częścią Morza Czarnego. Gdyby nie pucz na Ukrainie krymscy Rosjanie (czyli jakieś 90% mieszkańców) dalej by sobie funkcjonowali w granicach Ukrainy. A Gruzja sama się prosiła po łapach- najpierw płakali o mirotworców, a potem, kiedy poczuli za plecami Amerykanów, uznali, z są dość mocni żeby wziąć sobie siłą ziemie, które ich nie chciały. No to się dowiedzieli, ze nie są. I w sumie dobrze- prawa Osetyńców czy Abchazów są dokładnie tak samo dobre jak Gruzinów.

ltp
niedziela, 16 lutego 2020, 13:52

Bo chciały się zerwać z moskiewskiego łańcucha

Tani Wania
niedziela, 16 lutego 2020, 08:58

Ciekawe, to musi być wysoko opłacalne pisać takie brednie. Bo nikt normalny za darmo by tej propagandy nie wypisywał. Podasz stawkę? Gdzie się zgłosić??

sobota, 15 lutego 2020, 22:43

Co ty bredzisz? To amerykanie tam wkroczyli i wywołali wojnę? Bo z tego co piszesz tak właśnie wynika, co nie?

Olo
niedziela, 16 lutego 2020, 18:53

Amerykanie i Izrael zbroili i szkolili Gruzinów na wojnę z Rosją.

mc.
wtorek, 18 lutego 2020, 16:56

To w jakim terminie Gruzini chcieli zdobywać Moskwę ????

rafikzabki
sobota, 15 lutego 2020, 20:43

Tak pies z kulawą nogą nie ale Rosja owszem. Tak pucze jak u nas każdy kto ma siłe i sposobność ucieka od Moskwy - wszystkie kraje po Rewolucji Bolszewickiej ktore musieli potem podbijać jako republiki. To samo po 1990 uciekł kto moģł a nie dali wolności małej Czecznii bo wtedy na większe interwencje nie było ich stać. A co ukradna to już dla nich ruskie od wieków jak Karelia...Imperium ktoŕe wchałania albo robi strefę buforową podporządkowaną gospodarczo...

Anty-Che
sobota, 15 lutego 2020, 18:15

To czemu od ponad 10 lat tylko walczy ze swoimi sąsiadami ? Czeczenia, Gruzja, Armenia, Ukraina.

Lutek z Widzewa
sobota, 15 lutego 2020, 13:57

Jakby Pan Generał sie na tym znał, to by nie używał starych i dano nieaktualnych sformułowania typu "uderzenie radioelektroniczne", ponieważ działania te od dawna przeszły na wyższy poziom techniczny i obenie noszą nazwę "walka elektroniczna", po angielsku "Electronic Warfare - EW". Widać do straszenia własnego narodu to niepotrzebne, bo zwrot "radioelektroniczne" brzmi bardziej dosadnie. Cóż Panie Generale - go back to school.

Reaper
sobota, 15 lutego 2020, 21:05

To o czym mówisz to atak elektroniczny, ie. Electronic Attack (EA), który jest częścią EW. Lutek, idź sam do szkoły, nim sam zaczniesz pouczać starszych i mądrzejszych od siebie. To nie kompania i z taką wiedzą tu nie pobrylujesz.

Lutek z Widzewa
poniedziałek, 17 lutego 2020, 00:26

Ech dzieci, dzieci. Przecież Pan Generał nie użył twojego sformułowania a leciwe już starocia. Sam przecież mówisz o walce elektronicznej, a Pan Generał tkwi jeszcze w "starych dobrych czasach" i nic w tym dziwnego bo jest czołgistą. W przeciwieństwe od Ciebie żyłem z tym ludźmi bardzo długo na codzień i swoje wiem. Formuła walki elektonicznej wybiega już od dawna poza obszar popagacji fal radiowych, co jak mi się zdaje dobrze wiesz. Powtarzanie pojęciowe WRE, albo REB z ruska, to już brzydki anachronizm Reaperze. A tak w ogóle to skąd wiesz ile mam lat Jasnowidzu? Daruję Ci ten wybieg z kompanią bo pewnie młody jesteś i przeto pobudliwy. Masz szansę popracować w cyrku i dobrze zarobić, skoro odgadujesz wiek ludzi wedle tekstu pisanego. Gratuluję. A tak w ogóle to ja Pana Generała znam lepiej od ciebie i jest on młodszy wiekiem ode mnie, choć stopniem starszy. Skoro się bierze za wystąpienia publiczne, to powinien wyrażać się klarownie i unikać sloganów. I to by było na tyle.

Zenek
sobota, 15 lutego 2020, 19:18

Lutek, a co to zmienia? To jak polemika między autem a samochodem.

Lutek z Widzewa
poniedziałek, 17 lutego 2020, 00:26

No niezupełnie Zenku, walka radielektroniczna miała zastosowanie w środowisku analogowym. Natomiast EW to juz zupełnie inny zakres i inne narzędzia. Kiedyś (w czasach jedynie słusznych) na ćwiczeniach chciałm podsłuchać korespondencję radiową jednostek radzieckich przy pomocy właśnie urządzeń analogowych, bo tylko takie mieliśmy wtedy w wojsku. Wynik namierzania wstrząsający - zero. Oni już wtedy używali systemów cyfrowych i to jeszcze pracujących w trybie „frequency hopping”, stąd wynik namiaru był taki jaki był. Potraktuj to jako drobny szczegół. Pozdrawiam.

Lekomin
sobota, 15 lutego 2020, 12:59

Jasne, że tak. Dlatego z łącznością trzeba zejść pod ziemię. I teraz pytanie, ile kilometrów własnej sieci światłowodowej ma MON? Własnej, czyli nie dzierżawionej, nie kupionych ciemnych włókien, które kończą się w cywilnym centrum kolokacji.

GRD
niedziela, 16 lutego 2020, 10:28

Głównie opieramy się na łączach francuskiego Orange, które wykupiło TP S.A. Francuzi to kumple Rosjan i nie zdziwi mnie, gdy w razie WU nasze łącza zostaną zablokowane/zhakowane/ulegną usterce. Niby jest zapasowy exatel ale kiepsko hula. Się obudzili hehehe.

Fanklub Daviena
sobota, 15 lutego 2020, 18:40

Jak używamy systemów USA, a pewnie tak, które klucze kryptograficzne generują na podstawie sygnałów czasu z GPS, to nawet przez podziemny światłowód się nie dogadamy przy rosyjskim WRE...

NuPagadii
sobota, 15 lutego 2020, 16:05

Wracajac do lat upadajacej "komuny" koniec 80'tych, w oparciu o inna firme owczas panstwowa, centralna siec swiatlowodowa w calej Polsce istniala. Dzis jednak moze byc calkiem inaczej. Az dziwie sie, ze nie byla wykozystywana przez jakas z firm telekom.-internetowa.

czepialski
sobota, 15 lutego 2020, 15:37

Rozwijanie własnej infrastruktury szkieletowej jak najbardziej, ale ograniczenia takiej sieci powinny skłaniać do refleksji i poszukiwania alternatywy. Na przykład już istniejących osiągnięć w transmisji laserowej FSO to jedna z alternatyw a i tak powinno być zabezpieczone nadmiarowo. Zejście pod ziemie zabezpieczyć może główne węzły łączność lokalną i tak jakoś trzeba będzie zrealizować po za radiem, kablem (miedź, szkło) na tym polega nadmiarowe (redundantne) zabezpieczenie potrzeb.

Analityk inż. MAZUR
sobota, 15 lutego 2020, 10:57

Wielce Szanowny i Zasłużony Panie Generale Skrzypczak, to co pan mówi to było dobre pod Kurskiem, ale dziś? Ja znajdę 1000 sposobów i wykażę Generałowi, że tak dziś nie walczy się. Po co niszczyć tyle dóbr i pracowników wykwalifikowanych na terenie RP? To bezwzględnie należy przejąć i włączyć jako wartość dodana do zasobów -tak to się nazywa- Rosji. Kto normalny walczy ze społeczeństwem czołgami, jak w chinach na Placu Niebiańskiego Spokoju? I co to chinom dało? Przeszły na gospodarkę rynkową. Dziś wojna opłaci się, jeśli dobra zostaną przejęte, a Rosja nie ma problemu z przestrzenią życiową. Ja o tym napisałem pracę naukową już w 1999 roku *Metody Agresywnego Kreowania Zysku* MAT* i *Gwiezdne Wojny II* na Parkiecie. Oraz *Gwiezdne Wojny Ekonomiczne*. Ta pierwsza jest w jednym egzemplarzu na PR, a część w USA. Jak to powiedzieć - Dziś zatrzymują pracę serca i mogą reanimować, jak naród zgodzi się, a naród podejmuje decyzję, może się nie zgodzić? Tylko szaleńcy wjechali by czołgami i zniszczyli infrastrukturę i strzelali do swoich Słowian. Patrz Ukraina, kto nie stawiał oporu to ich.

Rosja zawsze kłamie
piątek, 21 lutego 2020, 14:47

No, wreszcie znalazłem cokolwiek sensownego w tym komentarzu. Szaleńcy Rosjanie są w stanie wjechać czolgami w ludność cywilną, przecież WSZYSCY to wiedzą od czasów Czeczenii!! Pan Analityk nie?? Strzelanie do marynarzy ukraińskich na wodach międzynarodowych to fakt. Bombardowanie syryjskich szpitali przez rosyjskie samoty też. Rosja to zgraja szaleńców z atomową bronią. I żadne analizy tego nie zmienią.

woj
sobota, 15 lutego 2020, 15:21

Szanowny Panie Analityk inż. Mazur czy zna się Pan na strategi wojskowej , geostrategii , geopolityce ??? Jak łatwo niektórzy znają się na wszystkim.Na wojsku trzeba sie znać , mieć doswiadczenie ,uczyć sie , doskonalić i być na bieżąco z tym co dotyczy wojska ,ogólnie mówiąc.Jak czytam tutaj speców od uzbrojenia i znawców wojska to ręce opadają.Pozdrawiam.

Analityk inż. MAZUR
sobota, 15 lutego 2020, 16:34

Dziś wojsko to Lamus, i strategie wojskowe to Lamus - Afganistan dowód wprost. Drogi panie wojskowy, dziś wojsko nic nie zdobywa, bierze tylko wypłaty i tak od II Wojny Światowej. Może ci co byli w Afganistanie i na misjach, znają smak walki. Ale tu w RP 99% to rentierzy w oczekiwaniu. Co zdziała żołnierz w Afganistanie? Wygrali wojnę???!!! Prezydent Trump właśnie wycofuje wojska. Ludności nie przekonali do swych racji, a co mogą żołnierze z Rosji? Czy Polaków przekonają czołgami do swych racji? Co zrobią Afganistan 2 ???!!! Chłopie musisz się jeszcze dużo uczyć, skończ podstawówkę bo będziesz wiecznym kapralem. Jakie uzbrojenie, na 2 Afganistan w RP, to naród musi się przekonać, a haubice i pizdolety i samowzloty i kałachy już tylko w Afryce

Ammo
sobota, 15 lutego 2020, 13:44

Panie Analityku, w tym co Pan mówi brakuje logiki. Zarzuca Pan Generałowi, że żyje wspomnieniami bitwy pod Kurskiem, a w Jego wypowiedzi pojawiają się same przykłady z współczesnych konfliktów. Podaje też Pan przykład Ukrainy, gdzie właśnie Rosjanie wjechali czołgami. Nie niszczyli infrastruktury, nie walczyli z cywilami tylko walczyli z wojskiem. Nie podważa to niczego co powiedział Generał. Logika i uważne słuchanie to podstawa wszelkich analiz Panie Analityku.

Analityk inż. MAZUR
sobota, 15 lutego 2020, 16:40

Ja Generała szanuję i nie o wspomnienia z bitwy pod Kurskiem chodzi. Tylko mamy nowy świat i nowe metody walki, zapytaj od Prezydenta Clintona, jaką taktykę obrały USA, i obrały taką jak przytaczam w tych opracowaniach naukowych od 1999 roku. Dziś ludzi przekonać można ekonomią i dobrymi warunkami życia i pracy, a wojskiem? No gdy jest w tej technologii co opisałem to na pewno, a na polu walki z zabawkami to 2 miliony wojska mało, i mięso armatnie.

X
sobota, 15 lutego 2020, 18:37

Panie Analityk, zawsze bedzie tak, że ktoś komuś bèdzie chciał dać po prostu "w mordę", nie bacząc na ekonomię i warunki życia.

Anatol
sobota, 15 lutego 2020, 18:18

Powiedz Pan to tym z Groznego Faktycznie Rosja "przekonała " ich poziomem życia hehe.

asdf
sobota, 15 lutego 2020, 23:58

Proszę obejrzeć zdjęcia z Groznego (aktualne). Owszem miasto zostało zniszczone ale z innych powodów niż Pan podejrzewa. Aktualnie wygląda wspaniale. Do tego wpompowano w Czeczenię kolosalne środki, tylko po to aby zapewnić spokój i jak widać całkiem nieźle się to udało.

Mity o pompowaniu kasy z Moskwy na peryferia
poniedziałek, 17 lutego 2020, 17:10

Jakież to inne powody zniszczenia Groznego po tylu latach się odnalazły? Ile to już lat minęło? Według ciebie nie można było odbudować miasta w tym czasie? Żadna kasa nie jest pompowana w Czeczenię, Kadyrow zbiera haracz w zamian za usługi i spokój, ale republika płaci daninę jak inni.

Zen
sobota, 15 lutego 2020, 13:01

Wbrew pozorom wcale konflikty hybrydowe nie są takie opłacalne. Natomiast nie rozumiem co niby FR miałaby zaimplementować gospodarczego z RP? Banki i markety??? Z psemyku suw interesować ich może to co pod ziemią, więc czołgami idealnie podrównają

Tomasz33
sobota, 15 lutego 2020, 15:45

Pomarzyć zawsze można. Ukrainy bali się oficjalne zaatakować, z Afganistanu uciekali, o czym mowa? Polska ma bardzo dużą gospodarkę, fabryki, mieli by co kraść:). Polska ma też 38,5 miliona obywateli, lasy idealne do partyzantki, i wojsko które nawet dzisiaj stanowiło by dla Rosji niemały problem. Jest stosunkowo mało surowców, chociaż też zależy których.

asdf
sobota, 15 lutego 2020, 23:59

Partyzantka w lasach?! Te nasze lasy to zagajniki, które można przeczesać grzebieniem, nie wspominając o nowoczesnych SKO.

Anty-Che
sobota, 15 lutego 2020, 18:22

Surowców jest dużo ale sporej części ich nie wykorzystujemy bo znadują sie na terench które chronimy. Dla okupanta nie bedzie to przeszkodą bo polską przyrodę czy dobro mieszkanców bedzie miał w d... I znikłyby Mazury a pół Wielkopolski stałoby się pustynią po zrobieniu kolejnej odkrywki.

życie w matriksie ma zalety
sobota, 15 lutego 2020, 18:14

" Polska ma też 38,5 miliona obywateli, lasy idealne do partyzantki, i wojsko które nawet dzisiaj stanowiło by dla Rosji niemały problem." A poza tym wszystko ok?

gnago
sobota, 15 lutego 2020, 17:32

Partyzantka leśna ? W dobie lidarów BSl-i to jedynie tysiące rozsianych szkieletów. Jarzysz mundur partyzancki z pełnospektralnym maskowaniem w Polsce? Nie to każdy partyzant to nieświadomy trup

funk
sobota, 15 lutego 2020, 08:04

dowodca wojsk ladowych !!!

Tweets Defence24