Reklama

Siły zbrojne

SKANER Defence24: Polska hubem amerykańskiej obecności we wschodniej Europie

SKANER Defence24: Gościem odcinka był Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który mówił o oczekiwaniach strony polskiej wobec nadchodzącej wizyty Donalda Trumpa w Polsce i obecności sił USA w naszym kraju. 

 

Polska jest hubem, jeśli chodzi o obecność amerykańską we wschodniej części Europy. Bo przypomnę, że obok tych decyzji dotyczących zarówno rozmieszczenia sił bojowej grupy batalionowej w ramach NATO, jak i brygady pancernej, mamy wcześniejszą decyzję o budowie tarczy w Redzikowie. Spodziewamy się, że w przyszłym roku te podstawowe elementy będą gotowe. Mamy komponent lotniczy w Poznaniu, mamy wreszcie decyzję o przeniesieniu dowództwa dywizji.

Paweł Soloch, Szef BBN

 

Wizyta ma również ważny wymiar w kontekście spotkania, które prezydent Trump odbędzie następnego dnia. W ramach G20 spotka się m.in. z Władimirem Putinem, prezydentem Rosji. Wcześniejsza wizyta w Polsce, gdzie kwestie bezpieczeństwa wybrzmią szczególnie silne, ma (…) tutaj istotne znaczenie.

Paweł Soloch, Szef BBN

Reklama

Komentarze (1)

  1. Wojciech

    No i dobrze. Na kraje Europy Zachodniej nie ma co liczyć - historia i powiązania gospodarcze nie kłamią - a sami jesteśmy za ciency w uszach. Trójmorze zanim się pozbiera w całość to będzie 2040 albo lepiej

    1. LNG second (D. Nabucco first)

      Ale nasi mimo wszystko zadecydowali o budowie Via Carpatia tym samym pokazując, że próbują coś robić, a nie tylko gadają o Międzymorzu.

Reklama