- Wiadomości
Zmodyfikowane MiG-29 dla Ukrainy
Ukraińskie siły powietrzne otrzymały cztery wyremontowane myśliwce MiG-29 oraz dwa samoloty szkolno-bojowe L-39. Wszystkie maszyny trafiły do 114 Brygady Lotnictwa Taktycznego w Iwano-Frankowsku.

Jak informują ukraińskie media, do bazy 114. Brygady Lotnictwa Taktycznego w Iwano-Frankowsku trafiło sześć samolotów bojowych, które przeszły gruntowne remonty i pewne prace modernizacyjne w państwowych zakładach. Są to cztery myśliwce frontowe MiG-29 oraz dwa samoloty szkolno-bojowe L-39C.
Oprócz nowego malowania i remontów związanych z przedłużeniem resursów samoloty podlegały modyfikacji awioniki i systemów uzbrojenia w zakresie zwiększającym skuteczność. Dotyczy to zwłaszcza możliwości rażenia celów naziemnych z użyciem pocisków niekierowanych i broni pokładowej. Jeśli chodzi o awionikę, to zmiany w myśliwcach MiG-29 dotyczyły w głównej mierze nowoczesnych rejestratorów parametrów lotu i systemu nawigacji, w tym nawigacji satelitarnej GPS. Dokonano też wymiany transponderów i systemu komunikacji na zgodne ze standardami ICAO.
Czytaj więcej: Ukraina zmodernizuje 50 maszyn Sił Powietrznych. "Przemysł przywraca zdolność bojową"
Prace realizowane były przez ukraińskie zakłady państwowe należące do koncernu Ukroboronprom, takie jak Odeskie Zakłady Lotnicze, spółki CARZ z Czugujewska i FED z Charkowa.
WIDEO: Zmierzch ery czołgów? Czy zastąpią je drony? [Debata Defence24]