Siły zbrojne

Zmodernizowane Tigery z brytyjskimi pociskami Brimstone

Tiger HAD,  fot. A.Hładij/Defence24.pl
Tiger HAD, fot. A.Hładij/Defence24.pl

Francuskie śmigłowce Airbus Helicopters Tiger w wersjach Mk3 będą mogły używać pocisków Brimstone 2. Jest to jedna z kilku propozycji zwiększania interoperacyjności francuskich i brytyjskich sił zbrojnych, jakie pojawiły się podczas szczytu dotyczącego bilateralnej współpracy obronno-przemysłowej obu państw. 

Jednym z istotnych elementów kooperacji między obydwoma krajami jest powołanie w MBDA, na mocy umowy międzyrządowej podpisanej w 2015 r., wspólnego zespołu, zajmującego się technologiami rakietowymi. W 2016 roku ma zostać opracowana gama wspólnych rozwiązań brytyjsko-francuskich, polegających zarówno na rozwijaniu nowych rodzajów uzbrojenia, jak też wzajemnej integracji pocisków już znajdujących się na uzbrojeniu partnera.

Z polskiej perspektywy szczególnie interesująca jest porpozycja integracji pocisków kierowanych Brimstone 2 na opracowywanych właśnie modernizacjach i wersjach rozwojowych śmigłowca uderzeniowego  Airbus Helicopters Tiger, gdyż jest on oferowany Polsce w ramach programu Kruk.

Informacji o planach „interoperacyjności rakietowej” francuskich Tigerów i brytyjskich Apache udzielono w czasie kolejnego cyklicznego szczytu dotyczącego współpracy w zakresie obronności z udziałem prezydenta Francji Francois Hollande’a i brytyjskiego premiera Davida Camerona,którzy spotkali się w Amiens.

Czytaj też: Ruszają prace nad Tigerem Mk3

Deklaracja ta jest o tyle interesująca, że dotyczy śmigłowców Tiger w wariancie, który powstanie w ramach tak zwanego programu unowocześnienia w okresie eksploatacji (ang. Mid-Life Update – MLU). Maszyny noszące oznaczenie Tiger Mk3 mają charakteryzować się przede wszystkim wyższą przeżywalnością i lepszym uzbrojeniem, niż obecnie używane przez Francję maszyny Tiger Mk2, które przenoszą pociski przeciwpancerne Spike ER i Hellfire II, ale również PARS3 lub HOT3. 

Czytaj też: DSEI 2015: Nowy brytyjski pocisk dla śmigłowców Apache

Na mocy porozumienia dwustronnego arsenał ten ma zostać poszerzony o rakiety Brimstone 2, a docelowo również o opracowaną przez MBDA UK we współpracy z brytyjskim ministerstwem obrony nową wersją tych pocisków. Nosząca dziś jedynie roboczą nazwę Future Attack Helicopter Weapon brytyjska rakieta bazuje w ponad 90% na komponentach pocisku Brimstone 2. Pocisk ujawniono podczas ubiegłorocznych targów zbrojeniowych DSEI 2015 w Londynie, jednak szczegóły programu są obecnie objęte tajemnicą.

MBDA UK podało, że nowa rakieta wyposażona jest w tandemową głowicę kumulacyjną i podwójny (radarowo-laserowy) systemem naprowadzania. W ramach dostosowania do użycia przez śmigłowce operujące na minimalnej wysokości i wykonujące intensywne manewry w czasie odpalania i naprowadzania, nowe pociski mają istotnie zmodyfikowany system sterowania. Zastosowano również możliwość sekwencyjnego odpalania tandemowych głowic, co umożliwia dostosowanie rakiet do zwalczania różnego typu celów. Broń ta została opracowana jako alternatywa dla rakiet Hellfire stosowanych przez brytyjskie maszyny Apache AH Mk 1.

Dzięki wprowadzeniu tej rakiety na uzbrojenie i zintegrowaniu jej ze śmigłowcem Tiger Mk3, prawdopodobnie wzrośnie zasięg skutecznego rażenia broni przeciwpancernej tej maszyny.

Komentarze