Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowane Su-25SM3 na południu Rosji

Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0

Stawropolski pułk lotniczy wchodzący w skład 4. Armii Lotniczej z Południowego Okręgu Wojskowego otrzymał trzy zmodernizowane samoloty szturmowe Su-25SM3. Samoloty w czasie przebazowania do nowej jednostki pokonały ponad 800 km.

To już czwarta partia tych maszyn dostarczona do tego okręgu co łącznie daje prawie 24 egzemplarze (etat pułku). Po weryfikacji stanu technicznego weszły w system szkolenia pułku.

Su-25SM3 jest przeznaczony do wykonywania bliskiego wsparcia (CAS) wojsk lądowych czy marynarki wojennej. Wersję tę opracowało United Aircraft Corporation pod wpływem doświadczeń z wykorzystania Su-25  w Gruzji, Iraku, Ukrainie i Syrii. Samą modernizację prowadzą lotnicze zakłady remontowe w Kubince, a koniec prac ma nastąpić w 2025 roku.

Zasadnicze zmiany to zamontowanie nowej głowicy optoelektronicznej SOŁT-25 (szesnastokrotny zoom i możliwość śledzenia ruchomych celów w każdych warunkach atmosferycznych na dystansie do 8 km) z laserowym podświetlaczem celu i obserwacją w trybie TV i termowizyjnym. Ponadto wprowadzono aktywny system obrony Witebsk-25 (składający się z radaru obserwującego i systemów wykrywających pociski przeciwlotnicze) działającego w pasmie UV, systemu wskazującego źródło emisji L-150-16M Pastel, zakłócającego L-370-3S i automatycznych wyrzutni dipoli zakłócających) oraz systemu naprowadzania PrNK-25SM-1. Samą łączność ma zapewniać nowy system wymiany danych KSS-25 z anteną Banker-8-TM-1.

Pilot otrzymał nowy nahełmowy wyświetlacz przezierny (system celowania i nawigacji PrsK-25SM-1 Bars) oraz pięciocalowy wyświetlacz wielofunkcyjny.

Reklama

Komentarze (8)

 1. Fanklub Daviena

  Są tanie: 11 mln USD szt. - cena w eksporcie, być może na rynek krajowy taniej. 1 amerykański Abrams kosztuje 9 mln USD (a mówią, że T-14 za 4 mln USD to drogo...), a Tajwanowi w 2019 USA nawet 18 mln USD za 1 Abramsa (przy zamówieniu na 108 sztuk!) zaśpiewały... Czyli jak zniszczy 2 Ambramsy zanim zostanie zniszczony to warto. :)

  1. Davien

   Funku te 11 mln to kosztowal zwykły stary Su-25 a nie nowe wersje:)

  2. Oj znowu wiesz najlepiej? Spradziłeś już jak i gdzie Iskry były malowane?

  3. Vyachik

   Fakty Su-25 wycofany z produkcji w 2017 roku. W służbie z Rosją - około 200 sztuk Modernizacja 1 samolotu kosztuje Rosję nie więcej niż 500 tysięcy dolarów, umowa zostaje zawarta do 2025 roku. To dobra inwestycja. Obsługuje także w ponad 20 krajach. Brał udział w 18 konfliktach wojskowych. Od 2014 r. Su-25 był używany przez ukraińskie siły powietrzne przeciwko separatystom na wschodzie kraju, oficjalne straty wyniosły 6 jednostek. Dla odniesienia A-10 wycofano z produkcji w 1984 r. USA są uzbrojone w około 280 sztuk. Brał udział w 5 konfliktach wojskowych. Koszt jednostkowy - 18 milionów dolarów.

 2. FIODOR

  Samolot świetnie się sprawdza w żerowaniu zagonów pancernych klucz tych samolotów na jednym nalocie niszczy kompanie czołgów , analitycy zachodni zgodnie stwierdzają że zespół dwóch samolotów likwiduje od 10do 12 Leopardów lub Abramsów czy innych systemów pancernych

  1. Pim

   Fiodorze! po co ta skromność? Jeden SU nie startując z lotniska niszczy cały batalion. One się same niszczą na wiadomość o tym, że w okolicy jest SU.

  2. k

   Nie podniecaj się za bardzo. To TYLKO nędzna próba ruskiej odpowiedzi na A-10. PS. Nie używaj rusycyzmów, a raczej polskiego słownika. Po polsku nie mówi się "systemów pancernych".

  3. Reaper

   Myślenie systemowe w dobie cyfryzacji i sieci jest jak najbardziej wskazane. To nie są już czasy zwykłych czołgów i samolotów. Ponadto A-10 do lat 90 były w zasadzie latającym działem, a taktyka użycia w zasadzie opierała się na samobójczej szarży na Radzieckie zagony pancerne z niskiego pułapu w środowisku nasyconym zaawansowanymi systemami przeciwlotniczymi. A-10 ma szczęście że i tak nie wyprodukowali go w oryginalnym zamyśle. A i gdyby nie koniec Zimnej Wojny, zapewne by go chcieli zastąpić zmodyfikowanym F-16.

 3. BUBA

  Duch Ił-2 wiecznie żywy i skuteczny w masowym zastosowaniu...............................................................................

 4. Xxxx

  Doświadczenia zdobyte na Ukrainie? Przecież oficjalnie Rosja nie bierze udziału w tym konflikcie. Pewnie separatyści kupili samoloty na giełdzie w Słomczynie. Tam w dawnych czasach można było kupić wszystko.

  1. Yark

   Ej, zaraz. Wydawało mi się, że w Donbasie nie było używane lotnictwo do działań wojennych :p

  2. fifi

   Było. Ukraina używała tego typu maszyn.Myślenie nie boli.Nie powinno :).

  3. RUDY

   Nie zwracaj uwagi na takie drobiazgi. Na przykład Devien osobiście widział, jak Rosja zaatakowała i zajęła Mołdawię.

 5. Jan

  Tu chodzi o szybką masową produkcję w konflikcie światowym tylko to wygrywa, wiele słyszeliśmy,,,, mieli wspaniale samoloty i technologie ale mieli ich zbyt mało,,, nie da się tanoi szybko wyprodukować f30 albo su 35a ale te samoloty tak da się szybko ich wyprodukować bardzo dużo w krótkim czasie i to jest istota sprawy

 6. 7j7j78j

  przy wysokim nasyceniu środków plot ten samolot nie ma racji bytu.

  1. Navigator

   Na 70 ,metrach i z 0.7 mach z kasetówka nie do pobicia. Kto latal to wie Tylko A10 jest o klase lepszy

 7. krajan

  A są wyświetlacze dziesięciopalcowe..?

  1. M

   Bo to są samoloty wsparcia dla Marynarki Wojennej. Żeby zadziałał, grają w marynarza.

 8. Navigator

  Nasze suczki też czekają na MLU

Reklama