Reklama

Siły zbrojne

Wielkie ćwiczenia artylerii w Rosji

Zdjęcie poglądowe. Fot. en.mil.ru
Zdjęcie poglądowe. Fot. en.mil.ru

Rosyjskie wojska rakietowe i artylerii rozpoczęły zakrojone na dużą skalę ćwiczenia we Wschodnim Okręgu Wojskowym. W manewrach uczestniczy ponad 11 tys. żołnierzy, planuje się ponad 200 strzelań baterii i dywizjonów artylerii. Rosjanie będą doskonalić osiąganie szybkiej gotowości bojowej w garnizonach wojskowych i sprawny przerzut w rejon prowadzonych działań.

Według komunikatu dowództwa rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego, cytowanego przez agencję TASS, ćwiczenia odbywają się w wybranych garnizonach jednostek artylerii rakietowej i artylerii lufowej oraz na 13 poligonach wojskowych położonych m.in. w Krajach: Chabarowskim, Nadmorskim i Zabajkalskim, obwodzie amurskim i żydowskim obwodzie autonomicznym oraz w Buriacji, na Kamczatce i Sachalinie. W manewrach tych ma brać udział łącznie ponad 11 tysięcy  rosyjskich żołnierzy.

W ramach poligonowego rozwinięcia zaplanowano przeprowadzenie ponad 200 strzelań baterii i dywizjonów artylerii, a także ponad 100 szkoleń w zakresie kierowania ogniem. W celu poprawy umiejętności prowadzenia ostrzału artyleryjskiego, co najmniej 50 procent ćwiczeń odbędzie się w nocy, z wykorzystaniem bezzałogowych statków powietrznych z  z kamerami noktowizyjnymi.

służba prasowa Wschodniego OW SZ FR

W ćwiczeniach rosyjscy artylerzyści wykorzystują różnego rodzaju systemy artylerii lufowej i rakietowej oraz rakietowe zestawy przeciwpancerne. Wśród nich wymienia się m.in. haubice samobieżne 2S1 Goździk i armatohaubice samobieżne 2S3 Akacja, 2S5 Hiacynt, 2S7 Pion i 2S19 Msta-S, moździerze samobieżne 2S4 Tulipan i holowane 2B11 Sani. Oprócz nich w manewrach uczestniczą samobieżne wyrzutnie rakietowe BM-21 Grad, Torando-G i BM-27 Uragan, a także samobieżne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków rakietowych 9P148 Konkurs, 9K114 Szturm-S i Kornet-D. Łącznie rosyjskie źródła wspominają o udziale ponad 2,4 tysiąca jednostek ciężkiej techniki wojskowej.

W ramach treningu na poligonach artylerzyści przeprowadzają strzelania w zakresie doskonalenia w zwalczaniu różnego rodzaju celów, zarówno punktowych jak i powierzchniowych, w tym siłę żywą, umocnienia i infrastrukturę, nieopancerzone pojazdy oraz ciężkie wozy bojowe potencjalnego przeciwnika.

Reklama

Komentarze (9)

 1. Rzyt

  U nas to pięć lat przygotowań...aaa nie było wielkie strzelanie langust na 100 rocznicę niby odzyskania czegoś tam co Polska w 39 ponownie utraciła...do dnia dzisiejszego

  1. Artur

   Kolego ostatnio nasze Langusty i wr40 wystrzelaly caly zapas pocisków 122mm Feniksow im nie dali

  2. mick8791

   Mistrzu nie wiem skąd bierzesz te informacje ale chyba z Pudelka... Zapas rakiet jest całkiem spory. A Feniksów nie mogli jeszcze dostać, bo zostały zamówione pod koniec 2019 r. No i tak informacyjnie wr40 i Langusty to jedno i to samo!

 2. asdf

  z uporem maniaka bede zadawal pytanie gdzie amunicja kasetowa dla Krabow oraz Langust? czy ich rozpoznanie dostalo juz drony na wyposazenie?

  1. mrr

   do Langust jest ale stary dobry Hesyt tylko zasięg na razie 15 km bo Francuzi zabronili używania swoich paliw do kasetówek. Do 155 rzeczywiście nie ma a przydałaby się masz rację

 3. zmech0l

  Policzmy na szybko ! 12xTornado z głowicą 120kg to wagomiar salwy ok 1440kg, polska Langusta 19x40 to ok 760. Zasięg Langusty to 40km, Tornado-S to od 80 do 120km (będzie więcej). CEP niekierowanych pocisków Feniks to nieco ponad 1% zasięgu czyli 400-500m przy maks zasięgu, CEP rosyjskich kierowanych rakiet to maksimum 50m. Polska artyleria jest 2x słabsza w wagomiarze, 2 do 3x słabsza w zasięgu i 10x słabsza w skupieniu salwy. Langusta bez podsterowywanej lub precyzyjnej amunicji nadaje się co najwyżej do burzenia kwartałów miast a nie ognia kontrbateryjnego

 4. Beltwa nasza duma

  Nic nie mówią o celności ruskiej salwy Czyli sukces?

  1. Zmasowany ogień jest przeważnie zawsze celny. Jak to się mówi w sztukach walki: prawdziwa siła techniki się nie boi.

  2. Grzegorz Brzęczyszczykiewicz

   A jak celności jest według ciebie wymagana dla rakiet kasetowych co pokrywają "ogniem" kilka hektarów?

  3. laboba

   Chyba pola ziemniaków tam pokryją tym ogniem.

 5. Bever

  cwicza sie do uderzenia na Polske, a my nie mamy nawet celow cwiczen ani planu obrony kraju omowionej. zolnierz walczxyc ma z niezidentyfikowanym wrogiem gdzies tam

  1. dropik

   oczywiście i tak od 200 lat: słoń , a sprawa polska :P

  2. Yaro

   Na czym opierasz swoją opinię o wszechwiedzący? Bo tak Ci się wydaje? To trochę za mało...

 6. mirmił

  Nasze Langusty ani zipną przykryte ogniem Tornado-G a Moskal ma jeszcze kilka innych literek przy "Tornado"

  1. k

   O ile dojadą, wykryją, trafią itd... itd ... To wszystko działa też w drugą stronę. A jak się porówna zasięgi tych twoich Tornad i np Kraba to już takie proste, łatwe i przyjemne nie jest.

  2. mm

   Tornado-S 120km zasięgu, Krab 40km, o wagomiarze salwy nie wspomnę więc z czym do gości ?

  3. Davien

   Tornado-S zasieg do 84km. 120km ma jedynie jeden koszmarnie drogi pocisk z naprowadzaniem GLONASS. Tornado-G zasięg do 40km

 7. MAG

  My to dopiero mamy wojska rakietowe,Langusta która w końcu będzie miała zasięg 40 km i na tym koniec naszych wojsk rakietowych

  1. k

   No chyba o czymś zapomniałeś. Czyżby celowo?

  2. kk

   o czym ?

  3. MAG

   O czym rzekomo celowo zapomniałem,wymieniłem cały sprzęt jaki posiada nasza artyleria rakietowa czy może coś jeszcze schowanego mamy???

 8. Niuniu

  Każdy sprzęt wojskowy nawet najdoskonalszy to złom. Każda złotówka. euro, dolar czy rubel wydany na wojsko to wyrzucone pieniądze których brakuje na inne dużo ważniejsze cele. To jakaś paranoja, mamy XXI wiek, planujemy laty załogowe na inne planety, potrafimy manipulować genami i tworzyć życie robiąc konkurencję Bogu a jednocześnie jak neandertalczycy rozwiązujemy różnice zdań używając przemocy i mordując się nawzajem z zastosowaniem coraz bardziej wymyślnych metod. To obłąkane.

  1. QRF

   Nie, to nie jest obłąkane... to 3mln lat ewolucji. A jak masz problem z wojskiem to weź kredki i maluj kwiatki na chodnikach i ulicach a nie marudzisz na forum gdzie 90% artykułów jest o wojsku lub technice wojennej.

  2. Lao Shi

   Jeśli mamy tendencję do manipulowania genami, to automatycznie determinuje to pojawienie się wojen.

  3. Piotr

   Gdyby nie wojny to ilość ludzi na ziemi już dawno wykończyła by cały ekosystem i by było po życiu na tej planecie. Ludzkość to rak tej planety.

 9. Zlomiarz

  Zlom na poligonie bedzie co brać z magazynu

  1. Kk8811

   Ten złom przewyższa w każdym calu naszą "altylerie"

  2. Jan

   Ukraińcy to dopiero mają sprzęt. Bhaha

  3. Ja Nusz

   To prawda. Jeden z lepszych na świecie. Dowodem próba zakupu przez Chiny udziałów w ukraińskiej fabryce, która produkuje jedne z najlepszych silników na świecie do helikopterów. Do niedawna 80% szło do Rosji, która próbowała zająć cały Donbas bo tam jest jest najwięcej tych fabryk. 3 lata temu ukradli w zajętym przez zielone ludziki Krematorsku całe ciągi technologiczne i wywieźli białym transportem. Fabryka produkowała optoelektronikę do rakiet taktycznych.

Reklama