Reklama

Siły zbrojne

Zmiany w odprawach mieszkaniowych? Jednoznaczna deklaracja MON

Fot. st. szer. Wojciech Król/CO MON
Fot. st. szer. Wojciech Król/CO MON

Pogłoski o zmianach przepisów i warunków służby cyklicznie docierają do garnizonów w całym kraju. Czy jest w nich ziarno prawdy? Niewątpliwie uprawnienia związane z wypłatą odpraw mieszkaniowych stanowią ważny czynnik przy podejmowaniu decyzji o kontynuowaniu służby lub pożegnaniu z mundurem. Zapewnienia w tej sprawie wystosował Minister Obrony Narodowej.

Pogłoski o zmianach przepisów w zakresie warunków służby, odprawy mieszkaniowej i emerytalnej, mundurówki oraz sposobu wyliczania emerytur to nic nowego. Cyklicznie docierają one do garnizonów w cały kraju i od lat były i są dementowane na wielu poziomach – od organów przedstawicielskich po najwyższych rangą polityków – ministra, premiera czy prezydenta.

Pomimo składanych publicznie deklaracji wojskowi podchodzą do nich z dużą rezerwą wynikającą z bardzo ograniczonego zaufania do deklaracji politycznych. Niewątpliwie pogłoski na temat planowanych rzekomo przez rząd i resort obrony narodowej zmian w przepisach ograniczających uprawnienia żołnierzy przyczyniają się obok wielu innych czynników do stosunkowo wysokiego poziomu przedwczesnych odejść ze służby. Dotyczy to zwłaszcza grupy żołnierzy, którzy nabyli podstawowe prawa emerytalne a obawiają się niekorzystnych zmian (odprawy mieszkaniowe i emerytalne, wysokość przyszłej emerytury).

Wątpliwości i sygnały w tym zakresie przedstawiane były m.in. w lutym br. przez Prezydium Organów Przedstawicielskich z Sebastianem Chwałkiem, ówczesnym sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Minęło kilka miesięcy, a do sprawy osobiście odniósł się Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. Szef resortu obrony narodowej 17 maja skierował pismo do żołnierzy Wojska Polskiego. Dokument ten został także opublikowany na oficjalnym profilu MON w serwisie społecznościowym Twitter.  

Mariusz Błaszczak w piśmie skierowanym do żołnierzy podkreśla, że Wojsko Polskie jest fundamentem i gwarantem bezpieczeństwa, żołnierze wykazują się kunsztem i profesjonalizmem. Wskazuje, że jego osobistym priorytetem jest „aby Wojsko Polskie było nowoczesne i efektywne”, a podstawą jest tu zapewnienie odpowiednich warunków do pełnienia służby. Minister zapewnia, że z uwagą wsłuchuje się w głosy organów przedstawicielskich i wątpliwości w obszarach przepisów emerytalnych i odpraw mieszkaniowych. W piśmie skierowanym do jednostek wojskowych minister zapewnia, że „nie są prowadzone żadne działania, które mogłyby doprowadzić do pozbawienia żołnierzy tych należności”. Wskazuję, że resort nie planuje „ograniczeń ani cięć wydatków, które skutkowałyby ich obniżeniem”. Mariusz Błaszczak podkreśla, że „wojskowy system emerytalno-socjalny nie zmieni się na niekorzyść żołnierzy Wojska Polskiego” tak długo jak będzie sprawował funkcję Ministra Obrony Narodowej.

Czy pismo ministra wpłynie korzystnie na nastroje w wojsku? Zapewne wielu żołnierzy przyjmie je jako dobrą monetę, będą zapewne także tacy, którzy podejdą do tej kwestii z dozą wątpliwości mając w pamięci polityczne deklaracje składane przez poprzedników Mariusza Błaszaka. Pewnym jest jednak, że realizacja ambitnych planów rekrutacyjnych wymaga stabilnych warunków służby oraz zatrzymania w niej doświadczonych żołnierzy, bowiem nowi rekruci muszą mieć doświadczonych mentorów.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Pan

    Dopóki będzie Ministrem ? Ciekawe. Więc nie ma na co czekać, tylko trzeba szybko podjąć tą trudną decyzję jeszcze przed zmianą Ministra MON.

Reklama