Siły zbrojne

Zmiany w Biurze ds. Umów Offsetowych MON

Śmigłowiec AW101 Merlin Mk4. Fot. Leonardo Company / Flickr
Śmigłowiec AW101 Merlin Mk4. Fot. Leonardo Company / Flickr

Obowiązki dyrektora Biura ds. Umów Offsetowych czasowo pełni płk Jacek Najs, który zastąpił na tym stanowisku gen. Stanisława Butlaka.

Biuro ds. Umów Offsetowych jest wyspecjalizowaną komórką MON, odpowiadającą za zarządzanie procesem przygotowania i realizacji umów offsetowych, zawieranych przy okazji umów z zagranicznymi dostawcami sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP. Powstało w 2014 r., gdy po wejściu w życie nowej ustawy zadania związane z offsetem przekazano z ówczesnego Ministerstwa Gospodarki do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Biuro negocjowało m.in. dwa największe zestawy umów offsetowych związanych z zawarciem kontraktów: na realizację pierwszego etapu programu Wisła o łącznej wartości 950 mln złotych i na kupno śmigłowców wielozadaniowych AW-101. W tym drugim przypadku łączna wartość zawartych umów wynosi blisko 400 mln złotych.

Pełniący obowiązki dyrektora Biura płk Jacek Najs pracował pod kierunkiem gen. Butlaka.

Gen. Stanisław Butlak, dotychczasowy Dyrektor Biura, wcześniej zajmował wiele istotnych stanowisk dowódczych, był, m.in. szefem wojsk rakietowych i artylerii wojsk lądowych i zastępcą szefa szkolenia wojsk lądowych, a także szefem zarządu szkolenia – P7 Sztabu Generalnego WP oraz radcą generalnym MON-u ds. uzbrojenia i modernizacji.

Komentarze (11)

 1. donek

  offset jest doliczany do ceny zakupu zazwyczaj, takze trzeba sie mocno zastanowic czy taka zdolnosc jak 'sewis tapicerki' czy produkcja nakretek do wyrzutni rakiet wgl sie nam oplaca.

  1. Gts

   Otóż to, dlatego najczęściej i najlepiej jest wchodzić w deale, które dają realny ofset i taki, który jesteśmy w stanie przyjąć. To determinuję wybór łańcucha dostawców. Przy okazji F-35 nie dostaniemy nic i nic przyjąć nie będziemy w stanie. Przy F-16 dostajemy np, serwis. Przy Caracalach moglibyśmy liczyć na produkcję H225M, padały różne propozycje pozyskiwania uzbrojenia z dość interesującym ofsetem, niestety wiele z tych propozycji trafiło na śmietnik.

  2. Wawiak

   Jaką produkcję Caracali? Nie słyszałeś jak na to zareagowały francuskie związki zawodowe? Ich minister w trymiga wszystko odszczekał, więc produkcja, czy nawet składanie nie wchodziły w grę.

  3. Zenek

   A jednak można wybudować fabrykę https://www.defence24.pl/czesci-do-smiglowcow-airbusa-powstana-na-wegrzech

 2. Marek1

  I etap Wisły - wartość kontraktu 4,75 mld. USD - wynegocjowano offset na poziomie ... ok 7% wart. umowy. Kontrakt na 4 szt. śmigłowców AWU101 - wart. 1,65 mld PLN - wynegocjowano nieomal równie żenujący "offset" warty ok 20% ceny zakupu. Dla PRZYPOMNIENIA - dla umów takiej wartości jak np. Wisła światowym standardem jest offset CO NAJMNIEJ 50%. No, ale po co nam jakieś tam światowe standardy, nasze Biuro ds. ma swoje ...

  1. Ukulele

   Offset jest wliczany przez producenta do ceny kontraktu, nikt ci nic nie da za darmo, bo ty zrobiłeś łaskę i coś kupiłeś.

  2. dim

   W porządku. Tylko jeszcze wymień tu nabywców "Patriotów" i wskaż którzy z nich załatwili offset 50% i przy jakim wzroście ceny. Z góry dziękuję za wysiłek.

  3. K.

   Amerykanie zawsze mieli kłopot z przekazywaniem technologii . Może warto zadać sobie inne pytanie . Czy należy od nich kupować sprzęt? W naszym przypadku to dyskusyjne, bo duże zakupy miały zapewnić nam transfer technologii . Moim zdaniem problemem jest także sposób prowadzenia negocjacji przez obecny rząd , a tak naprawdę to jej brak . Najpierw wskazuje się dostawce a później ogłasza negocjacje . Najpierw kupuje się drogi system np.IBCS a później zastanawia się w jakim zakresie się go wykorzysta. Dobrym przykładem jest także Patriot.Pierwotnie został wybrany w trochę innej konfiguracji ale za znacznie mniejsze pieniądze. Poczym zaczęto znowu negocjacje i kupiono go na znacznie gorszych warunkach. Pytam się po co ? Był za tani?

 3. milwaw

  A ja się tylko tak zapytam KIEDY WRESZCIE POWSTANIE JEDNA AGENCJA UZBROJENIA z nowymi kompetentnymi ludźmi, którym będzie zależeć na sprawnym rozwoju naszej armii i przemysłu?????

 4. buszujący

  Offset to nie tylko produkcja śrubek. Offset to także możliwość zapoznania się z najnowszymi technologiami przez kadrę inżynierską czy nawet zwykłych pracowników. A to jest bezcenne. Wiedza to podstawa. Bez niej faktycznie możemy produkować tylko śrubki. Bo własnego nowoczesnego produktu nie stworzymy.

 5. Eryk

  Jeśli nowy d-ca do tej pory pracował pod kierownictwem poprzedniego, to na 100% nic się nie zmieni i nadal będzie to żenujące badziewie. Tak na "chybcika" oceniając, to w ogóle żadnego offsetu nie powinniśmy brać od nikogo! Bo nie potrafimy w ogóle tego zrobić! Nie mamy negocjatorów, więc i skutki są mizerne!! Marnowanie kasy!! PS. Do autorów strony Def24. Czy ktoś z redaktorów mógłby rzetelnie podsumować dotychczasowe nasze offsety. Zrobić taką "smartną" analizę?? Myślę, że wielu tu z ochotą by się z nią zapoznało!!

 6. Taka prawda !

  Co poszedł ktoś siedzieć z kierownictwa ? Prztdałoby się jeszcze zamknąć połowę "fahofcuf" z IU !

 7. Zły

  Aha, czy zatem to gen Butlak jako artylerzysta ma na swoim koncie "sukces" usunięcia z kontraktów na Raka i Kraba amunicji do nich? Czy jako artylerzysta to on blokował modernizację strupieszałych Bm21 do dobrego standardu Langusta2? Czy jako radca ds Uzbrojenia wycofał 100 000 szt RPG76 zamiast dokupić do nich zapalniki? Czy to on uniemożliwił wdrożenie dla najnowszych naszych dział najlepszego posiadanego systemu Topaz?? Czy może ktoś inny?

  1. xyz

   W dowództwie Wojska Polskiego jest tylu agentów służących zagranicy, że ciężko przypisać jednemu poszczególny sabotaż.

  2. hakun

   Najnowsze działa to sh Krab jeśli dobrze pamiętam. A one przecież posiadają system Topaz.

  3. Gts

   Wszyscy mają podobne wrażenie. Agenci wielu stron ze wspólnym mianownikiem, albo niekompetentni amatorzy, ktorych wciąga się na stołki by sobie dorobili albo wyrobili wpisy w CV, ewentualnie wypełniali wszelkie rozkazy z gory, nie buntowali się i nie zadawali pytań.

 8. Fxx

  Przede wszystkim biuro odniosło spektakularny sukces w sprawie offsetu na Caracala.

  1. Gts

   Chyba porażkę dekady.

 9. Gts

  Można w sumie je zamknąć, taka mają efektywność.

 10. BUBA

  Przecież nie ma porządnego offsetu...wdrażać uchwyty do noszy czy tapicerkę do śmigłowca może jedna osoba...no chyba ze produkcja konstrukcji wyrzutni Patriota z profili stalowych wymaga wielu specjalistów....

 11. Karol

  Biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie ostatnie zakupy są w praktyce pozbawione offsetu to chyba to biuro nie ma większego sensu.