Reklama

Siły zbrojne

ZM z Tarnowa dostarczą środki techniczne do armat 23 mm

Zestaw ZUR-23-2KG. Fot. ZM "Tarnów"
Zestaw ZUR-23-2KG. Fot. ZM "Tarnów"

3. Regionalna Baza Logistyczna poinformowała o zakończeniu postępowania, którego celem jest zapewnienie dostaw materiałowych środków technicznych do 23 mm armat plot. ZU-23-2 oraz ZUR-23-2 wszystkich typów.

Procedurę przeprowadzono w trybie ograniczonym (z ograniczeniem do trzech liczby podmiotów, mających otrzymać Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia).  Do oceny ofert posłużyło jedynie kryterium ceny.  Ostatecznie wpłynęła jedna oferta - od należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Zakładów Mechanicznych Tarnów SA.

Przeciwlotniczy Zestaw Artyleryjsko-Rakietowy ZUR-23-2KG /Fot. ZM Tarnów
Przeciwlotniczy Zestaw Artyleryjsko-Rakietowy ZUR-23-2KG. Fot. ZM Tarnów

Zestaw ZUR-23 jest produkowany przez Zakłady Mechaniczne w Tarnowie od 1972 roku. W 1987 r. uruchomiono w tarnowskiej fabryce produkcję lądowego zestawu ZUR-23-2S ”Jod”. W najnowszych wersjach, oprócz armaty kalibru 23 mm, wyposażono go w wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych "Grom", które zastąpiły licencyjne wyrzutnie kierowanych pocisków rakietowych 9K32 Strzała-2M produkowanych w zakładach Mesko. ZUR-23-2 posiada elektryczne napędy obrotu i podniesienia, w nowszych wersjach wyposażony jest też w celownik programowalny CP-1 lub celownik kolimatorowy CKE-2, a także noktowizory. 

Reklama

Komentarze (3)

 1. 666

  @Marek1 Nie doceniasz sprytu naszych decydentów, to taka niby głupia i prymitywna metoda, ale oni wiedza że taka chorągiewka jest całkowicie odporna na ataki hakerskie, na zagłuszanie wszystkich częstotliwości radiowych, a nawet impuls elektromagnetyczny eksplozji jądrowej. Nie wspominając już że działa bez baterii. Widzisz? Same zalety.

 2. Materiałowy środek techniczny

  Części zapasowe ktore powinny być free w okresie gwarancyjnym A więc KICHA przetargu gdzie gwarancja to 20% Nikt tego nie sprawdza w rzeczywistości A LOGISTYKA powinna być odpowiedzialna

 3. Marek1

  Wzruszający i jednocześnie mocno irytujący jest widok d-cy działonu z chorągiewkami żywcem wyjęty z czasów II wś. Dla ZM Tarnów i polskich MON-ów czas się wtedy zatrzymał i tkwią oni mentalnie w tym okresie do dziś. Tarnów w sumie można zrozumieć - PO CO starać się o innowacyjność produkcji, jak i tak każdy MON kupi dla WP każdą ilość archaicznych zestawów ZSU-23-2/ZUR-23-2 ?

  1. antymitoman

   Znaczy się co, Amerykanie w warunkach pokoju na ćwiczeniach, dla bezpieczeństwa nie używają takich działonowych z chorągiewkami? I te zestawy są jak najbardziej potrzebne: to największe co wchodzi na niededykowany pojazd, np. pick-upa czy pakę Stara. Czegoś większego na to nie upchasz. A jest coś potrzebne, co oprócz OPL zapewnia wsparcie ogniowe przewyższające dystansem i siła ognia WKM - chcesz na drogowe posterunki kontrolne czy wartownie obozów dawać kosztowne SPAAG jak Loara czy Gepardy? Ile ich będziesz miał? I narazisz na wysadzenie osiołkiem z trotylem? Do małych tanich dronów chcesz strzelać AMRAAMami? Problemem nie jest to że MON nie kupuje Jodków, ale że oprócz nich nie mamy czegoś lepszego, a Jodki są bardzo potrzebne.

Reklama