Reklama

Siły zbrojne

ZM Tarnów: produkty po badaniach - gotowe do produkcji na XXI MSPO

 • Fot. AgustaWestland.
  Fot. AgustaWestland.
 • Fot. aeronautica.difesa.it
  Fot. aeronautica.difesa.it
 • HNLMS „Karel Doorman”. Fot. www.defensie.nl
  HNLMS „Karel Doorman”. Fot. www.defensie.nl

Tarnowskie Zakłady Mechaniczne, wchodzące w skład Polskiego Holdingu Obronnego na największych targach branżowych promować będę głównie wyroby, które przeszły już komplet badań i są przygotowane do uruchomienia produkcji seryjnej. Dotyczy to między innymi ręcznego granatnika powtarzanego RGP-40 oraz karabinu wyborowego 8,6 mm.Granatnik rewolwerowy został zaprojektowany w wyniku współpracy tarnowskich konstruktorów z ekspertami z WAT. Na potrzebę wprowadzania podobnego sprzętu do wyposażenia naszej armii zwracali uwagę żołnierze, którzy brali udział na misjach w Iraku. Tam podobne granatniki wykorzystywało wojsko amerykańskie. Polscy żołnierze pod wrażeniem ich skuteczności postulowali stworzenie rodzimej konstrukcji. W Tarnowie opracowano rozwiązania konstrukcyjne broni, która prostotą, niezawodnością i funkcjonalnością zastępuje wiele środków ogniowych. Dla zapewnienia lekkości i bezawaryjności prócz stopów aluminium wykorzystano komponenty tytanu. Przy niewielkiej masie i rozmiarach granatnik jest obsługiwany i przenoszony przez pojedynczego żołnierza, a w razie potrzeby zapewnia solidne wsparcie ogniowe. Może pełnić rolę podręcznej, artylerii, ale możliwości jego zastosowania jest znacznie więcej. Ogranicza je jedynie liczba rodzajów amunicji, których obecnie jest na rynku blisko 30. RGP-40 do odległości 400 metrów może strzelać np. pociskami dymnymi lub gazem obezwładniającym. Dlatego sprzęt prócz wojska wykorzystywać mogą także policjanci, pogranicznicy oraz służba więzienna a nawet firmy ochroniarskie. Można też strzelać kulami gumowymi lub pociskami kinetycznymi, wykorzystywanymi do bezwybuchowego wyważania drzwi. Ponadto można wykorzystywać pociski z siatką, umożliwiającą obezwładnienie agresywnie zachowujących się ludzi lub zwierząt.Więcej: ZM Tarnów na Air Show zaprezentuje nowe uzbrojenie dla Głuszca

Zakłady Mechaniczne Tarnów jako wiodący producent wojskowej broni precyzyjnej są przygotowane do decyzji o uruchomieniu produkcji seryjnej karabinu wyborowego kalibru 8,6 mm. Dotychczas przedsiębiorstwo zaopatrywało armię w karabin wyborowy Bor 7,62 mm oraz w przeciwsprzętowy Tor 12,7 mm. Prace przy wzmocnionej odmianie Bora, do której wprowadzono poprawki, wynikające z uwag wojskowych użytkowników trwały od kilku lat. Zmiany konstrukcyjne dotyczyły np. poprawy trwałości lufy, co w przypadku nasilonych treningów snajperów jest istotne. Zastosowanie amunicji Lapua Magnum (8,6 x 70 mm) w karabinie pod nazwę Alex-338 znacznie poprawiło celność broni na dłuższych dystansach. Zapewnia to niemal dwa razy większa energia pocisku, przy stosunkowo niskiej masie tylko o 400 gram wyższej od Bora. Nowa broń wyborowa służy do strzelania na dystansach sięgających nawet 1500 m. Karabin zapewnia celne trafienia na dużych odległościach, na mniejszych cel może się znajdować nawet za lekką przesłoną np. za szybą czy cienkimi drzwiami. Konstrukcja w układzie bezkolbowym, z chwytem przed magazynkiem, daje możliwość zastosowania standardowej lufy przy mniejszej długości całej broni. – Jest to skutecznie uzupełnienie dotychczasowych możliwości broni precyzyjnej, które pozwoli strzelcowi wybierać właściwy środek do postawionych przed nim zadań - podsumowuje dyrektor handlowy ZM Tarnów Tomasz Berezowski.

Więcej: Tytan z granatnikiem rewolwerowym RPG-40

Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. podczas MSPO w Kielcach pokażą także między innymi: zmodernizowany karabin 7,62 UKM 2000, prezentowany pod roboczą nazwą 2013 oraz uzbrojenie dla śmigłowców i platform latających. Kieleckie targi rozpoczynają się 2 i potrwają do 5 września. Po raz pierwszy mają być miejscem spotkania i dyskusji szefów największych firm branży obronnej z Polski, Francji, Niemiec, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. To właśnie Polski Holding Obronny podczas MSPO będzie gospodarzem szczytu przedstawicieli przemysłów obronnych z tzw. Trójkąta Weimarskiego oraz Grupy Wyszehradzkiej.

ZM Tarnów

(MG)

 

Reklama

Komentarze

  Reklama