Siły zbrojne

"Żelazna Kopuła" nad armią USA?

Zestaw Iron Dome na ciężarówce prezentowany na targach Eurosatory. Fot. J.Graf/Defence24.pl
Zestaw Iron Dome na ciężarówce prezentowany na targach Eurosatory. Fot. J.Graf/Defence24.pl

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku siły zbrojne Stanów Zjednoczonych wprowadzą na uzbrojenie dwie baterie systemu Iron Dome (pol. "Żelazna Kopuła") - informacje takie podała strona internetowa The Times of Israel.

Dwie baterie tego systemu zakupiono w początkach tego roku w celu przeprowadzenia testów skuteczności systemów radarowych, efektora oraz oceny zakresu możliwości korzystania przez siły lądowe USA. W późniejszym terminie pojawiły się też informacje, że zastosować go zamierza także Korpus Piechoty Morskiej (USMC).

Wprowadzony na wyposażenia wojsk izraelskich w 2011 r. Iron Dome jest jednym z komponentów systemu obrony powietrznej Izraela, wykazał się skutecznością wynoszącą - oficjalnie - ponad 90%. Stał się więc szybko obiektem zainteresowania wielu krajów.

Efektem zainteresowania wyrażonego przez Stany Zjednoczone jest wspólny projekt Rafael Defence Systems i Raytheon Technologies zmierzający do zaproponowania wersji eksportowej, przystosowanej do współpracy z innymi amerykańskimi systemami. Projekt ten nosi nazwę SkyHunter. Ma opierać się na radarach AN/MPQ-64 Sentinel (działających w pasmie X). 

Iron Dome został zaprojektowany  jako system V-SHORAD (Very SHORt Air Defence - Obrony Powietrznej Bardzo Bliskiego Zasięgu) do zwalczania ostrzału z użyciem pocisków rakietowych, moździerzowych lub artyleryjskich. Ma też możliwość zwalczania Bezpilotowych Statków Powietrznych.

Komentarze (7)

 1. SZARIK

  Skoro USA decydują się na zakup mobilnej wersji Iron Dome do obrony swoich wojsk operacyjnych przed napadem powietrznym i ostrzałem rakietowym i moździerzowym , to Polska tez powinna to zrobić. Uzyskalibyśmy kompatybilność naszej OPL krótkiego zasięgu z naszymi sojusznikami z US ARMY. Oczywiście moglibyśmy wzbogacić Iron Dome o artylerię lufową czyli Loarę 2 do zwalczania dronów i pocisków moździerzowych by zaoszczędzić rakiety na trudniejsze cele. Moglibyśmy także wprowadzić do tego systemu nasze radary. W sumie mielibyśmy mobilny i stosunkowo tani i efektywny system OPL.

 2. reno

  czyli skyceptor. bo to jest pierwowzor.

  1. Davien

   Nie, skyceptor to pochodna Stunnera z zestawu Dawid's Sling a nie Iron Dome, tu jest pocisk Tamir.

  2. Nikt

   Z David Sling wywodzi się Skyceptor

  3. Etam

   Jaki SkyCeptor? Jeśli już to musiałby to być dwustopniowy Stunner! A poza tym pociski do Iron Dome to Tamir! Mylisz systemy, mylisz efektory.

 3. Extern

  Dlaczego Amerykanie przestali wierzyć w swoje lotnictwo i nagle potrzebują takiej obrony?

  1. Davien

   Extern cięzko uzyc F-16 czy F-35 do zestzreliwania rakiet ze Smierczy czy innej amunicji tego typu.

  2. Matnet

   Nie przestali, to obrona przed atakiem rakietowy z ukrycia i z bliskiego zasięgu

  3. Marek

   Może z tego powodu, że Iron Dome to system, który powstał po to, żeby chronić Izraelitów przed ostrzałem artyleryjskim i rakietowym, czego samoloty raczej nie potrafią robić tak skutecznie?

 4. zdegustowany

  Patriot to jednak wielka klapa ...., a najspieszniejsze jest to, że Iron Dome zaprojektowali Rosjanie żydowskiego pochodzenia którzy wyemigrowali do Izraela i do dziś rozmawiają po rosyjsku ...

  1. Davien

   Kolejny... Rozumiem że chccesz strzelać PAC-3/3MSE do pocisków artylerii rakietowej czy jakiegos drona z Biedronki?? A System Iron dome powstawał przy współudziale USA, podobnie jak reszta OPL/OPRAK Izraela. I ani Rafaela ani IAI nie załozył żaden rosyjsi zyd, tak samo minister obrony co przyjał iron dome do uzbrojenia z twoją Rosją nie ma nic wspólnego wiec zmyslaj dalej:)

  2. Nikt

   Od kiedy Patriot to system C-RAM? O.o

  3. Marek

   Przy Patriocie rosyjskie S-330 czy S-400 to jest nic innego jak bardzo wielka klapa. Co do Rosjan zaś nikt nie twierdzi, że to są idioci. Tytułem przykładu Rosjanie carscy zrobili Amerykanom jeden z najlepszych samolotów używanych podczas DWS produkowany przez amerykańskie firmy w USA. W tym samym czasie w Rosji sowieckiej Rosjanie budowali zaprojektowane przez siebie graty, które rozpadały się w powietrzu. Tak więc to, co napisałeś jest jedynie dowodem na to, co potrafię Rosjanie wtedy, kiedy nie mieszkają u siebie, tylko w normalnym cywilizowanym kraju.

 5. Józuś

  Nie ma co zazdrościć Izraelczykom tego systemu. My dzięki naszemu IU i politycznym decydentom mamy przecież pioruny i inne łapki na muchy.

  1. Analityk

   Pioruny to inna klasa systemu. Warto się dokształcić zanim się coś napisze.

  2. Marek

   Gdybyśmy wydawali tyle na zbrojenia ile wydaje Izrael, mielibyśmy tyle bezzwrotnej pożyczki ile ma to państwo corocznie od USA i jeszcze do tego współpracę ze strony firm amerykańskich, to wtedy twoja krytyka była by uzasadniona. Niestety tak nie jest, więc zanim coś napiszesz zastanów się co piszesz.

 6. On

  My natomiast mamy polski system obrony powietrznej Durszlak :)

 7. MAZU

  Dwie baterie tego systemu zakupiono w roku 2020 w celu przeprowadzenia testów skuteczności systemów radarowych, efektora oraz oceny zakresu możliwości korzystania przez siły lądowe Polski. Trwają rozmowy o produkcji systemu w Polsce. M