Reklama

Siły zbrojne

„Żelazna Dywizja” osiągnęła wstępną gotowość operacyjną

Rosomak WD na wystawie Sił Zbrojnych RP. Fot. Maciej Szopa/Defence24
Rosomak WD na wystawie Sił Zbrojnych RP. Fot. Maciej Szopa/Defence24

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że najmłodszy związek taktyczny Wojska Polskiego - 18. Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka - osiągnęła wstępną gotowość operacyjną.

Formowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęło się na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka pod koniec 2018 roku kiedy to utworzono dowództwo dywizji w Siedlcach. Obecnie w jej składzie znajdują się trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna z Warszawy, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina oraz 18. pułk logistyczny w Łomży i 18. batalion dowodzenia z Siedlec.

Numer "18" dywizji to nawiązanie do obchodzonej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz do tradycji 18. Dywizji Piechoty z czasów II Rzeczpospolitej. Była to jednostka, która wyróżniła się w czasie wojny polsko-bolszewickiej i w ówczesnej prasie była nazywana "Żelazną Dywizją" - ta nazwa przylgnęła również do współczesnej dywizji. Jej dowódcą jest gen. dyw. Jarosław Gromadziński.

Zgodnie z harmonogramem osiągania przez 18 Dywizję Zmechanizowaną gotowości do podjęcia działań, 30 czerwca br. dywizja osiągnęła wstępną gotowość operacyjną (ang. Initial Operational Capabilities – IOC). Pełną gotowość operacyjną dywizja osiągnie w drugim kwartale 2021 r., kiedy w ramach ćwiczenia Dragon-21, jako pierwszoplanowy ćwiczący, dywizja zostanie poddana certyfikacji

Ministerstwo Obrony Narodowej

Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej możliwe było po zakończeniu pierwszego etapu tworzenia czwartej dywizji Wojska Polskiego. W latach 2018-2020 w jej struktury włączone zostały, bądź utworzone, wyżej wspomniane jednostki oraz mniejsze pododdziały, takie jak grupy wsparcia współpracy wojskowo-cywilnej (CIMIC) oraz operacji psychologicznych (PSYOPS). W drugim etapie budowy, tj. w latach 2021-2026, planuje się sformowanie pułku artylerii i przeciwlotniczego, batalionu rozpoznawczego, a także pułku inżynieryjnego, z przeznaczeniem do wykonywania zadań na rzecz 18 DZ. 

W dalszej części komunikatu możemy przeczytać o otrzymaniu przez 18. Dywizję dwóch wozów dowodzenia zbudowanych na platformie kołowej KTO Rosomak. Ich dostawa, która formalnie zakończyła się w czwartek 2 lipca podczas ceremonii z udziałem szefa MON Mariusza Błaszczaka, jest efektem umowy zawartej 3 września 2019 r., o wartości 24,7 mln złotych brutto. Zgodnie z umową, oprócz wozów dowodzenia, firma ROSOMAK S.A. dostarczyła Grupowy Zestaw Naprawczy (GZN) oraz Zestaw Części Zamiennych (ZCzZ), a także przeprowadził kompleksowe szkolenie załóg.

Reklama

Komentarze (46)

 1. JW 0000

  Artykuł nie odpowiada na podstawowe pytanie- czy utworzenie 18 dywizji wpłynęło na zwiększenie możliwości obronnych Polski na kierunku wschodnim? Wydaje się , że powstała jedynie kolejna struktura biurokratyczna nad brygadami wchodzącymi w skład dywizji. Wzmocnienie brygad na wschodzie Polski możliwe jest bez tworzenia dodatkowej dywizji.

  1. 46

   Właściwie ostatnim zdaniem powiedziałeś wszystko co trzeba. Jeśli brygady otrzymają silną artylerię i parasol przeciwlotniczy, do traci sęs tworzenie kolejnego sztabu .

 2. Adam

  Papier wszystko przyjmie. Niedzielni komandosi i czwarta dywizja. Cały pis...

  1. Kot w butach

   Gotowość operacyjna to osiągnęła policja na Żoliboru 8 suk przed domem PREZESA Pilnuje kota 24x7 Koszt miesięczny 3 mln pln DOJNA ZMIANA

  2. Perla Lubelska

   Żelazna pilnuje Chełmu MATECZNIK PIS u

 3. Rhotax

  Bardzo prosze redakcję o porównanie siły tej Dywizji do BRYGADY zmechanizowanej uderzeniowej FR . z 2016 to było 3 bataliony zmechu i 1 tanków 4 bataliony artylerii 2 lufowe i 2 rakietowe od groma innych batalionów OPL wszelakiego zasięgu anty-tankowych i innej maści . Porównajcie pls . Coś mi się zdaje że Brygada w FR ma większa siłę no i na byle APC czy IVF ma napaćkane PPK po 2 lub więcej albo z luf 100 mm może wystrzeliwać . Oraz Analiza co i w jakim czasie może zatrzymać ta Dywizja i kiedy od informacji o ataku w 100% wyjechać za bramy . REALNIE bo płacimy za to i fajnie by było wiedzieć na ile to ma sens i czego potrzeba .

  1. Adam

   Serio, chcesz żeby Ziobro redaktora zamknął?

  2. xxx

   temat raczej prosty ale o tym żaden Tass ci nie powie: od 50% do 70% sprzętu FR jest niesprawne lub jest to etatowo trzymany na stanie szmelc. Wszelkiej maści klony t-72 to obraz rozpaczy przemysłu zbrojeniowego FR, który utracił już wiele lat temu możliwość wprowadzenia do linii nowego czołgu podstawowego. Cały bezsens pudrowania w rassiji tego pancernego trupa ujawniła wojna na Ukrainie podczas której przeżywalność T-72, T80 itd była niemalże identyczna - niezależnie jakiego noża by im się nie założyło:). Technologicznie Rosja to państwo upadłe - czego nie zmienią kłamliwe komunikaty Putina o rzekomej modernizacji armii oraz wprowadzaniu coraz to nowego uzbrojenia, które nawet w części nie posiada parametrów deklarowanych w oficjalnych komunikatach ... itd. itd.

  3. Rhotax

   Masz racje za ujawnianie REALNEJ siły armii mogą zacząć zamykać ...

 4. Gieorgij Żukov

  Nie no jest SIŁA! Dwa wozy dowodzenia rzeczą najważniejszą. Jeszcze tylko trzeba znaleźć ludzi, których będzie tam można upchnąć. Jest wysoce wskazane aby byli to dowódcy jak na wóz dowodzenia przystało. A czy kompaniami dalej dowodzą plutonowi?

  1. Żeby tylko plutonowi :)

 5. LEO31

  Swego czasu leopardy poszły z Zagania do Wesołej, a w "prezencie przyszły T-72" super nowoczesne, o ich jakości przekonali się Irakijczycy, kiedy to amerykańskie Abramsy strzelali jak do kaczek, zabawy w olowiane zolnierzyki ciąg dalszy

  1. Zmech

   1doktryna obronna z 2013: wojny do 2030 nie będzie i liczą się tylko lekkie ekspedycyjne, 2014 wybuchła na Ukrainie... 2. Teraz wydaje się cały zakładany budżet, poprzednio od 1,65 PKB do 1,85 PKB niewydane miliardy nie wróciły. 3. Armia liczyła w 2015 96 000 żołnierzy 4. lewicy nie przeszkadzało że psychiatra był ministrem mon 5.propaganda chcą przykryć jeden fakt...do Warszawy zlikwidowali pełne brygady...ale za to leosie broniły Odry...zakładano że po drodze bez osłony dotrą po 4 dniach...a Rosjanie do Wisły w 2 do 3 dni...gdzie tu logika...lepsza propaganda i likwidacja

  2. carter

   Wolę, żeby ministrem MON był psychiatra niż jego pacjent jak to miało miejsce do niedawna.

  3. Bob

   Do wybuchu wojny na Ukrainie cała Europa zakładała wieczny pokój nie tylko PO,teraz wydają 2% ale z budżetu mon dają na inne bzdury np dla nas, na drogi, samoloty VIP itp,czyli te 2% to sciema

 6. mick8791

  Co nie zmienia faktu, że ma rację!

 7. Mati

  Gotowość do szybkiego odwrotu za Wisłę ? Czy w tej „nowej” dywizji jest choć jedna nowa jednostka sformowana od podstaw ?

  1. Nie

   Oczywiscie ze nie.

  2. Komentator

   kompania ochrony sztabu, o samym sztabie nie wspominając

  3. Adam

   Ale po co? Wiesz ile to kosztuje?

 8. Średnia ukompletowania waszych dywizji to ile 30%-50%? Nie lepiej mieć 3 pelne dywizje? Może być i 10 dywizji...co z tego jak kazda będzie mieć 20% stanu osobowego i sprzetowego

  1. Africa Corps

   Mówię to od 49lat

  2. Rhotax

   To rozsądne - przy ataku najpierw Iskanderami z Glonass (przecież im nie zakłócimy GPS chyba że ołtarzyki polowe maja takie zdolności ) czyli przy dokładnych trafieniach straty w ludziach będą mniejsze niż przy 100% obsadzie stanowisk . Potem nadlecą Su-34 i inne bombadirowszcziki--też mniejsze straty bo 10 % z 30% stanu osobowego to zawsze mniej niż ze 100% !!! Genialne prawda ? Zapominiałem o helikopterkach ...ale FR nie zapomni też i z nich postrzelać .

  3. Adam

   Ale w TVP powie się, że jest czwarta dywizja i lud wiejski to kupi i jest kolejny wielki sukces i biją brawa i zabawa trwa....

 9. Name

  Oby tak dalej.

  1. Lechu

   Oby tak dalej, czego? Kupili nowoczesny sprzęt do tej dywizji czy ogołocili inne jednostki ze staroci? Ta nowa dywizja nic do obronności nie wnosi!

 10. Jajo

  Brawo. Oby tak dalej. Małymi kroczkami i do przodu. Przez tyle lat nie dość, że zaniedbywano armię, to właściwie ją rozmontowywano. A dzisiaj właściwie ci sami ludzie podnoszą larum, że za mało się robi. Jest takie powiedzenie, które pasuje tu jak ulał: „psy szczekają, a karawana jedzie dalej”. A Wojsku życzę wszystkiego najlepszego i dziękuję za służbę i poświęcenie.

  1. Derk

   Co ty człowieku znasz się na armii tak samo pewnie co wół na gwiazdach

  2. Luki

   Panie znawca nie trzeba być generałem żeby przeczytać i wiedzieć ile wojsko otrzymywało kilka lat temu a ile teraz otrzymuje. I bez głupich porównan wołem jest nie kto inny niż ty

  3. Spoko

   Nie bądź śmieszny, to wszystko na papierze ładnie wygląda. Gdyby doszło do wojny zobaczysz jak nasza armia wygląda i jaką stanowi siłę. Nikt tak nie zaszkodził wojsku jak PIS

 11. Waldi

  Pazdzierzowa Dywizja, kolejny sukces ministerstwa wojny.

  1. Roman

   Won kacapoPOdobny stąd!

  2. remix

   bingo

  3. dropik

   tekturowa, i to raczej tektura już po przejsciach

 12. szef sztabu

  kiedy nie masz wyposażenia dla 3 dywizji i udajesz , że starczy dla czterech :p

 13. Perla Lubelska

  Z pokładu LUBLINA patrze na te MAKIETĘ Coraz gorzej wyglada SPRZĘTu brak

  1. Leon zawodowiec

   Perła lubelska to doskonałe jasne Kolega zaprasza? A poligon na Majdanku caly czas funkcjonuje?

  2. dropik

   Z OPR Lublin . Miasta nie mają pokładów :P

 14. dropik

  piękna przedwyborcza ustawka, nie jedyna zresztą , jaką wykonał MON

 15. Gen. MAJEWSKI

  Błaszczak to miernota umysłowa 1 wazeliniarz kaczora

  1. sldfkdslkflsd

   A jak to co napisałeś się ma do artykułu?

  2. Ustawiator

   Gastronomiczna zawodowa

  3. Kaczor

   Juz nie moja Ale MU jeszcze nie wspomniałem Hahahaha

 16. Chemik z Radomia

  Jsk PIS mówi ze operacyjna to MUSI być prawda Prezes zatwierdził obrone Chełmu. Swojego matecznika

 17. Obserwator

  PiS wymyśliło sobie jednostkę... A jak wygląda kwestia zdolności operacyjnych 16 DZ? Chyba ma już dość wędrówki po Polsce, z Elbląga do Białbbrzegów i potem do Olsztyna. 18 DZ to typowy przykład PR-u.

  1. Maj

   Ważne że się coś dzieje i wojsk przybywa, powstaje nowa brygada, nie podoba się to tym którzy Polskę chcą widzieć jak najsłabszą dlatego krytyka, najchętniej widzieli by nas jako przybudówkę Rosji albo na usługach Niemiec już przerabialiśmy takie reakcje podczas rozbiorów.

  2. Komentator

   Która z brygad wchodząca w skład tej dywizji jest "nowa"?

  3. LTC

   19

 18. gosc768

  Ktoś specjalnie zniszczyl i niszczy Armię, Armii dziś nie ma smutne ale prawdziwe

  1. Tajski ptaszek

   Antonio na PEWNO Znasz tego gościa?

  2. Zuczek gnojarek

   To DGRSZ PO ZMIANACH DUDY W TAMTYM ROKU TERAZ TO Prawdziwa kicha decyzyjna Żerują na,WP

 19. Marco

  I nic nie wzbudzaloby wątpliwości i podejrzeń gdyby nie fakt że 60% jest zepsuta lub niezdatna do poruszania się.

  1. Rhotax

   To zamierzone. Wróg z powietrza nie będzie wstanie odróżnić sprzętu sprawnego od zepsutego --a bombę czy rakietę straci z powietrza !!! Chytra strategia od lat kultywowana w SZRP .

 20. sponsor podatnik

  2 wozy dowodzenia + części zamienne. Jest moc w inwestycjach

 21. Piotr ze Szwecji

  Tak czytam komentarze i się zastanawiam, czy komentujący spędzili choć trochę czasu czytając główne założenie formowania "Żelaznej Dywizji". W Polsce miała powstać pierwsza organizacja bojowa na wzór wojska amerykańskiego/NATO. Nie na wzór sowieckiej organizacji z LWP, która dostała baty w Afganistanie. To jest także wstępna gotowość bojowa 18 Dywizji, a nie końcowa. Ryba psuje się od głowy, jak moja babcia mawiała. Wielu kocha mówić, że Polska ma 3 dywizje i jednego składaka, lecz fakty są takie, że Polska ma 3 garnizonowe dywizje na papierze na wzorach dowodzenia z CCCP i pierwszą jeszcze kompletowaną acz nowoczesną na wzorach dowodzenia z NATO/USA. Mam nadzieję, że sprawdzone NATO rozwiązania w dowodzeniu 18 Dywizji są kopiowane do reszty dywizji, bo dowodzenie choćby kompanią jeśli ktoś pamięta stare czasy LWP, to było siedzeniem przez bite 8 godzin przy biurku i wypełnianiem druczków, ankiet dla logistyków i pisanie nieskończonej liczby raportów. Wówczas chodził nawet żart o rzucaniu papieru na wroga atakującego Polskę, że się może na ostrym kancie potnie... WP szczególnie po uzawodowieniu nie powinno zajmować się papierologią, a sprzęt i broń, które powinno mieć, ono winno już je mieć, w miejsce ciągłego wypisywania druczków na zapotrzebowanie. Z mojej strony, gratuluję i życzę powodzenia w dokończeniu tego dzieła. Z mojego punktu widzenia 18 Dywizja winna świecić w Polsce wzorem wojskowej nowoczesności. Zwiększony stopień przeżywalności na polu bitwy winien tym reformom zawsze przyświecać.

  1. Antymon

   Dywizja ta nie stanowi żadnej nowej jakości Jest składanką funkcjionujacych uprzednio - więc nie ma struktury jednostk NATO ale składanki ze słabo pasujących elememntów. Jedynie, co jest nowe to sztab, nowe etaty dla sztabowców, biura i budynki oraz limuzyny. Zgodnie z zasadą "wielu wodzów, mało indian" Jest wpływ na obronnosc jest negatywny, bo angazuje srodki finansowe, które mogłyby zostac wykorzystanie na nowe uzbrojenie, wyszkolenie czy zwiekszenieliczby żołnierzy liniowych

  2. wiarus

   Antymon, ty zapewne zacząłbyś formowanie od zakupu budek wartowniczych i drutu na ogrodzenie. Widziałeś jak wygląda wojsko bez dowodzenia?

  3. Komentator

   Formowanie nowego związku taktycznego zawsze rozpoczyna się od mianowania dowódcy. Później są już tylko dwie drogi. Pierwsza najbardziej naturalna i logiczna, skoro nowa dywizja ma być wzmocnieniem armii, to sformować nowe jednostki wchodzące w skład dywizji, wyposażyć je i wyszkolić. Druga, Podebrać co się da z już istniejących by nowy dowódca dywizji też miał czym dowodzić.

 22. Marek1

  Jak widać na 1 zdjęciu na wóz dowodzenia starczyło kasy, by zakupić od polskiej Mirandy multispektralne pokrycie maskujące. Na zwykłe wozy bojowe już kaski w MON "zabrakło" ...

 23. Name

  Oby tak dalej.

 24. Tiger

  Armie zniszczyl wasz Donald Tusk Za zgoda Niemiec i Rosji

  1. cxvcxbcvxbvcxbv

   Ciężko powiedzieć, czy reforma armii poprzez najpierw jej odchudzenie, a następnie rozbudowę, jest złym pomysłem, takie postępowanie ma wiele zalet.

  2. Brawo

 25. gugluk

  Bardzo proszę o info jakie jednostki wchodzą w skład poszczególnych brygad tej dywizji. Czy sformowano inne pododdziały ? Jakie ? Co w planach ? i kiedy ?

  1. J

   Znajdziesz na dzikich polach

  2. 46

   Dokładnie. Przesunięto istniejące oddziały i odchudzono Podhalańczyków o czołgi. Nowa dywizja to miały być nowe oddziały a nie etaty oficerskie. Chcę poważnego podejścia do armii i poważnych zakupów. Skoro wszyscy eksperci wiedzą jakiego sprzętu tej jednostce brakuje to pora go zamówić. Budowa jednostki nie powinna polegać na zabieraniu sprzętu z innych dywizji. Dodatkowe dywizjony artylerii czy przeciwlotnicze już dawno powinny być zamówione, bo produkcją ni trwa trzech miesięcy . Póki co Kraby trafiają gdzie indziej a Lanustach II także cicho. Ta jednostka miała być doskonale wyposażona, no to czekam...

  3. dsadsafdsfdsf

   To jest część armii, i korzysta z zasobów armii, niekoniecznie jest celowe, tworzenie jednej dywizji na wypasie a reszty nie. Armię trzeba traktować zawsze jako całość i rozdzielać sprzęt wg zadań.

Reklama