Reklama

Siły zbrojne

Zdzikot: Wojska Obrony Cyberprzestrzeni osiągną gotowość w 2024 r. [SCF 2019]

For. Defence24.pl
For. Defence24.pl

Wiceminister MON Tomasz Zdzikot w rozmowie z CyberDefence24 TV mówi o planach powstania polskich Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, etapach realizacji tego programu i przewidywanych terminach osiągnięcia gotowości do działań. 

Sformowana w Ministerstwie Obrony Narodowej i zatwierdzona we wrześniu 2019 r. przez Ministra koncepcja sformowania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zakłada - jak mówi wiceminister Tomasz Zdzikot - etapowe dochodzenie do finalnych zdolności do działania, realizowane poprzez kilka kamieni milowych.

Jednym z takich kluczowych elementów planu i jednocześnie pierwszym jest utworzenie polskiego Dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, co ma nastąpić w 2022 r.  Kolejnym - osiągnięcie przez wojska gotowości do działań operacyjnych, co wg. planu omawianego przez wiceministra ma mieć miejsce w 2024 r. - tym samym, w którym podobną gotowość osiągnie natowskie Centrum Operacji w Cyberprzestrzeni ulokowane w Mons.

Inkubatorem dla powstających Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni będzie natomiast powołane do istnienia 1 lipca 2019 r. Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, powstałe po konsolidacji rozproszonych jednostek resortu obrony narodowej odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, kryptografię i teleinformatykę.

Nagranie przygotowano podczas Strategic Cyber Forum - CyberDefence24 Day.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Arcetron

    Jeśli obrona cyber przestrzeni będzie w Polsce wo gule realna to mam nadzieję że nie będzie tak funkcjonowała jak Serwer dla terytorialsów PI WOT którego nie da się normalnie używać. Czy w Polsce są dobrzy wojskowi informatycy ? Może zacznijmy od nauki tworzenia serwerów i sieci a potem zabierajmy się za obronę .

  2. digbn

    o 10 lat za późno

Reklama