Reklama

Siły zbrojne

Zderzenie wojskowych ciężarówek

Fot. 12bz.wp.mil.pl
Fot. 12bz.wp.mil.pl

Dwie polskie ciężarówki wojskowe, jadące w kolumnie, zderzyły się ze sobą w niedzielę na drodze krajowej nr 15 we wsi Płąchoty pomiędzy Kowalewem Pomorskim i Brodnicą (Kujawsko-Pomorskie). Nikomu nic się nie stało; na trasie wprowadzono ruch wahadłowy.

"W kolizji uczestniczyły samochody ciężarowe pierwszego batalionu piechoty zmotoryzowanej "Legionów" z 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, uczestniczące w międzynarodowych ćwiczeniach Saber Strike 18. Pojazdy jechały w kolumnie. Najważniejsze, że nikomu nic się nie stało. Przyczyny i okoliczności kolizji wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa" - powiedział oficer prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kpt. Krzysztof Płatek.

Samochody uczestniczące w kolizji jechały w kolumnie składającej się z ok. 20 pojazdów, które wcześniej, również niedzielę, zostały przetransportowane na pontonach przez Wisłę w Chełmnie. Przeprawa znalazła się na trasie żołnierzy szczecińskiego batalionu z poligonu drawskiego na poligon w Orzyszu.

Międzynarodowe ćwiczenie pod kryptonimem Saber Strike-18, organizowane przez Dowództwo Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Europie, jest ósmą edycją szkolenia organizowanego od 2010 r. Bierze w nich udział około 18 tys. żołnierzy z 20 państw. Polska wystawiła drugą pod względem liczebności reprezentację - około 5 tys. żołnierzy, a także 1000 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego. Gospodarzem tegorocznej edycji Saber Strike, trwającej od 3 do 15 czerwca, jest Litwa. Ćwiczenia odbywają się też na Łotwie, w Estonii i w Polsce.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. skąd się biorą fakenewsy?

  ile te Stary mają lat? tylko 40 czy więcej

  1. Strzelający z procy

   Mój ma 42 lata ;) a po autostradzie jeszcze daje radę tira wyprzedzić potrzeba na to że dwa km ale wyprzedzi ;)

  2. rozczochrany

   Bo to dobre samochody były. Gdyby celowo nie zniszczono polskiego przemysłu po p.o całej europie oprócz tirów z naczepami takich jak Scania jeździły by dziś tiry polskiej marki Star lub Jelcz. To samo dotyczy wywrotek terenowych. Oprócz Tatr mieli byśmy polskie. A i więcej pieniędzy w budżecie państwa by było bo polskie firmy płaciły by podatki w Polsce. W biurach konstrukcyjnych pracę by mieli polscy inżynierowie i nie pracowali by poniżej swoich kwalifikacji.

 2. Davien

  Za dużo tych wypadków w NATO :)) A może to ćwiczenia jak stworzyć zagrożenie i wystraszyć mieszkańców danej okolicy :))

  1. Michu

   W rosji jest więcej. ;)

 3. Michał Knapik

  1000 pojazdów ! Po ćwiczeniu 6 miesięcy łatania, naprawiania.

  1. Wiem jak to wygląda

   Raczej zwracania do jednostek, które ten sprzęt wypożyczyły.

Reklama