Siły zbrojne

Zderzenie dwóch ciężkich śmigłowców USMC. Trwa akcja ratownicza

Fot. Lance Cpl. Owen Kimbrel/US Marines
Fot. Lance Cpl. Owen Kimbrel/US Marines

Korpus Piechoty Morskiej USA poinformował, że rozpoczęła się akcja ratownicza u wybrzeży wyspy Oahu na Hawajach po tym jak doszło tam do kolizji dwóch śmigłowców CH-53E Super Stallion, uczestniczących w nocnych ćwiczeniach. Na pokładach wiropłatów mogło być w sumie 12 osób. Ich los nie jest znany.

Korpus Piechoty Morskiej USA poinformował, że rozpoczęła się akcja ratownicza u wybrzeży wyspy Oahu na Hawajach po tym jak doszło tam do kolizji dwóch śmigłowców CH-53E Super Stallion. W obu śmigłowcach miało łącznie znajdować się 12 osób. Ich los nie jest znany, poszukiwania trwają. Do zdarzenia doszło podczas nocnych ćwiczeń. Straż przybrzeżna USA namierzyła już resztki maszyn w odległości ok. 4 km od brzegu wyspy. W działaniach bierze udział śmigłowiec, samolot HC-130 i dwa kutry ratownicze. Telewizja CNN podaje, że w rejonie panują ciężkie warunki pogodowe z falami o wysokości do 12 metrów. 

Śmigłowce należały do 463. eskadry 1. Skrzydła Lotnictwa US Marines bazującego w  Kaneohe Bay. Korpus Piechoty Morskiej używa obecnie ok. 145 CH-53E. Ostatni wypadek z udziałem maszyny tego typu miał miejsce 1 września 2014 roku, podczas ćwiczeń w Zatoce Adeńskiej - wówczas nikt nie zginął. Począwszy od 2018 roku śmigłowce te będą zastępowane najnowsza wersją "ogiera" (ang. stallion) CH-53K

Komentarze