Reklama

Siły zbrojne

Zbliżają się ćwiczenia "Three Swords 2021"

Fot. Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego
Fot. Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego

W drugiej połowie lipca na zachodzie Ukrainy odbędą się ćwiczenia wojskowe brygady litewsko-polsko-ukraińskiej - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. W manewrach „Three Swords 2021” będą też uczestniczyć Amerykanie.

Wielonarodowe ćwiczenia odbędą się 17-30 lipca w Międzynarodowym Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w Jaworowie pod Lwowem - czytamy w komunikacie sztabu generalnego.

W manewrach weźmie udział ponad 1200 żołnierzy, ponad 200 pojazdów z czterech krajów uczestniczących: Litwy, Polski, Ukrainy i USA.

Jak zaznaczono, ćwiczenia litewsko-polsko-ukraińskiej brygady (LITPOLUKRBRIG) po raz pierwszy odbędą się na terytorium Ukrainy.

Sztab podkreślił też, że manewry mają wyłącznie obronny charakter. Ich głównym celem jest ocena możliwości jednostek w operacjach dowodzonych przez LITPOLUKRBRIG.

To drugie w ciągu miesiąca międzynarodowe manewry na Ukrainie. Od tygodnia na południu kraju i na Morzu Czarnym trwają ćwiczenia Sea Breeze 2021, organizowane przez Ukrainę i USA. W ćwiczeniach uczestniczy ok. 5 tys. wojskowych z 17 krajów NATO i partnerów Sojuszu, a także 32 okręty, 40 samolotów i 18 jednostek do zadań specjalnych. W ćwiczeniach bierze udział około 30 krajów, wśród uczestników jest też Polska.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Monkey

    I dobrze. trzeba Rosjanom pokazać, że powoli ale jednak w sposób ciągły zbliżają się do punktu, którego przekroczyć im juz nie wolno. Chociaż nie wiem, czy Zachód (w tym NATO) już wie, gdzie ten punkt jest. To mnie martwi najbardziej.

Reklama