Reklama

Siły zbrojne

Zarzuty dla osoby, która oślepiła pilotów Mi-24

Fot. MON
Fot. MON

Prokuratura Rejonowa w Sejnach (Podlaskie) postawiła mieszkańcowi Sejn zarzut oślepienia laserem trzyosobowej załogi wojskowego śmigłowca. Mężczyzna w kwietniu tego roku stworzył zagrożenie dla bezpieczeństwa załogi śmigłowca Mi-24.

Do zdarzenia doszło na początku kwietnia. Jak poinformował prokurator rejonowy w Sejnach Rafał Haraburda, mieszkaniec Sejn będąc na balkonie mieszkania, wyemitował w nocy w kierunku śmigłowca wiązkę światła z lasera. Prokuratura postawiła Karolowi T. zarzut stworzenia zagrożenia dla bezpieczeństwa statku powietrznego, na którego pokładzie byli dwaj piloci i technik pokładowy. Podejrzanemu grozi do roku więzienia.

Mieszkaniec Sejn został zatrzymany przez policję kilka dni po zdarzeniu. Podejrzany przyznał się do winy. Tłumaczył, że laser kupił 3 lata temu i służył mu do zabawy z kotem. Urządzenie ma zasięg do 10 km. Sejnianin oślepienie załogi śmigłowca określił jako bezmyślne. Prokuratura zastosowała wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego oraz zakazu opuszczania kraju.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (18)

 1. Znawca

  Tak może dla przykładu to nagłośnić , by inni nie szli w ślady tego zabawowicza.

 2. Stary Grzyb

  To system wykrywania oświetlenia wiązką lasera źródła promieniowania nie wykrył i automatycznie nie zlikwidował? A, nie ma ani systemu wykrywania opromieniowania, ani systemu samoobrony z zestawem efektorów, a nawet gdyby były, to i tak nie wolno? Zapomniałem, zupełnie zapomniałem ... Chociaż może dobrze, że nie ma, bo przynajmniej kotu nic się nie stało.

 3. codybancks20

  Jest temat dla firm , aby wyprodukować zabezpieczenia dla wojska i cywilnych firm !!! Czytałem , że ruskie stosują oślepianie laserami przeciwnika Np. snajperów!!! W Doniecku!!! To że jest zakazane konwencją, dla ruskich nie ma znaczenia !!

 4. Fkfkfkf

  Laserki, gazy, piły, siekiery, broń czarnoprochowa- to wszystko sprzedawane jest bez ograniczeń i więc nie dziwota że idzie w ruch

  1. Dodaj do tego jeszcze noże kuchenne, młotki i duże gwoździe.

  2. Janek23

   A najgorszy z tego jest tani dostęp do internetu. Ludzie się nudzą i bzdury wypisują.

 5. Tiger

  Macie pojęcie na temat laseru im dalej swieci laser ty szersza wiazka jest jak nie miałeś lasera to nie odzywajcie sie

  1. Boczek

   Akurat jest dokładnie na odwrót (faktyczna rozbieżność jest pomijalna, ponadto zależny od wymagań), na czym polega właśnie czar światła laserowego. Inaczej nie byłoby takie interesujące.

 6. Artman

  Jeżeli jeden facet na balkonie mógł oślepić laserem całą załogę śmigłowca, to strach pomyśleć co by było gdyby jakiś wróg naprawdę chciał strącić helikopter.

  1. Tomek

   Załoga tego śmigłowca nie została oślepiona, lecz narażona na bezpieczeństwo. Mi-24 bez żadnych problemów wrócił do bazy w Pruszczu Gdańskim.

 7. Arnold

  Wychodzi na to że byle zabawka jest w stanie oślepić i potencjalnie zniszczyć smigłowiec...samolot lub czołg-bwp po oświeceniu optyki... zatem należy stosować filtry...gogle ochrone światła laserowego ...nie mówiąc już o takich okularach stosowanych w europejskich programach odpowiednikach naszEgo ,,tytana,,

  1. gg

   byle zabawka nie ma 10 km zasięgu. Można stosować gogle oczywiście, ale przede wszystkim trzeba DOTKLIWIE karać idiotów, którzy się tak bawią

  2. Creo

   Kolego a wlasnie że byle zabawka na 3 małe baterie ma taki zasięg. Coś ty robił na lekcjach fizyki w podstawówce ? Polecam kupić i obczaic jak wiązka z takiego maleństwa się rozszerza na dużą odległość.

  3. KuBix

   Fizyka w podstawówce jest momentu reformy i tylko w klasach 7,8. Polecam weryfikować informacje.

 8. Zawisza_Zielony

  No i gość wynalazł nowy środek plot. do obrony przed śmigłowcami. Choć zachowanie bezmyślne to nie sposób nie próbować wyciągnąć z tego wniosków...

  1. Nikt

   Przecież coś takiego to nic nowego.

  2. Urko

   Zabawne jest, że tzw. konwencja genewska zakazała tego typu broni, zanim jeszcze wynaleziono pierwsze lasery...

  3. KuBix

   Zabroniła używania broni, która może spowodować permanentną ślepotę, nie czasową.

 9. Czesiek z Singapuru

  Dostanie w zawieszeniu czyli nic, za takie wygłupy lepszą karą była by na przykład ścieżka zdrowia, sprawa była by załatwiona szybko i gość by zapamiętał, naśladowcy by się tez zastanowili czy warto.

 10. Piotr

  A mnie zastanawia jak mógł oślepić laserem mechanika skoro ten nie leci w kabinie?

  1. Stefan 1

   Jego nie oślepił. Naraził go na niebezpieczeństwo.

  2. Patcolo

   Czytaj ze zrozumieniem to może zorientujesz się o co chodzi.

 11. Kierowcanik

  kolejny dowód na bezsens inwestowania w śmigłowce bojowe. Nawet pocisku nie potrzeba, by zagrozić bezpieczeństwu takiego statku powietrznego za grube miliony. Zabawka o odległym miejscu w hierarchii potrzeb, stać na nią armie, które mają wszystko. My jesteśmy na etapie bezbronności 95 proc powierzchni kraju wobec ataku powietrznego, naszemu wojsku brak niezawodnych samochodów, sprzętu ppanc. itd.

  1. A10 robi brrrrrt

   ta najlepiej to z patykiem człowieku nic nie wiesz o lotnictwie

 12. eeeh

  Za strzał laserem seria z działka pokładowego, tak z głupoty? Zabezpieczyć pilotów nie można?

  1. Można. Działkiem pokładowym.

  2. Dudley

   Oczywiście że można i to nie kosztuje dużo, to "zwykłe okulary" zabezpieczające przed atakiem laserem koszt ok 150 baksów

 13. tagore

  Zasięg do 10km do zabawy z kotem,a ma kota? Urządzenie tej mocy do zabawy jakoś mało śmiesznie to wygląda.

  1. Możliwe

   Taki laser kosztuje z 20 zł na necie

 14. Rezerwista

  Bardzo dobrze, szkoda, że go S-8kami nie zaorali.

 15. Dd

  Takim laserem można stworzyć zagrożenie dla takiej maszyny, masakra:)

  1. Ja

   Dla każdej maszyny. Oślepianie pilotów maszyn cywilnych i wojskowych jest problemem od wielu lat. Nie tylko u nas oczywiście.

  2. lo

   właśnie... strach się bać skoro za pomocą lasera za kilkadziesiąt złotych można sprowadzić takie zagrożenie, oby tylko IS się nie dowiedzieli bo wykupią wszystkie lasery i uziemią ruch lotniczy na całej planecie

  3. Ech

   Ogladales "katastrofa w przestworzach"? Czasmi o wypadku duzego samolotu decdje szczgol - tasma. guma do zucia...lepiej nie powielac dodakowych czynnikow.

 16. Jan Walczyk

  Nie chcę być złośliwym lecz przedmówcy mądralińscy nie wiedzą ci piszą. Facet doskonale zdawał sobie sprawę z działania laserem. W końcu dorosły człowiek.i wiedział co robi. Twierdzę że napewno to nie jednostkowy jego czyn. Przypuszczam że oslepiał też kierowców w ramach "zabawy". Powinien ponieść konsekwencje prawne.

 17. red

  Nie zarzuty !!! ale nagroda !!! za wykrycie luki w zabezpieczeniach ......

 18. Anteos

  Nikt normalny nie kupuje lasera o zasięgu 10 km i oślepia sprzęt wojskowy, dla mnie to działanie z premedytacją . Rosjanie się specjalizują w tego typu działaniach.

Reklama