Reklama

Siły zbrojne

Zapad-21: Rosjanie przerzucają pierwszych żołnierzy na Białoruś

Fot. Ministerstwo obrony Białorusi, www.mil.by
Fot. Ministerstwo obrony Białorusi, www.mil.by

Rosyjskie wojska symbolicznie rozpoczęły dyslokację swoich jednostek na Białoruś, oczywiście w związku z planowanymi tam manewrami wojskowymi Zapad 2021. Wraz z żołnierzami przywożony jest również ich sprzęt ciężki, który ma być wykorzystywany we wspólnych ćwiczeniach z Białorusinami. 

Pierwszy eszelon kolejowy z żołnierzami rosyjskimi mającymi wziąć udział w manewrach Zapad 2021 przybył na Białoruś. Rosjanie przywożą zarówno żołnierzy jak i ich wyposażenie. Wspólne ćwiczenia wojskowe obu państw są planowane na okres od 10 do 16 września tego roku. Jak informuje białoruskie ministerstwo obrony, tematem zbliżających się bilateralnych manewrów ma być wykorzystanie zgrupowań wojsk w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa wojskowego Państwu Związkowemu Rosji i Białorusi. W Brześciu odbyła się ceremonia przywitania Rosjan przez białoruskich gospodarzy.

Zastępca dowódcy rosyjskiej jednostki wojskowej, która przyjechała do Białorusi w kontekście ćwiczeń Zapad 2021, Siergiej Kobrow zaznaczył, że Rosjanie dotarli w dobrym nastroju, a w trakcie przerzutu wojsk nie było żadnych problemów. Strona białoruska przywitała Rosjan przy dźwiękach orkiestry, a na zdjęciach widać nawet poczęstowanie ich przysłowiowym chlebem i solą. Jednostki rosyjskie, wspólnie z Białorusinami przystąpiły jednocześnie do rozładunku przywiezionego wyposażenia. Na udostępnionych zdjęciach widać ciężarówki, transportery opancerzone, ale i pojazdy gąsienicowe, w tym bojowe wozy piechoty. Rosjanie maja teraz udać się w wyznaczone im miejsce oraz rozpocząć proces tworzenia polowej bazy dla przybyłych żołnierzy.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapowiadał w czerwcu br., że manewry Zapad 2021 zostaną poprzedzone całą serią ćwiczeń przygotowawczych. W związku z manewrami wojskowi Rosji i Białorusi zaplanowali na bieżący rok rekordową serię wspólnych przedsięwzięć - informowała cytowana przez PAP "Izwiestija".

JR

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/wojska-specjalne-federacji-rosyjskiej/
Reklama

Reklama

Komentarze (1)

  1. Sierżant

    Może być ciężko się ich potem pozbyć ...

Reklama