Reklama

Siły zbrojne

Zapad 2021: rosyjski desant ćwiczy natarcie z białoruskimi czołgami [FOTO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej, w czasie białorusko-rosyjskich strategicznych ćwiczeń wojskowych „Zapad-2021” działania wyprzedzające prowadziły we współpracy pododdziały rosyjskich wojsk powietrzno-desantowych oraz białoruskich wojsk pancernych. Wszystko odbyło się przy silnym wsparciu artylerii samobieżnej, wojsk inżynieryjnych oraz lotnictwa.

Wspomniane ćwiczenia zostały przeprowadzone na poligonie wojskowym Mulino w rejonie Niżnego Nowogrodu. Zgromadzone siły zostały połączone w mobilny rzut uderzeniowy, którego zadaniem było zapobiec przełamaniu obrony własnych sił. Operację rozpoczęło lądowanie rosyjskich spadochroniarzy z 12 śmigłowców transportowych Mi-8AMTSz, które były osłaniane z powietrza przez śmigłowce uderzeniowe Mi-24 i Ka-52 Aligator oraz myśliwce wielozadaniowe Su-35S. 

image
Fot. mil.ru
image
Fot. mil.ru 
image
Fot. mil.ru 

Rosyjski desant powietrzny wykorzystywał przy tym najnowsze lekkie pojazdy aeromobilne Sarmat-2, które zapewniły wysoką mobilność i pozwoliły błyskawicznie zająć wyznaczone pozycje. Z kolei komponent powietrzny przeprowadził uderzenia na wykryte wysunięte pozycje nieprzyjaciela, powstrzymując jego postępy. W celu wzmocnienia lekkich sił spadochroniarzy w rejon działań skierowano wydzielone siły batalionu desantowo-szturmowego oraz batalionu czołgów.

image
Fot. mil.ru
image
Fot. mil.ru
image
Fot. mil.ru

Tym samym przetestowano scenariusz białorusko-rosyjskiej współpracy pomiędzy pododdziałami powietrzno-desantowymi i pancerno-zmechanizowanymi, tym razem w ramach operacji zaczepnej. Kooperacje ze sobą prowadziły załogi bojowych wozów desantu BMD-4M, bojowych wozów piechoty BMP-2 oraz czołgów podstawowych T-72B3 i T-72BW, a wsparcie ogniowe zapewniały im armatohaubice samobieżne 2S19 Msta-S.

image
Fot. mil.ru
image
Fot. mil.ru
image
Fot. mil.ru

Główna faza strategicznych ćwiczeń wojskowych "Zapad-2021" odbyły się w dniach 10-16 września na terytorium całej Białorusi, a także dziewięciu wybranych poligonach w Rosji. Te białorusko-rosyjskie ćwiczenia odbywają się cyklicznie co cztery lata, a w tym roku mają być ostatnim etapem działań realizowanych w ramach połączonego systemu szkolenia białoruskiej i rosyjskiej armii w bieżącym roku.

image
Fot. mil.ru
image
Fot. mil.ru
image
Fot. mil.ru

Każda edycja tych ćwiczeń, a także zakres realizowanych w ich ramach zadań budzi silne obawy zachodnich sąsiadów obu tych państw, a w tym przede wszystkich tych ze wschodniej flanki NATO oraz całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tego powodu są pilnie obserwowane i śledzone przez społeczność międzynarodową, ze względu na potencjalne ryzyko podjęcia działań destabilizujących sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej.

image
Reklama

Komentarze (14)

 1. GROSZKU

  Rosja w globalnym ujęciu już się nie liczy , a odpalenie atomu z ich strony to po prostu samobójstwo . Wojnę wygrywa organizacja i wydajność fabryk ! , a w ich przypadku to wygląda jak Kursk na dnie morza . Moim zdaniem powinni oszczędzać amunicję , by im nie zabrakło , by mogli strzelić sobie prosto w zakute łby .

  1. Cezary

   Chciałbym aby nasza armia przedstawiała taki poziom nasycenie nowym sprzętem co ty człowieku piszesz za glupoty

 2. Gość

  Już w listopadzie Polska będzie dołączona do Rosji

  1. Gruszwik

   Z wszystkich przepowiedni wynika, że będzie. Ale Rosja podzielona między Polskę i Chiny.

  2. Extern

   Bardziej niż wątpię. Rosji przynajmniej na razie bardzo zależy żeby nie wejść w otwarty konflikt z ciągle jeszcze spójnym NATO. Ale dalsze zajmowanie Białorusi już może nawet i militarne i powolne odmrażanie konfliktu na wschodzie Ukrainy jak najbardziej jest możliwe. Dostali na to niedawno jakby ciche przyzwolenie USA, które przekazało kompetencje w tych sprawach do Niemiec, wiec Putin zaczął się jakby bardziej śpieszyć. Może jeszcze chce zdążyć się jakoś mocniej zapisać w historii.

 3. Palmel

  ładne zdjęcia oby tylko można było je robić na poligonach a nie w rzeczywistości

  1. Extern

   No cóż wojna to przedłużenie polityki. Rosjanie niestety mają ambicje mocarstwowe, gdy stwierdzą że już nic więcej polityką nie zdziałają to postarają się o jakąś lokalną wojnę. Czyli już niestety niedługo. Nikt chyba nie ma wielkich nadziei że Białoruś im wystarczy. Prawdopodobnie kolejnym krokiem będzie referendum o przyłączeniu wschodniej Ukrainy do Rosji, A potem no to już wiadomo.

 4. ktos

  Z tego co mowia to operacja antyterrorystyczna. Strasznie silni ci terrorysci musza byc skoro nawet obrona przeciwlotnicza musi byc aktywna.

 5. oli

  Czołg T-72?Jeździłem na takim w Żaganiu,lata 1987-89,hehe.Dzisiaj to już tylko skansen.

  1. BUBA

   Dobrze zmodernizowany T-72B czy T-72M przebije i Leoparda 2 PL i Abramsa SEP3 na wylot "po taniości". Tyle że dobra modernizacja czołgu czy BWP nie jest domeną Polaków a Rosjan............................ .................................................................................................................................................................................... Pamietam jak szokiem było dla swiata przebicie Abramsa na wylot w 2003 przez PPK w Iraku a technologia od 2003 zrobiła spore postępy. Leoparda 2 PL przebijesz od przodu z działa PT-91P (Wersja dla Peru - byc może prototyp jest jeszcze w Bumarze - próby przebiiania pancerza Leoparda 2A4 przez PT-91P dla przedstawicieli wojskowych z Peru prowadzono na poligonie w Rembertowie w 2008 Raport WTO)............................................................................................................................................................................ ..................................................................................................................................................................................... Oryginał T-72 to faktycznie skansen w Europie......................................................................................................

  2. Futrzak

   Z tym że rodzina czołgów t72 jest dość bogata

 6. Chyży Rój

  To zdjęcie z czterema czołgami wygląda trochę jak kadr z filmu "czterej pancerni i pies".

 7. jkkk

  te wybuchy w tle natarcia to nasze haubice? natarcia rodem z 2 WŚ:)

  1. Polanski

   Nasze haubice nie będą walić na oślep.

  2. Świadek

   W punkt!

  3. Anty 50 C-cali przed 500+

   w PUNKT to od dawna, amunicja samonaprowadzana kaliberku 120mm, czyli Raka. Ale w neutralnej Szwecji. Tak na 5 kilometry szuka celu. Nasze haubice, od czasu niejakiego Komorowskiego (ministra obrony dawniej), to nie priorytet. Odwrotne zdanie prezentuje jeden Turek, po sukcesie wojny 2020.......Same drony to widzisz, w Afganistanie dzieci pozabijane, 7- mioro chyba. Ostatnio, zamiast terrorysty, w jednym ataku

 8. Michal

  Sprzęt przestarzały - ćwiczenia z lat 60. Tylko żal zwierząt żyjących na tych terenach

  1. miśColargol

   co, o tym drucie kolczastym piszesz

 9. Michał

  Przekaz tych ćwiczeń jest prosty - Rosja nie odda Białorusi zachodnim wpływom jak część Ukrainy. Po to jest tam obsadzony Łukaszenko. W razie próby stworzenia rebelii prozachodniej odzew będzie bardzo dynamiczny.

 10. Tiger

  Te sprzęty Rosyjskie same będą siebie niszczyć i to już udowodnione ile razy było okrety samozatopialne są a czołgi problemy duże ich maja

 11. Polanski

  Piękne zdjęcia.Zawodowiec.

  1. Extern

   Fakt, szczególnie ten uchwycony w powietrzu wybuch "fajerwerku".

 12. Wiesław

  Ciekawe to będą komentarze Rosjan po ćwiczeniach. Po analizach w Moskwie będzie protokół i wnioski z ćwiczeń. Może coś upublicznią ?

 13. Rain Harper

  I tylko zwykłych Białorusinów szkoda.

 14. Paweł P.

  Wietrzenie magazynów.

  1. Korund

   Normalne